Skocz do zawartości

Ensso Piuma


zmechu

Polecane posty

Lubię pióra proste i klasyczne.

Jak tylko zobaczyłem na Kickstarterze  PIUMA: Super Minimal to wiedziałem że jest to moja kategoria "must have". Szybki zakup USD, karta do płatności USD i pozostało tylko czekać.

Pióro dostępne w wersji aluminiowej, tytanowej i z mosiądzu. Aluminium w wersji czarnej, do tego wybór wśród  kilku rozmiarów stalówek (EF do B) i materiału (stal, tytan złoto). Tytanowe  mocno odskakiwały z ceną  (od $70) tu recenzja:

Mosiężne piekielnie ciężkie (prawie 100g), więc pozostałem przy czarnym aluminium. Miałem już doświadczenie z czarnymi stalówkami Bocka, więc tym razem skusiłem się na zwykłą stalową. Dla odmiany w miejsce moich ulubionych M zamówiłem tym razem F. Całość zamknęła się w przyzwoitej kwoce $60, łącznie w wysyłką.

Pierwsze ważnienie

Mówiąc krótko: wow! Pióro przyszło eleganckim tekturowym pudełeczku, z logo producenta. W środku piankowa wytłoczka z piórem. Po prostu idealne rozwiązanie na elegancki prezent, dla kogoś lub dla siebie :-)

image.php?di=KHMAZ32H

Samo pióro rzeczywiście minimalistyczne, do bólu klasyczne cygaro, bez klipsa. Jedyna ozdoba to dyskretne logo Ensso na skuwce. Świetnie spasowane, przyjemnie ciężkie. W komplecie przychodzi z pięcioma nabojami oraz konwerterem. Żadnych zastrzeżeń co do wykonania, ani rysek, ani opiłków, naprawdę ładnie całość zaprojektowana i wykonana. Nierówności, niedopasowania, wystające krawędzie? Absolutnie, perfekcjoniści będą w siódmym niebie :-)

image.php?di=9YSIX33S

image.php?di=UUGUY3FL

Pierwsze zderzenie

Czyli patrzymy co ma w środku. I tu zgrzyt - dosłownie i w przenośni. Namisu Nova była piórem głośnym, Piuma zostawia go w tyle. Odkręcenie skuwki jest głośne. Bardzo głośne. Tarcie aluminium o aluminium to tpowy, "blaszano-rurowy" dźwięk trących się metali. O ile w kwestii zwrócenia uwagi pióro nie ma sobie równych, to nie wiem czy na dłuższą metę jest to przyjazne otoczeniu. Werjsa typowo "dyrektorska", mająca robić wrażenie. Aż się prosi o pokrycie wnętrza skuwki jakimś teflonem dla większego poślizgu i/lub wytłumienia tarcia. Choć oczywiście na swój sposób jest to intrygujące.

W moim egzemplarzu widać też rzemieślniczą robotę. Spływak i skuwka były zamontowane nierówno. Ale znam tę konstrukcję - spływak wykręcany więc w dwie minuty problem rozwiązany, niemniej w tej cenie za pióro spodziewałbym się, że nie będę musiał tego robić. Ponadto mam wrażenie, że końcówka spływaka jest lekko nierówna.

image.php?di=RVFR67W2

Pierwsze uderzenie

Wkładam firmowy nabój i pierwsze obawy, czy wystartuje. Wystartowało bez najmniejszych problemów, ulga :-) Stalówka F mam wrażenie że ma ambicje na bycie EF. Daje kreskę cieniutką i mam wrażenie że dość suchą. Twarda, szumiąca, z delikatnym oporem, nie drapie. Ale przyznam że bez większych emocji. Spodziewałem się katharsis a otrzymałem dobry produkt. Tak w 7/10, gdzie 10 to stalówka w Baoerze 051 :-)

image.php?di=OIJF5NYF

Konstrukcja również minimalistyczna. Wkręcana sekcja, skuwka na jeden obrót, ładny konwerter, standardowe naboje.

