Skocz do zawartości

"Mieniący błekit" - ręcznie robione pióro Przemsyława Marcińskiego


visvamitra

Polecane posty

Jestem miłośnikiem rzeczy wyjątkowych i niepowtarzalnych. Z podziwem spoglądam na dzieła rzemieślników. Dotyczy to mebli, ogrodzeń, naczyń. I piór. Nie brak na świecie zapaleńców, którzy tworzą własnoręcznie pióra wieczne róznych kształtów, różnej postury i z najrozmaitszych materiałów.

Naturalnie pracę rąk wspomaga tokarka, bez niej w tym fachu ani rusz. Miłe jest to, że również w Polsce mamy uzdolnionych twórców piór wiecznych. Jakiś czas temu na forum swoje prace pokazał Novator a później Przemysław Marcinski. Oglądając zdjęcia jego piór, pomyślałem sobie – magik.

 

 

Eo9iNS.jpg

 

http://blogs.lessthandot.com/index.php/datamgmt/dbprogramming/report-builder-3-0-table/

 

Wyobraźcie sobie moje zaskoczenie, kiedy poznałem go na Pen Show i okazało się, że nie nosi spiczastej czapki ani drewnianej laski z trupią czaszką. No i nie ma brody. Szok. A jednak czaruje. Z użyciem tokarki, bloków akrylu, drewna, eboniti i stalówek Bocka. 

Po PenShow wymieniliśmy kilka wiadomości mailowych, miałem okazję przetestować jedno z jego piór a inne zakupić. W tym roku Przemek wypożyczył mi do zabawy trzy pióra.

Każde inne, każde ciekawe.

Przyjrzyjmy się pierwszemu z nich. Zakładam, że właśnie ono przypadnie do gustu wiekszości użtkowników piór wiecznych.

Wygląd

pmblue_1.jpg

 

pmblue14.jpg

 

pmblue_11jpg.jpg

 

Pióro zostało wykonane z mieniącego się chłodnymi barwami akrylu. Design jest klasyczny - pióro ma kształt cygara. SKuwkę przyozdabia pierścień z litego srebra. W zasadzie wszystko wygląda super do czasu zdjęcia skuwki. W moim odczuciu dwubarwna stalówka pasuje do tego wykończenia jak pięść do nosa. Stalówka jest wymienna, wiec zastąpienie jej jednobarwną nie jest trudne, ale pierwsze wrażenie się liczy.

pmblue_10.jpg

 

pmblue_13.jpg

 

pmblue_4.jpg

 

Wykonanie pióra jest na jawyzszym poziomie. Wszystkie elementy do siebie pasują, gwint łączący skuwkę z korpusem wygląda i funkcjonuje perfekcyjnie. Jakiś czas temu słuchałem wywiadu z Brianem Greyem – założycielem spółki Edison, który mówił, że najtrudniejszą sztuką dla twórcy piór wiecznych z aspiracjami jest opanowanie umiejętności  nacinania gwintów na tokarce. Podkreślił, że często ta właśnie umiejętność pozwala przejść od produkcji tzw. Kit-Penów (piór zbudowanych z uzyciem gotowych materiałów (sekcji, skuwki itp.) do tworzenia piór spersonalizowanych.

Przemek umiejętność tę opnawał perfekcyjnie. Pozostaje mi jedynie domyślać się, ile bloczków akrylu trafiło do kosza w toku procesu nauki. Móże Przemek uchyli rąbka tajemnicy?

Stalówka

 

pmblue_5.jpg

pmblue_6.jpg

Pióro jest, chwilowo, uzbrojone w stuba 1.5 Bocka. Jest to stalówka porządnie wykonana i, co najważniejsze, łatwa do zastapienia niskim kosztem blaszką w innym rozmiarze. Jak już wspomniałem złocenioe nie pasują mi do tego modelu. Stalówka powinna być jednokolorowa, chromowana. 

Pióro charakteryzuje się bardzo dobrym przepływem a pozostawiana przez nie linia jest dobrze nasycona i mokra. Osobiście wziąłbym to pióro ze stubem 1.1, który jest praktyczniejszy.

System napełniania

Konwerter lub naboje. W wypożyczonym mi egzemplarzu zainstalowano długi nabój.

Podsumowanie

Jestem pod wrażeniem. Pióro prezentuje się bardzo dobrze i mimo pokażnych rozmiarów, okazało się nad wyraz poręczne. Zostało wykonane starannie a jego estetyka trafia do mnie. 

Pióra ręcznie robione nie należą do bnajtańszych. Często za ich cenę mozna kupić bardzo dobre i sprawdzone pióra ze złotą stalówką. Nie znam ceny tego modelu, ale na pewno przekracza 500 PLN a za 500 PLN bez problemu kupicie bardzo dobre pióra ze złoytymi stalówkami - Lamy 2000, Platinum 3776, Pilot CH92. Będą to jednak pióra produkowane seryjnie. Jeśli kusi was posiadanie czegoś wyjątkowego i możecie sobie na taki kaprys pozwolić, warto zastanowić się nad piórem ręcznie robionym. 

Prace Przemka są na światowym poziomie, więc rozpatrując zlecenie komus wykonania recznie robionego pióra wiecznego, warto wziąć go pod uwagę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...