Skocz do zawartości

początki


Tuba

Polecane posty

Witam. Chciałbym poprawić swój charakter pisma, ostatnio oglądając "enty" raz Harrego Pottera, wpadło mi w oko jego pismo w filmie. oto link:

20170110104049938.gif

AmazingAppropriateBlackcrappie-poster.jp

 

Do tej pory podobało mi się moje pismo, ale od jakiegoś czasu coraz mniej mi się widzi, szczególnie, że czasem sam siebie nie mogę odczytać, rozumiem, że piórem nie da się pisać szybko? Licze się z tym, że na uczelni nie dam rady notować piórem, ale fajnie by było jakbym w domu miał coś do zapisania, żeby to wyglądało fajnie i przejrzyście :)

Obrazy wstawione jaki mniej wiecej charakter mnie interesuje, czy jest to jakiś trudny w opanowaniu styl pisania? Jest może coś takiego może podobnego? Chętnie zobacze kilka czcionek żebym wybrał ten najbardziej odpowiadający. No i na końcu pytanie, jakie pióro potrzebuje, zeby uzyskać takie pismo jak w powyższych obrazach (znajde coś taniego, czy musze wydać majątki)? Bo naturalnym piórem jak to jest przedstawione jakoś mi się nie widzi :D

Liczę na pomoc, jeżeli czegoś nie dopisałem to pytajcie a dopowiem, piórem pisałem w podstawówce, było to ponad 10lat temu, zraziłem się, bo jako dziecko miałem takie, które ciągle wylewało :D

Pozdrawiam serdecznie ;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, jakie pióro chcesz :P Jeżeli chcesz kaligrafować to na początek wystarczy stalówka (koszt kilku złotych) + obsadka, jeżeli zamiast wolnego kaligrafowania wolisz szybciej pisać i bez ciągłego maczania, to możesz kupić pióro wieczne ze stalówką typu italic (np. Pilot Plumix - 25zł), chociaż patrząc na przykład pisma, to lepiej nada się pióro wieczne ze stalówką typu iridium point (taką posiada większość modeli na rynku).

Piórem ptasim na pewno nie da się szybko notować na uczelni, lecz wiecznym już jak najbardziej.

Co do czcionek to się nie wypowiem, bo się nie znam ;) 

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz :)

To od razu doprecyzuje, że bardziej skłaniam się do normalnego szybszego pisania - przyzwyczajenie z długopisów. Może jak się później wciągnę to mi się odmieni. To tak od razu zapytam Jakie różnice są między piórem wiecznym a tym co się macza? :)

Skoro patrząc na pismo zaproponowałeś jakiś typ stalówki, to możesz podać jakiś konkretny model np. za 30zł (o ile już sie fajnie będzie dało tym pisać za taką kaske) :)

Pozdrawiam i czekam na komentarze innych na temat czcionki, ale i również piór, może ktoś ma jakieś fajne co sie uzyska takie pismo :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnią się przede wszystkim ceną, sposobem zasilania atramentem. Jeżeli chcesz szybciej pisać i nie bawić się w maczanie, to pióro wieczne jest dobrym wyborem. Polecić mógł bym Ci sprawdzone Pilot Plumix w tej cenie, tylko że ma stalówkę italic...

EcSp7Bs.jpg

Według mnie, możesz spróbować na dobry początek zamówić jakieś pióro wieczne z chin, do 10 zł dostaniesz wiele modeli piszących bardzo przyzwoicie (poszperaj na forum).

Najważniejszym parametrem stalówki jest jej rozmiar, od którego będzie uzależniona wielkość czcionki jaką chcesz pisać (chcesz pisać w jednej, dwóch czy więcej kratkach?).

zdj. http://peninkcillin.blogspot.com

 

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj no tak, o tym nie pomyśłałem i nie napisałem tego - chciałbym pisać w jednej kratce - jest to do uzyskania? Czy aby charakter jako tako wyglądał jak na załączonych obrazkach to musze sie przyzwyczaić do dwóch lub wiecej kratek?

