Jump to content
  • Announcements

• ArielN

Wybieramy pióro PWF   09/06/2017

Rozpoczęliśmy głosowanie, w którym wybierzemy pióro forumowe PWF:  

Recommended Posts

Lepiej idzie pogrubianie kreski niż z/s cieńszanie (?). Jedyne co mi przychodzi do głowy, to albo przysunięcie skrzydełek bliżej (uwaga na gorszy przepływ) lub pisanie odwróconą (i spiłowanie tak, aby było wygodnie i nie drapało)...

Przed chwilą, Czarodziej napisał:

Żeby była cieńsza kreska -tylko szlifowanie.

No tak. Ewentualnie kombinowanie z atramentem (tylko on wtedy może zasychać lub pióro będzie przerywać). Spróbuj Pelikana z serii 4001 może. On ma raczej najgorszy przepływ z tego co znam. Ale jak Czarodziej napisał - szlifowanie (lub popróbować z inkaustem; gliceryna na lepszy przepływ; co na gorszy? Może @Nicpon coś poradzi - chociaż z tego co zobaczyłem, to go nie ma od dawna na Forum :( )

Wąsaty   

Pelikan 4001 ma najgorszy Przepływ? Śmiem wątpić :)

Spróbuj z atramentami tzw. suchymi. Dwa mogę zaproponować bo je sprawdziłem : Noodler's apache sunset, golden brown. Na pewno będzie cieńsza kreska niż z mokrymi atramentami.

Poszukaj na forum w recenzjach atramentów, pewnie coś znajdziesz.

Jeżeli nie, to wymiana stalówki albo jej zeszlifowanie.

44 minuty temu, Wąsaty napisał:

Pelikan 4001 ma najgorszy Przepływ? Śmiem wątpić :)

Spróbuj z atramentami tzw. suchymi. Dwa mogę zaproponować bo je sprawdziłem : Noodler's apache sunset, golden brown. Na pewno będzie cieńsza kreska niż z mokrymi atramentami.

Poszukaj na forum w recenzjach atramentów, pewnie coś znajdziesz.

Jeżeli nie, to wymiana stalówki albo jej zeszlifowanie.

Co ma gorszy niż Pelikan? Czy Noodler's a (w tych kolorach) łatwo kupić wszędzie?

Wąsaty   

Co ma gorszy przepływ  niż Pelikan? Nie wiem, poszukaj na forum.

Na pewno noodlersa nie kupisz w kraju.

Na pewno wiem, że w piórze (cross botanica) ze stalówką M, które z Teal'em Diamine pisało tak grubo, że aż za grubo, z noodlersami pisze jak F-ka.

5 minut temu, Wąsaty napisał:

Co ma gorszy przepływ  niż Pelikan? Nie wiem, poszukaj na forum.

Na pewno noodlersa nie kupisz w kraju.

Na pewno wiem, że w piórze (cross botanica) ze stalówką M, które z Teal'em Diamine pisało tak grubo, że aż za grubo, z noodlersami pisze jak F-ka.

Chodziło mi o to, że Pelikan ma najgorszy z łatwo dostępnych. Nie będzie Noodler's a kupował tylko po to (o ile go nie ma). Wiadomo, ze jak się wleje czegoś nawet do Aurory/R&K etc. /świetnego przepływu to będzie zamulać i mieć słaby przepływ...

Wąsaty   
4 godziny temu, Czarodziej napisał:

Chcesz powiedzieć że jakością atramentu, będziemy regulować grubość kreski?

Tak.

Nie zauważyłeś jeszcze tego? Atrament "suchy" podaje mniej atramentu na kartkę, i linia jest cieńsza. Na różnej jakości papierze też pisze raz grubiej, raz cieniej.

Edited by Wąsaty

mario_79   

No oczywiście. Mój bardzo fajny cienko piszący baorer 100 pisze bardzo cieniutko atrementem Pelikana 4001, jak zaleję np Parkerem czy KWZ kreska jest wyraźnie grubsza.

8 godzin temu, Czarodziej napisał:

Chcesz powiedzieć że jakością atramentu, będziemy regulować grubość kreski?

To weź papier Oxforda i gazetę. Napisz coś i porównaj ;)

Czyli zamiast kupować różnej grubości stalówki, wystarczy mieć różne atramenty (tak w uproszczeniu)? :D

Wiem, iż w minimalnym zakresie można kombinować, ale to grubość stalówki jest tutaj decydująca.

Edited by Czarodziej

52 minuty temu, Czarodziej napisał:

Czyli zamiast kupować różnej grubości stalówki, wystarczy mieć różne atramenty (tak w uproszczeniu)? :D

Wiem, iż w minimalnym zakresie można kombinować, ale to grubość stalówki jest tutaj decydująca.

No poniżej EF japońskiej to już nie ma...

Wąsaty   
1 godzinę temu, Czarodziej napisał:

Dobrze wiem, że się droczysz :)

Jasne, że stalówka to podstawa. Ale zapewne wiesz, że cienka stalówka plus dobry spływak plus "mokry"atrament na kiepskim papierze wyjdzie nieciekawie.

I odwrotnie : Mka, słabo podająca atrament i dobry papier to kreska nie będzie jak od Mki.

Tak to wygląda.

IMG_20170814_165307.jpg

Edited by Wąsaty

19 minut temu, Wąsaty napisał:

Dobrze wiem, że się droczysz :)

Jasne, że stalówka to podstawa. Ale zapewne wiesz, że cienka stalówka plus dobry spływak plus "mokry"atrament na kiepskim papierze wyjdzie nieciekawie.

I odwrotnie : Mka, słabo podająca atrament i dobry papier to kreska nie będzie jak od Mki.

Z Mki/M-/F+ na Oxfordzie z gęstym atramentem można zrobić Fkę maksymalnie - łącząc skrzydełka (o te 0,05 mm) można zrobić taką EF+ - dlatego to też zależy - może od samego atramentu czy papieru nie, ale w połączeniu tak...

Tales   

Pamiętajmy też, że pogorszenie przepływu może negatywnie wpłynąć na właściwości piśmiennicze, bo będzie gorsze nawilżanie stalówki i przez to można odczuwać drapanie.