Skocz do zawartości

Kaweco Sport (wersje plastikowe)


Aventador13

Polecane posty

Recenzja pióra Kaweco Sport (wersje platikowe)
Napisana 12 miesięcy po zakupie

WFhGrnI.jpg


Kaweco Sport to rozpoznawalne pióro w środkowisku tego typu przyborów, a
jednocześnie chyba najbardziej znany wyrób tego producenta. Występuje w
przeróżnych wykończeniach i jest wykonywane z najróżniejszych materiałów.

Recenzja jest oparta na modelach najtańszych – plastikowych.
Pióro jest zapakowane w skromny kartonik. Obecnie są dużo lepszej jakości niż
dawniej. Wystarczająco chrony pióro na czas transportu. Na etui się nie nadaje. Z
uwagi na cenę, ten sposób pakowania jest jak najbardziej akceptowalny i
zrozumiały.
Pióro na tle konkurencji wyróżnia ciekawa konstrukcja – skuwka jest duża, ale
gwint jest bardzo głęboko; korpus jest krótki, dlatego po zakręceniu Kaweco Sport
jest bardzo małe.
Wymiary:
- zamknięte: 10,4 cm
-otwarte: 10,0 cm
- ze skuwką na korpusie: 13,5 cm
Pióro jest bardzo lekkie. Z nabojem w połowie pełnym waży 11g, a bez skuwki 6g.
Tworzywo z którego wykonano pióro jest rozsądnej jakości. Mam kilka tych piór i z
żadnym z nich nie dzieje się nic niepokojącego. Skuwka od zakładania na korpus
zostawia ślady, ale przy tej cenie jest to akceptowalne. Łączenie sekcji jest
widoczne, ale badzo niewielkie. Za to łączenie na skuwce bardzo rzuca się w
oczy, wygląda obrzydliwie i naprawdę mogliby to poprawić.

VWNmdwh.jpg

vBQC8Ic.jpg

vMgrFVn.jpg

0zAPMXM.jpg
Skuwka na szczycie posiada odbite w metalu logo Kaweco. Klips należy dokupić
osobno; ja nie mam żadnego, bo skuwka z zewnątrz nie jest o przekroju
okrągłym, przez co nie toczy się po biurku. Z boku znajduje się złoty lub srebrny
(zależny od wykończenia) napis Kaweco Sport.


Pióro jest napełniane nabojami international (tylko krótkimi), mini konwerterem
Kaweco lub gumowym konwerterem Kaweco (Squezze), który podobno lubi
pękać. Skuwka jest zakręcana; to duża zaleta. Gwint jest dość krótki; około 1 1/3
(jeden i jedna trzecia) obrotu wystarczy do zakręcenia pióra.

8hxGdSw.jpg


Stalówka to najsłabszy element piór Kaweco. Dwie stalówki na ponad 10
posiadanych pisały doskonale po wyjęciu z pudełka. Reszta wymagała poprawek.
Te, które pisały od początku pisały naprawdę doskonale. Szkoda że trafenie na
taką stalówkę jest takie trudne.

XHdWSqZ.jpg


Pisanie tym piórem jest przyjemne. Jest lekkie, i rozsądnej długości po założeniu
skuwki – niewiele ludzi pisałoby tym piórem bez skuwki na korpusie.
Podsumowanie: Kaweco Sport to interesujące pióro za takie pieniądze. Koszt
plastikowego to do 100zł, co jest uczciwą ceną. Wersja aluminiowa kosztuje
250zł, co jest ceną dość akceptowalną. Wersja AC Sport, z paskami karbonu po
bokach kosztuje około 380zł co jest ceną naprawdę dziwną. Ostatnio pojawiły się
Sporty zielone i pomarańczowe za ponad 500zł, co jest ceną mocno
zastanawiającą biorąc pod uwagę fakt, że to pióro nie ma nawet złotej stalówki.
Zalety:
- ciekawy wygląd – trudno znaleźć coś na rynku coś podobnego
- tanie (plastikowe)
- duży wybór stalówek i rozmariów, także italic
Wady:
- brak powtarzalnej jakości stalówek
Próbka pisma i porównanie z innymi:
Na koniec porównanie wielkościowe z innymi piórami:

4bm60ey.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja krótka, jak mgnienie oka, ale zawierająca to, co potrzebne. Dla mnie osobiście najważniejsze jest to

46 minut temu, Aventador13 napisał:

Stalówka to najsłabszy element piór Kaweco. Dwie stalówki na ponad 10
posiadanych pisały doskonale po wyjęciu z pudełka. Reszta wymagała poprawek.
Te, które pisały od początku pisały naprawdę doskonale. Szkoda że trafenie na
taką stalówkę jest takie trudne.