 

Mógłbyś polecić Pilot Plumix, czemu uważasz, że stalówka italic będzie zła dla mnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uprzedziłeś mnie, miałem właśnie pytać o wzory. Pokazałeś mi ze stałowką italic, a mówiłeś, że dla mnie lepiej by było iridium point - jak wygląda takie pismo? Jakieś fotki?;)

 

Z tego co pokazałeś rozmiar F i M są dość fajne, EF już zdecydowanie dla mnie odpadnie, bo to juz podchodzi pod pismo długopisu :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czego pokazywać, kształt liter wygląda jak normalnie pisane długopisem, cienkopisem itp. (nie licząc cieniowania i koloru atramentu) - pozostawia jednostajny ślad, bez względu na ułożenie stalówki/ręki gdyż na końcu stalówki jest rozcięta kuleczka. Inna jeszcze grupą stalówek (zarówno piór wiecznych jak i stalówka + obsadka) są stalówki z flexem (giętkie stalówki), polega to na tym, że szerokość lini można dowolnie kształtować poprzez docisk pióra, o nich jednak nie wspominałem, gdyż pióra wieczne z taką stalówka są drogie, chyba, że chcesz stalówkę do maczania, to koszt tak jak wcześniej napisałem ;) 

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to rzeczywiście nie sprawdzi się taka stalówka z tego względu, że chce się nauczyć pisać piórem właśnie ze względu na pismo, a nie samo w sobie pióro :)

To może jakbyś miał chwile czasu to podrzuciłbyś jakiś link z Aliexpres do 10zł tak jak mówiłeś, to zamówię i się sprawdze ;)

Kolejna rzecz, to pytanie o to czy dużo kosztuje pisanie piórem jeśli chodzi o koszty atramentu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź aż tak wygodny, poczytaj forum, jest wiele tanich piór, aczkolwiek ze stalówką italic w chińczykach się jeszcze nie spotkałem :huh:

To zależy, bo ceny atramentów są bardzo zróżnicowane, używając tańszych wyjdzie podobnie jak używając długopisów. Z tanich,  łatwo dostępnych atramentów ceny zaczynają się od ok. 3zł za 59ml Hero, 10zł za 30ml Pelikan 4001, z tych tańszych są jeszcze atramenty takich firm jak Parker, Waterman.

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie padło własnie dlatego, że czytam forum i widziałem temat atramentów i widziałem cene 45zł za ileś tam ml. Problem w tym, że nie umiem sobie wyobrazić ile można zapisać daną ilością atramentu. Wiadomo, że wszystko zależy od wielkości czcionki, jakie pismo i jakie pióro jest używane, dlatego nie mogłem zapytać na ile starcza 1ml atramentu, stąd moje pytanie odnośnie utrzymania pióra :)

Odpowiedź, że używając tańszych wyjdzie podobnie jak używając długopisów jest bardzo obrazowa, i o to chodziło :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tuba napisał:

Pytanie padło własnie dlatego, że czytam forum i widziałem temat atramentów i widziałem cene 45zł za ileś tam ml. Problem w tym, że nie umiem sobie wyobrazić ile można zapisać daną ilością atramentu. Wiadomo, że wszystko zależy od wielkości czcionki, jakie pismo i jakie pióro jest używane, dlatego nie mogłem zapytać na ile starcza 1ml atramentu, stąd moje pytanie odnośnie utrzymania pióra :)

Odpowiedź, że używając tańszych wyjdzie podobnie jak używając długopisów jest bardzo obrazowa, i o to chodziło :D

Wyliczenia użytkownika cosurgi, który jest matematykiem - używa stalówek EF oraz F - wyliczenia są przystosowane do cienkich. Objętość tłoczka to najczęściej 0,65 ml, więc pod to są wyliczenia. Oto one:,,

