Jump to content
  • Announcements

• ArielN

Wybieramy pióro PWF   09/06/2017

Rozpoczęliśmy głosowanie, w którym wybierzemy pióro forumowe PWF:  
Sign in to follow this  
fullje

Pierwsze 'abc'

Recommended Posts

fullje   

Witajcie,

Zapragnąłem poprawić swój charakter pisma więc zakupiłem potrzebne rzeczy do kaligrafii. Za sprawą internetu zakupiłem Gilliott 404 (ale w drodze mam już 303, oraz Leonardt 40, 41 i ef principal) i staram się nauczyć Copperplate gdyż jest to chyba najblizszy temu od czego chcę zacząć naukę pisania. Posiadam zeszyt Oxford (też za sprawą internetu) i staram się w nim pisać. Moim problemem aktualnie jest to, że próbując nabierać tusz (Winsor & Newton - Czarny) i maczając stalówkę po oczko w nim po przejściu na papier przy próbie postawienia pierwszej kreski powstaje mi bąbel na papierze. Każdy w internetach twierdzi, że powinno maczać się po oczko, to też tak robię, ale nie wiem czemu mi powstaje kleks w pierwszej linii. Jak trochę tuszu zejdzie to jest okej, ale nie zapisze tym wiele i co chwila maczam i co chwila powtarza się mój problem - czyli nabiera za dużo?. Używam na razie obsadki kątowej a stalówkę uprzednio wymoczyłem w acetonie (by się pozbyć oleju). Poczyniłem zdjęcia obrazujące mój problem. Przyjemnie mi się pisze dopiero kiedy podnoszę bardzo obsadkę ze stalówką tylko wtedy raz, że stalówka jest prawie pionowo, dwa często zadzieram kartkę (tutaj pewnie wina tego, że albo kartki są kiepskie - bądź co bądź nie są do kaligrafii, albo stalówka nadaje się do rysunku - tak podają różne media) a po zadarciu muszę czyścić stalówkę bo inaczej to powstają większe kleksy. 

Moja kątowa obsadka jest zwykłą plastikową, ale widziałem jakieś takie z metalowym końcem, które umożliwiają regulację i może ta by była rozwiązaniem na mój problem? Tylko nie wiem gdzie taką dostać. Albo tylko końcówkę, bo moja druga obsadka jest drewniana zatem można przerobić. 

Macie jakieś porady? Może mam coś zmienić :D? Na zdjęciu pokazałem też jak trzymam obsadkę, może tutaj też coś źle jest.

Pozdrawiam.

stalowka.jpg

stalowkaa.jpg

stal1.jpg

Edited by fullje

ArielN   

Hej Fullje!

No tak, problem, który potrafi zniechęcić na dobre. Sam musiałem przez niego przebrnąć, gdy zaczynałem zabawę z kaligrafią. Mi bardzo pomógł ten poradnik:

https://calligraphypen.wordpress.com/2009/03/24/troubleshooting-a-calligraphy-dip-pen/

Wyczyściłem stalówki szczoteczką, dokupiłem zbiorniczek i po problemie nie było śladu.

Powodzenia!

Pozdrawiam,
Marcin

Dwie osoby, dwie idee, jedna pasja. Pióromaniak.

fullje   

Okej, faktycznie to może być pomocne. Masz może sklep, w którym można kupić taki zbiornik pod stalówkę? Czy jest opcja dostania tego w każdym sklepie z piórami, tuszami i takimi innymi dziwadłami ;)? Mieszkam w Warszawie zatem kilka sklepów mam tutaj ale niepotrzebnie nie chcę chodzić :D

Co do zbiorniczka, one są na różne stalówki czy uniwersalne?

Swoją drogą wczoraj trochę się pobawiłem pisząc i wyszło mi coś takiego - nadal mam problem z kapaniem tuszu i szarpaniem papieru jednakże... coś tam powoli idzie (:

20170804_043526.jpg

Edited by fullje

ArielN   

Nie pamiętam gdzie kupiłem zbiorniczki. Warszawa? Może spróbuj w sklepach z artykułami dla artystów w okolicach Świętokrzyskiej. Te maleńkie metalowe części to standardowy asortyment, więc powinny być dostępne. Czy zbiorniczki mają rozmiar uniwersalny? Tego niestety, nie wiem. Na swoich nigdy nie zauważyłem żadnych oznaczeń.

Wyszło Ci super!

Powodzenia!

Pozdrawiam,
Marcin

Dwie osoby, dwie idee, jedna pasja. Pióromaniak.

zara99   

chętnie się dowiem i z góry dziękuję :) :

jak wygląda taki zbiorniczek (zdjęcie) do np.: stalówki pryncypał

gdzie go nabyć

widziałam nasadke/zbiorniczek do szerokich stalówek do gotyku/uncjały, nie widziałam do copper'a.

w internecie są kombinacje alpejskie z doczepianiem sprężynki pod stalówkę ale to dla mnie niewykonalne zadanie.