Skocz do zawartości
visvamitra

Lamy LX Palladium

Polecane posty

Uważam się za miłośnika marki Lamy.

Niestety Lamy nic sobie z tego nie robi. Chcoiaż nie. Nieprawda. Robi wszystko, co w ich mocy, żebym stracił wiarę w markę Lamy. 

Samo życie.

Lamy 2000 Amber, które wypuszczone, żeby uczcić  pięćdziesięciolecie istnienia modelu było niesmacznym żartem. Zamiast dostać coś nowego, ciekawego lub innowacyjnego, dostalismy odgrzewanego kotleta w cenie z kosmosu. Model sprzedaje sie tragicznie, niektóre sklepy w celu pozbycia się stocku dodawały do zakupu modelu Amber poczciwe czarne Lamy 2000 z makrolonu gratis. Inne obnizały cenę o ponad 30 %. Rozumiem, że firmy chcą zarabiać na już wypracowanych rozwiazaniach, ale Lamy trochę przegina.

Kolejną zapowiedziana nowościa był model Lamy LX - czyli Al-Star poddany tuningowi i znacznej podwyżce ceny. 

Lamy LX to szczególnie dobitny przykład wyciskania tyle, ile się da i na ile pójdą miłosnicy marki ze sprawdzonego designu. Nie zrozumcie mnie xle. Lamy LX to dobre pióro. W końcu to AL-Star a Al-Stary uwielbiam. Rzecz w tym, że Al-Stara można bez problemu kupić ponizej 100 PLN. Lamy LX, które w ramach nowości ma metalowe śrubki i aluminiowe etui kosztuje ponad 200 PLN. Osobiście oczekuję czegoś więcej niż kosmetycznych różnic, żeby uzasadnić podwyżkę ceny o ponad 100 %.

lamylx_unboxing.jpg?w=940

lamylx_unboxing2.jpg?w=940

lamylx_all.jpg?w=940

Lamy Lx jest opisywane jako luksusowa wersja modelu Al-Star. Jest dostępna w czterech wersjach kolorystycznych. Od pierwowzoru różni się

• nową stylistyką stalówek (powłoka w PVD)
  • platerowanymi wykończeniami klipsa i innych elementów w kolorze pióra (odpowiednio złotem, palladem, różowym złotem lub rutenem)
  • nowymi wariantami kolorystycznymi (złoto, pallad, różowe złoto, ruten)
  • dodatkiem mało praktycznego etui z anodowanego aluminium 

lamylx_cap2.jpg?w=940

W ręku niczym nie różni się od modelu Al-Star - jest wygodne i dobrze wyważone.

Różnice między modelami LX a Al-Star na zdjęciach:

lamylx_comparison3.jpg?w=940

lamylx_comparison2.jpg?w=940

lamylx_comparison.jpg?w=940

lamylx_logo.jpg?w=940

lamylx_details.jpg?w=940

Stalówka

lamylx_nib2.jpg?w=940

lamylx_nib.jpg?w=940

Stalówki Lamy LX są pokryte powłoką PVD. Wygladaja nieźle, są zamienne ze standardowymi stalówkami Lamy. Mnie trafiła się M-ka bardzo sucha i drapiąca. Musiałem nad nią chwilę popracować, żeby zaczęła pisać tak, jak lubię.

System napełniania

Lamy Lx można zasilić na dwa sposoby – używając albo dedykowanych nabojów Lamy albo dedykowanego konwertera Lamy. Mało sympatyczny jest fakt, że za konwerter trzeba dodatkowo zapłacić. Zdaję sobie, że rynek jest trudny a akcesoria generują najwyższą marżę, ale wydając ponad 200 złotych na pióro oczekuję, że będzie w nim konwerter. Tak mam. Nic na to nie poradzę.

Co ciekawe Lamy produkuje dwa rodzaje konwerterów Z26 i Z24. Konwerter Z24 pasuje do wszystkich piór al.-starowatych (Al-Star, Joy, Vista, Safari) ale nie pasuje do Lamy Studio, konwerter Z26, dodawany do Lamy Studio pasuje natomiast i do Studio i do piór al-starowatych. Hmm.

Podsumowanie

lamylx5.jpg?w=940

lamylx_2.jpg?w=940

lamylx_1.jpg?w=940

To nie jest złe piór, zwłaszcza jeśli ktoś lubi bajery i ładne koloruy. Dla mnie jest to kolejna porażka Lamy, która z firmy innowacyjnej staje się firmą działającą na rynku po omacku, bez większego sensu, bez klarownej strategii. 

Oczekuję od Lamy więcej. Niestety pomału zaczynam już tracić nadzieję.

You can't stop the waves but you can learn how to surf.

No ale ekskluzywne :V
Tego Ambera za dwa tysiące nie znałem, widzę że dobrze się tam bawią xD To już Dialoga 3 niżej cenią.
Nie widziałem wcześniej że zmienili wykonanie logo na korpusie. Na zdjęciu wersja z LX wygląda lepiej.

Si vis pacem, para bellum.