Zmierzyłem: Pilot 78G ma pompkę aerometryczną o objętości 0.65±0.05ml, które starczają dla mnie na 11±2 stron. Stąd słoiczek atramentu o objętości 50ml starcza na od 71 do 83 napełnień, czyli od 640 do 1080 stron. Ponieważ długopisy starczały mi na od 20 do 30 stron, to te 50ml atramentu jest równoważne od 21 do 54 długopisów. A ponieważ każdy długopis to 8zł, to to odpowiada kwocie za długopisy od 168zł do 432zł. Nieźle ten błąd ±0.05ml oraz ±2 strony się propaguje tutaj :)

Dalej licząc: Pilot 78G oraz atrament Edelstein kosztowały w sumie 187zł (spora część tej kwoty to przesyłka z allegro). A więc tylko silnie pesymistyczny wariant by wskazywał że długopisy wyszłyby taniej (168zł). Optymistyczny wariant wskazuje na ponad dwukrotne oszczędności. Prawda chyba leży pośrodku, czyli 300zł za długopisy kontra 187zł za pióro+atrament.

Wniosek: pióro się opłaca, pod warunkiem że nie kupuję więcej piór ani więcej atramentów, oraz że faktycznie zapiszę nim 1000 stron lub więcej. "

~ cosurgi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;) Popatrz sobie na aliexpressie na markę Jinhao i Baoer, ustaw od najniższej ceny. Jak jakieś Ci się spodoba, to poszukaj recenzji na forum. Tańsze pióra, ale nie z Chin, to na przykład Lamy Safari albo Kaweco Sport. 

PS na uczelni da się notować piórem, naprawdę ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powinienem się odezwać w dziale wyboru piora. Może odezwie się ktoś kto miał takie wymagania jak ja i zamawiał coś na Ali, jednocześnie żeby nie było drogie w utrzymaniu jeśli chodzi o atrament bo czytałem o jakiś tloczkach czy innych i nie wejdzie o co chodzi :D

Nie chce śmiecić forum ale chyba dobrym pomysłem jest napisanie osobnego posta tam ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tuba napisał:

Może powinienem się odezwać w dziale wyboru piora. Może odezwie się ktoś kto miał takie wymagania jak ja i zamawiał coś na Ali, jednocześnie żeby nie było drogie w utrzymaniu jeśli chodzi o atrament bo czytałem o jakiś tloczkach czy innych i nie wejdzie o co chodzi :D

Nie chce śmiecić forum ale chyba dobrym pomysłem jest napisanie osobnego posta tam ;)

Z jednej strony sekcji (tam gdzie trzymasz piórko) masz stalówkę, z drugiej spływak - trzpień spływaka na który montuje się nabój lub tłoczek. Nabój to plastik z atramentem w środku - piszesz po chwili w której atrament wpływa to spływaka a potem stalówki. Natomiast tłoczek wygląda jak nabój, ale ma pokrętło u góry, którym kręcąc zasysasz atrament przez stalówkę - piszesz od razu. Tłoczek daje nieograniczone możliwości kolorystyczne (możesz pisać każdym atramentem który jest w buteleczce). Natomiast naboje dzielą się na międzynarodowe oraz danej firmy. Różnica polega na różnej średnicy wylotu naboju - niektóre naboje nie pasują do danych piór. Istnieje też możliwość napełniania naboju strzykawką. Koszty utrzymania pióra to kupno atramentu. Tyle. Tłoczek polecam, bo jest łatwiejszy i mniej paprania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tuba, bardzo cieszymy się z obecności nowej osoby na forum. Jednak chyba mocno nas okłamujesz twierdząc że czytałeś forum. Twoje pytania dobitnie o tym świadczą. Nawet w tym dziale są już założone wątki które odpowiadają na Twoje potrzeby poprawy charakteru pisma. Więc przed zadaniem kolejnego pytania prosimy o poświęcenie troszkę czasu na tą zapewniam Cię fascynującą lekturę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...