Jump to content
  • Announcements

    • ArielN

      Wybieramy pióro PWF   09/06/2017

      Rozpoczęliśmy głosowanie, w którym wybierzemy pióro forumowe PWF:  
Sign in to follow this  
visvamitra

Dębowe cygaro od Przemka Marcińskiego

Recommended Posts

Jestem miłośnikiem rzeczy wyjątkowych i niepowtarzalnych. Z podziwem spoglądam na dzieła rzemieślników. Dotyczy to mebli, ogrodzeń, naczyń. I piór. Nie brak na świecie zapaleńców, którzy tworzą własnoręcznie pióra wieczne róznych kształtów, różnej postury i z najrozmaitszych materiałów.

Naturalnie pracę rąk wspomaga tokarka, bez niej w tym fachu ani rusz. Miłe jest to, że również w Polsce mamy uzdolnionych twórców piór wiecznych. Jakiś czas temu na forum swoje prace pokazał Novator a później Przemysław Marcinski. Oglądając zdjęcia jego piór, pomyślałem sobie – magik.

 

Eo9iNS.jpg

 

http://blogs.lessthandot.com/index.php/datamgmt/dbprogramming/report-builder-3-0-table/

 

Wyobraźcie sobie moje zaskoczenie, kiedy poznałem go na Pen Show i okazało się, że nie nosi spiczastej czapki ani drewnianej laski z trupią czaszką. No i nie ma brody. Szok. A jednak czaruje. Z użyciem tokarki, bloków akrylu, drewna, eboniti i stalówek Bocka. 

Po PenShow wymieniliśmy kilka wiadomości mailowych, miałem okazję przetestować jedno z jego piór a inne zakupić. W tym roku Przemek wypożyczył mi do zabawy trzy pióra.

Każde inne, każde ciekawe.

Przyjrzyjmy się drugiemu z nich. Byłem go bardzo ciekawy, bo jest wykonane z materiału, który bardzo lubię - drewna. 

Wygląd

pmcigar_4.jpg

pmcigar_2.jpg

 

Design jest prosty, czysty i klasyczny. Pióro ma kształt cygara. Obydwie jego połowy są równej długości. Egzemplarz ten został wykonany z czarnego dębu. Drewno zostało poddane wielokrotmnemu olejowaniu, które ma na celu zapewnienie jego trwałości i poprawie estetyki. Po zdjęciu skuwki odsłaniamy czarną ebonitową sekcję i czarną stalową stalówkę. Zero udziwnień, zero ozdobników. W tym piórze Przemek postawił na prostotę. Mnie to bardzo odpowiada.

 

pmcigar_8.jpg

 

pmcigar_6.jpg

 

pmcigar_5.jpg

 

Wykonanie pióra zrobiło na mnie duże wrażenie. Drewno jest wymagającym materiałem. Jego okiełznanie wymaga dużej wprawy i kunsztu. Elementy pióra są doskonale spasowane. Warto zwrócić uwagę na to, że między elemantami drewnianymi a ebonitowymi nie ma żadnej "luźnej" przestrzeni. Gwint łączący skuwkę z korpusem wygląda i funkcjonuje perfekcyjnie. 

Stalówka

 

 

pmcigar_9.jpg

 

pmwood_10.jpg

 

pmcigar_pismo.jpg

Pióro jest, chwilowo, uzbrojone w czarną stalową stalówkę JoWo w rozmiarze EF. Stalówka poddana została czernieniu. Moim zdaniem grawerunek z inicjałami Przemka - PM nie wygląda najlepiej. Wolałbym, żeby stalówka była "czysta", oznaczona jedynie rozmiarówką. 

Sama stalówka zupełnie mi nie leży - wolę tęższe blaszki. EF-ka JoWo sprawia wrażenie suchej, dodatkowo lekko drapie na papierach najniższej jakości. 

System napełniania

pmcigar_1.jpg

Konwerter lub naboje. W wypożyczonym mi egzemplarzu zainstalowano długi nabój.

Podsumowanie

Pióro prezentuje się bardzo dobrze i mimo pokażnych rozmiarów jest poręczne. Starannie wykonane, utrzymane w bliskiej mi estetyce aż się prosi, zeby go używać. Niestety EF-ka skutecznie mnie do tego zniechęca. Jest za cienka i za sucha. Z drugiej strony, stalówkę tę można łatwo wymienić. Uwielbiam drewno. Obok metalu i ebonitu jest jednym z moich ulubionych materiałów używanych do produkcji piór wiecznych. 

Przejdźmy do pytania, które musi sie pojawić - czy warto?

Pióra ręcznie robione nie należą do bnajtańszych. Często za ich cenę mozna kupić bardzo dobre i sprawdzone pióra ze złotą stalówką. Nie znam ceny tego modelu, ale na pewno przekracza 500 PLN a za 500 PLN bez problemu kupicie bardzo dobre pióra ze złoytymi stalówkami - Lamy 2000, Platinum 3776, Pilot CH92. Będą to jednak pióra produkowane seryjnie. Jeśli kusi was posiadanie czegoś wyjątkowego i możecie sobie na taki kaprys pozwolić, warto zastanowić się nad piórem ręcznie robionym. 

Prace Przemka są na światowym poziomie, więc rozpatrując zlecenie komus wykonania recznie robionego pióra wiecznego, warto wziąć go pod uwagę.


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wąsaty   

Piękne pióro :) Normalnie piękne.

Chociaż raczej mnie na nie nie stać, to jednak jestem fanem p.Marcińskiego, pamiętam jak kilka lat temu, (2?) reklamował swoje prace.

Pewnie nigdy nie kupię, ale życzę mu jak najlepiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kerad   

Nie lubie albo i więcej tego skoku średnicy między sekcją  a korpusem. Pióro bardzo mi się podoba ale użytkować bym nie chciał. A drewno bardzo lubię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten skok jest nieodczuwalny - sekcja jest długa. Przeszkadzałby tym, którzy trzymają pióro mniej więcej po srodku jego długości.


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×