Skocz do zawartości

Waterman Hemisphere (słyszałem, że czasami przerywa) czy Kaweco Student


Polecane posty

Witam,

zastanawiam się nad wyborem pióra. Zależy mi, żeby płynnie sunęło po papierze i było trwałe. :)
Rozważam wybór pomiędzy Watermanem Hemisphere (stalowy CT) lub Kaweco Student.
Raczej wybrałbym Hemisphere, ale czytałem opinie, że stalówka czasami robi psikusy i przerywa na początku lub w trakcie pisania. Są to głównie opinie sprzed kilku lat, a wiem, że ten model uległ już pewnej modyfikacji i jestem ciekawy czy wyeliminowali ten problem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio recenzowałem - przerywania brak. Pisze sucho przy bardzo suchych atramentach, mokro przy inkach z dobrym (super) przepływem. Startuje od razu. Ważny jest też inkaust, bo te Watermanowskie są przystosowane pod te piórka - polecam przepływ od Parkera wzyż ;)

Nie wiem na ile masz wiedzy by zrozumieć o co chodzi i czego szukać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek przerywaniem Watermana Hemispere'a. To doskonały wół roboczy. Jeżeli ktoś miał jakieś kłopoty, to ja obstwiam, że wynikły one z zaniedbania - może pióro przeleżało zbyt długo nieużywane i pomimo ponownego rozpisania, resztki atramentu mogły pozostać gdzieś w obrębie sekcji, w zakamarkach spływaka... Brakło płukania pióra. Przez 18 lat mój egzemplarz nigdy nie miał takich objawów. 

Co do Kaweco nie wypowiadam się. Tylko raz przez krotką chwilę miałem je w ręce, a to bezwględnie za mało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, marecki napisał:

Nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek przerywaniem Watermana Hemispere'a. To doskonały wół roboczy. Jeżeli ktoś miał jakieś kłopoty, to ja obstwiam, że wynikły one z zaniedbania - może pióro przeleżało zbyt długo nieużywane i pomimo ponownego rozpisania, resztki atramentu mogły pozostać gdzieś w obrębie sekcji, w zakamarkach spływaka... Brakło płukania pióra. Przez 18 lat mój egzemplarz nigdy nie miał takich objawów. 

Co do Kaweco nie wypowiadam się. Tylko raz przez krotką chwilę miałem je w ręce, a to bezwględnie za mało.

Ja również brak :D Co do Kaweco, to Kleks... :ph34r:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, marecki napisał:

Nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek przerywaniem Watermana Hemispere'a. To doskonały wół roboczy. Jeżeli ktoś miał jakieś kłopoty, to ja obstwiam, że wynikły one z zaniedbania - może pióro przeleżało zbyt długo nieużywane i pomimo ponownego rozpisania, resztki atramentu mogły pozostać gdzieś w obrębie sekcji, w zakamarkach spływaka... Brakło płukania pióra. Przez 18 lat mój egzemplarz nigdy nie miał takich objawów. 

Co do Kaweco nie wypowiadam się. Tylko raz przez krotką chwilę miałem je w ręce, a to bezwględnie za mało.

Właśnie każdy z tych ludzi pisze, że nawet płukania nie pomagają i użytkowanie tego pióra jest irytujące. Bardziej obstawiałbym niedpowiedni atrament. Mogę się mylić ale np. atrament Pelikana jest bardziej lepki więc może nie współpracować :)

No, ale miejmy nadzieję, że może to była jakaś ferelna seria i przez te parę lat coś się zmieniło :D

Mam jeszcze pytanie, jakiego atramentu używasz (używałeś) w tym Hemi i czy stalówka radzi sobie bez skrobania na każdym papierze? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Ziemniaczek napisał:

Ostatnio recenzowałem - przerywania brak. Pisze sucho przy bardzo suchych atramentach, mokro przy inkach z dobrym (super) przepływem. Startuje od razu. Ważny jest też inkaust, bo te Watermanowskie są przystosowane pod te piórka - polecam przepływ od Parkera wzyż ;)

Nie wiem na ile masz wiedzy by zrozumieć o co chodzi i czego szukać...

Wiem, że atrament jest ważny :) stąd może wynikać część problemów z piórem. Ja będę raczej używał Parkera

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być jeszcze jedna przyczyna takiego zachowywania się pióra, a raczej stalówki - tzw. efekt "baby's bottom". I to mi bardziej pasuje jako przyczyna, niż lepkość atramentu. Nie będę tu rozpisywał się o co chodzi z tym baby's bottom, spokojnie znajdziesz na tym forum lub na innych wyczerpujące opisy problemu. Zaznaczę tylko że chodzi o nieprawidlowe wykończenie ziarna (irydu) stalówki, a to zdaża się w przeróżnych markach piór. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...