Czyli, jeżeli dobrze zrozumiałem, to ponad osiemdziesiąt procent stalówek (z Twojego własnego doświadczenia) w tym piórze, pisało źle? Jestem w stanie w to uwierzyć. Szkoda tylko, że niektórzy gotowi są mnie za to zlinczować :D Nie wiedziałem że to kiedyś powiem, ale masz u mnie piwo Aventador :zdrowie:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Aventador13 napisał:

niewiele ludzi pisałoby tym piórem bez skuwki na korpusie

Ja piszę bez skuwki. Jest cudownie lekko i wygodnie :)

 

58 minut temu, Kleks napisał:

jeżeli dobrze zrozumiałem, to ponad osiemdziesiąt procent stalówek (z Twojego własnego doświadczenia) w tym piórze, pisało źle

Z tego, co ja rozumiem, to 80% nie pisało doskonale. To nie oznacza, że pisały źle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kleks napisał:

Czyli, jeżeli dobrze zrozumiałem, to ponad osiemdziesiąt procent stalówek (z Twojego własnego doświadczenia) w tym piórze, pisało źle? Jestem w stanie w to uwierzyć.

Niestety ale tak się sprawa prezentuje. Powtarzalność jakości stalówek Kaweco jest zerowa. Wiekszość (ponad 80%) stalówek Kaweco wymagała pracy z papierem ściernym, bo nie pisały od pierwszej kropki. Kropek nad "i" w ogóle nie można było zrobić. Mnóstwo literek zrobionych w połowie, słowa też połowiczne - wszystko trzeba było poprawiać.

Faktem jest jednak że te dwie i te poprawione piszą bardzo dobrze - gładko, mokro, bez zacinania się. Z dobrym atramentem masełko niemożliwe. Tylko szkoda że odsetek bubli jest tak duży.

8 godzin temu, alrun napisał:

Z tego, co ja rozumiem, to 80% nie pisało doskonale. To nie oznacza, że pisały źle. 

Tak jak pisałem wyżej - głównym problemem jest brak pisania od pierwszej kreski. Problem występuje także w trakcie pisania i to jest najgorsze. Zwykła kropka nad i potrafi spowodować, że pióro się "zawiesza"

Edytowano przez Aventador13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja się cieszę po przeczytaniu tego że moje Kaweco Sport jest w tych 20%. Pisze gładziutko, nie ma problemów z przerywaniem, kropki stawia idealnie.

Czyli jak widać trafiłem, chociaż z tego co wiem Daniel lekko mi podszlifował stalówkę.

Niestety nie daję rady pisać bez skuwki założonej na  tył pióra, ale mam spore ręce;> 

 

Ze skuwka na dupce pisze mi się świetnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kleks napisał:

Alrun, nie próbuj żonglować słowami. Dla mnie jeśli coś "nie pisze doskonale", to pisze źle i basta. Nazwanie zepsutego jajka "nie do końca świeżym", albo "o niedoskonałej świeżości", to manipulacja.

Jeśli coś nie pisze doskonale to znaczy że pisze poprawnie ale nie idealnie. Aventador13 użył złego sformułowania, bo z kontekstu jasno wynika że jego egzemplarze pisały źle a nie "nie doskonale". ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać coś więcej o tych piórach: czy kupiłeś je w jednym czasie, w jednym miejscu, czy w różnych w jakiejś większej rozpiętości czasu? O jakich stalówkach mowa? Co rozumiesz jako pisanie od pierwszej kreski? W sensie załadowania atramentem pierwszy raz, czy po przerwie w toku użytkowania już?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rinke, nie rozumiem... Piszesz, że "Jeśli coś nie pisze doskonale to znaczy że pisze poprawnie ale nie idealnie", czyli twierdzisz, że te stalówki jednak nie są takie zupełnie złe, a za chwilę mówisz, że "z kontekstu jasno wynika że jego egzemplarze pisały źle a nie "nie doskonale". Czyli źle! To w końcu poprawnie, ale nie źle, czy źle, a nie niedoskonale? I jakim prawem stwierdzasz, że "Aventador użył złego sformułowania"? Przecież to jego recenzja i chyba on wie lepiej, jakiego sformułowania powinien użyć.

Edytowano przez Kleks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie podsycać tego konfliktu dodam lepszą informację na temat stalówek.
Około 2 na 10 stalówek Kaweco pisaly doskonale po wyjęciu z pudełka. Problem z pozostałymi ośmioma polegał na braku podawania atramentu od pierwszej kreski. To powodowało że słowa zapisane były połowicznie. Zanim pióro zaczeło pisać, byłem już w połowie słowa. Uważam że takie zachowanie stalówki pozwala ją ocenić na złą/fatalną lub ewentualnie kiepską.