image.php?di=XUJSFKSE

Skaner troszkę oszukuje, Hero Blue jest w rzeczywistości nieco ciemniejszy a Zielony #2 bardziej zielony.

image.php?di=3ZP4V89N

Pierwsze podsumowanie

W kwestii wyglądu - miód na oczy. Po prostu śliczne. Chciałbym się przyczepić do jakichś niedoskonałości, ale zwyczajnie nie ma jak. 10/10, i do tego jeszcze jakiś plusik. Albo nawet dwa.

W kwestii właściwości pisarskich - mam dylemat. To tak jak przy pierwsza wizyta na sushi, człowiek spodziewa się nieba w gębie, a tu surowa ryba i zimny ryż za 80zł. I myślami człowiek jest przy schabowym z mizerią za 12.50. Tu podobnie, pióro o dobrych (jak dla mnie) właściwościach pisarskich, ale tańszym Eco i porównywalnym Studio pisze mi się lepiej. 

W planach mam próbę na innych atramentach, liczę po cichu że ten który dostałem z piórem to jakieś najzwyklejsze jest :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję :)

Pióro wizualnie - super, nie ma czego się przyczepić. Głośne? Trochę wazelinki albo innego EP2 i będzie cisza :)   Może się wyrobi? Z drugiej strony - zwracasz uwagę otoczenia :)  Popatrzcie co ja mam :)

Wiem, że lamy Studio pisze super, ale to tylko Lamy. Zwykłe, opatrzone, opisane. A tutaj? Prawie jak Nakaya  ;)

No, ze stalówką będzie gorzej. Ciężko Bockowi dorównać do Baoera 051, albo do Jinhao 992 :)

Przy okazji zapytam: Rzeczywiście przez 2 lata z okładem nie trafiłeś na lepszą stalówkę?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko posmarowałem kremem Nivea :-D. Skutek był taki, że upaćkałem siebie, pióro, skuwkę i potem musiałem wszystko wycierać chusteczką.

Co zaś do stalówki, to trudniejsze pytanie. Sprawa wygląda następująco: kupuję pióro, ochy, achy, świetnie pisze, ech, och. Potem sięgam do Baoera - a ten skubany po miesiącu startuje bez problemów, pisze śliczną M-ką, nie przerywa, nie drapie... Indyjska Gama pisze świetnie (9/10), Studio pisze świetnie (9/10), połowa chińczyków pisze świetnie (8-9/10). Ale stalówka Baoera - świetnie, ale lepiej niż inne :-) To pewnie kwestia indywidualnych preferencji, plus akurat trafiłem na dobrze skonstruowany egzemplarz, dobrze osadzony spływak i zamontowaną stalówkę która umknęła wszelkim standardom jakości :-)

Reszta piór to właśnie 7/10 - piszą dobrze. Dochodzi tu  jeszcze kwesta czasu, zazwyczaj wraz z upływem coraz bardziej się lubimy i zyskujemy na ocenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu piórka o fajnej formie! Podoba mi się  jego minimalizm, ale pióro bez klipsa, to nie dla mnie. Prześladował by mnie widok - wizja pióra toczacego się bez kontroli w kierunku krawędzi blatu by spaść... 

Taka trauma z dzieciństwa...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście nie na temat, ale przeglądając japońskie strony o wiecznych piórach trafiłem,na zdjęcie nowej stalówki pilota, innej. Normalnie stalówka ma jedno nacięcie na środku, ta ma jedno tzw.główne i jeszcze dwa. Przypomina to strzałę. Stalówka wykonana ze stopu, z którego jak dotąd nie były wykonywane stalówki. Miałem to skopiować, ale tego nie zrobiłem, później pomyślałem, a co mi tam, ale nie mogłem znaleźć strony. Pióro ma się pokazać w 2018 roku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...