Tym,  którym udało się kupić pióro Kaweco i trafili na piszącą, serdecznie gratuluje, a łącze się z bólu z tymi, którzy kupili taką, która zacina się co słowo. W tym drugim przypadku zalecam użyć papieru ściernego do poprawienia jej właściwości piśmiennych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytania idą raczej w kierunku ustalenia prawdopodobieństwa, czy te stalówki mogły pochodzić z jednej, wadliwej serii. Się przysięgam, że nie mam potencjału do konfliktu w tej sprawie. Nie żebym miał szczególnie dobry charakter, po prostu wyrażasz opinie w tak umiarkowany, wyważony sposób, że chce się rozmawiać, a nie spierać.:) Pióro ma pisać  jak trzeba, przerywanie to nie jest właściwe działanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janykiel - nie zauważyłem Twojego pierwszego postu, dlatego odpowiedź nie tyczyła się Ciebie.

Co do stalówek, były kupione w dużej rozpiętości czasu i różnych miejscach. Kupowane były stalówki w rozmiarach F, M, B i italic 1.1, 1.5 i 1,9 mm.
Przed przystąpieniem do oceny jakiejkolwiek stalówki podejmowałem następujące kroki:
- pióro było myte i osuszane
- pióro napełniane było atramentem; były to atramenty sprawdzone, które nie sprawialy w żadnych piórach problemów np. Pilot Iroshizuku, Sailor, KWZ
- gdy pióro się rozpisało (atrament miał już atrament o docelowym nasyceniu i kolorze) dokonywałem testu polegającego na pisaniu
- pisałem różne słowa, wyrazy, ślaczki, kropki, kreski
- w 80% stalówek na przykład kropki stawiane w taki sposób........... w ogóle nie powodowały spływania atramentu na papier
- gdy robiło się kreski takie jak ta ---------------------------------------------- pióro zaczynało pisać z opóźnieniem, tak, że tylko zielona część została napisana
Pióra często czekały kilka dni, ale gdy taki problem nie ustępował, po prostu wystarczyło przejechać delikatnie na papierze ściernym, aby każde dotknięcie papieru (stawienie kropki) skutkowało spłynięciem atramentu na papier, a kreski były robione od początku do końca.
Mam właśnie jedną nową stalówkę Kaweco, jak chcesz mogę tu wrzucić zdjęcie porówawcze takiego testu z tą stalówką i innym piórem.

Edytowano przez Aventador13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kleks zjedz Snickersa...:) 

4 godziny temu, Kleks napisał:

Piszesz, że "Jeśli coś nie pisze doskonale to znaczy że pisze poprawnie ale nie idealnie", czyli twierdzisz, że te stalówki jednak nie są takie zupełnie złe,

Nie odnosiłem się do samych stalówek a tylko do samego sformułowania użytego przez naszego kolegę @Aventador13 a w zasadzie do Twojej mylnej interpretacji, poruszonej w poście skierowanym do koleżanki @alrun. Przez analogię: "wykonanie utworu było nie doskonałe" - czyli wykonanie było poprawne ale jeszcze nie doskonałe. Natomiast wracając do samej recenzji, gdyby @Aventador13 napisał że 8 stalówek na 10 pisało od początku źle (a nie "nie doskonałe) to nie byłoby tej rozmowy. To tylko moje zdanie i broń boże nie mam zamiaru wcinać w tą bardzo fajną i obiektywną recenzję.  ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sobie pozwolę zabrać głos. I może sprawa się wyjaśni. Bo zrobiłem mały risercz na YT i mniej więcej połowa osób rzeczywiście narzeka na start (nie trafiłem na opinię, że stalówka drapie - może za mało szukałem). Jeśli chodzi o drapanie, to chyba powszechnie znanym jest fakt, że jakiś czas temu trafiła się partia wadliwych (drapiących) stalówek. Kto reklamował - dostał nową stalówkę z innej partii. Być może gdzieś jeszcze zalegają pióra z tymi drapiącymi stalówkami. Tego nie wiem. Trzeba je po prostu reklamować i tyle.

Jak rozumiem, Aventador pisze o czymś innym: stalówka nie drapie, tylko pióro nie startuje od razu. I, jak wspomniałem, wydaje się to dosyć powszechnym problemem. Dlaczego? Odpowiedź znalazłem w tym filmiku (od 9:27 minuty):

https://www.youtube.com/watch?v=n2QHLBQt35M

Baby's bottom. 

Recenzent zadaje pytanie i na nie odpowiada (i w pełni się z nim zgadzam): "Czy nowe pióro powinno sprawiać problemy? Nie.Ale wystarczy 10 minut pracy na micromeshu i mamy fajną stalówkę." (tak w skrócie).

I to by się zgadzało z tym, co pisze Aventador.

Czy baby's bottom oznacza złą stalówkę? Ponoć sporo Montblanków cierpi na tę przypadłość (nie wiem - nie mam żadnego współczesnego), ponoć Lamy 2000 (moje nie, ale moje są stare, jeszcze z 18ct stalówkami). Ciekawe jest to, że ten problem dotyczy chyba głównie piór z górnej półki. No więc czy to są złe stalówki? Niektórzy mówią, że to wada, inni twierdzą, że wystarczy trzymać pióro pod nieco innym kątem. A ja nie wiem. Wg mnie to wada i nie wada. Z jednej strony pióro rzeczywiście powinno pisać od przyłożenia, z drugiej, po małej ingerencji, mamy stalówkę co najmniej dobrej jakości. No więc ja się nie podejmuję oceny. Uznaję po prostu, że niektóre pióra (a konkretnie stalówki) tak mają. I tyle. Nie jest to wg. mnie wyznacznik jakości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aventador, dzięki za obszerną odpowiedź. Z twojego opisu wynika dla mnie, że to nie problem z przepływem itd. tylko baby bottom. Skoro szlif pomaga, to pewnie tak jest. Chluby to Kaweco nie przynosi, bo jednak pióro powinno startować od strzału. Mam najwyraźniej szczęście, lub trzymam pióra inaczej, bo nie mam takiego kłopotu z żadnym z Kaweco, które trzymałem w ręce. W każdym razie: szacun z reckę i szczegółowy opis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pan Kleks Moim zdaniem jest to wada jak najbardziej! Jeżeli kupuję coś nowego, to oczekuję, że będzie działać w stu procentach. Jak nie to reklamuję. Czy kupując np. rower i okazuje się, że koło jest lekko scentrowane to bierzemy młotek i prostujemy? Czy jeździmy na nim "no bo przecież można na nim jeździć"? Jasne, że nie. Z piórami też tak powinno być. Dość często spotykam się z takim poglądem, że wystarczy tylko trochę podszlifować stalówkę i będzie cacy. Nie! Wiem, że pasjonaci piór często potrafią skorygować własnoręcznie mniej lub bardziej zepsute stalówki, ale dlaczego mają to robić? Jak nie będziemy reklamować to producenci będą uważać, że wszystko jest ok. Takie rzeczy zdarzają się niestety nawet w drogich piórach jak np w stalówkach z palladium od Viscontiego. 

Jak to "niektóre pióra tak mają"? Trzeba tak produkować, żeby nie miały! Można przymknąć oko na pióro za 1,5$ z przesyłką, ale nie za kilkadziesiąt, czy kilkaset. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kowal1623 napisał:

Jak nie będziemy reklamować to producenci będą uważać, że wszystko jest ok

No właśnie. Nie wiem, dlaczego dużo osób, do których trafiły wadliwe stalówki tylko narzekają na jakość Kaweco, zamiast od razu reklamować pióro. Przez to do producenta nie dociera informacja zwrotna, że mają słabą kontrolę jakości. Gdyby 1/3 piór została reklamowana, to raczej by się zorientowali, że coś jest nie tak i w końcu poprawili jakość. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, alrun napisał:

No właśnie. Nie wiem, dlaczego dużo osób, do których trafiły wadliwe stalówki tylko narzekają na jakość Kaweco, zamiast od razu reklamować pióro. Przez to do producenta nie dociera informacja zwrotna, że mają słabą kontrolę jakości. Gdyby 1/3 piór została reklamowana, to raczej by się zorientowali, że coś jest nie tak i w końcu poprawili jakość. 

Ja nigdy nie reklamuje bo nie chce mi się bawić w powtórna wysyłkę, znowu czekać 3 dni, a po tym pewnie i tak przysła znowu bubel. To jak to to na wyglądać to sam wolę ją poprawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Aventador13 napisał:

Ja nigdy nie reklamuje bo nie chce mi się bawić w powtórna wysyłkę, znowu czekać 3 dni, a po tym pewnie i tak przysła znowu bubel. To jak to to na wyglądać to sam wolę ją poprawić.

Mogę zrozumieć, choć w przypadku Kaweco w Polsce wygląda mi na to, że mogłoby być inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się chce reklamacje to trzeba przygotować około 2 miesiące bez pióra. Jedna reklamacja pójdzie i przyślą bubel, przy drugiej może nowy... Tylko niestety przy uszkodzeniu nawet skuwki nie dostaniesz nic, bo grzebałeś <_<

Jak się chce pisać tym piórkiem to jedynie samemu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie chcę się spierać jakoś mocno, ale z moich rozmów o działaniu serwisu Kaweco w PL wynika, że w przypadku problemów ze stalówką jest poprawiana, lub wymieniania na nową, sprawdzoną. No, ale może masz inne doświadczenia. Ciekaw byłbym opinii osób, które ostatnio korzystały z serwisu Kaweco w PL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...