Skocz do zawartości

Sposób na sucho piszące/przerywające pióro


Vermis

Polecane posty

Witam,

parę moich uwag w temacie słabego przepływu i przerywania:

1. W chińskich piórach zdarzają się wadliwe spływaki - pojedynczy wzdłużny rowek doprowadzający atrament nie leży w osi symetrii spływaka - tutaj możemy próbować  obrobić rowek (poszerzyć i ustawić w osi symetrii) - często pomaga;

2.Jeśli chodzi o rozszerzenie czy zwężenie skrzydełek, to w stalówkach złotych najlepiej wychodzi kształtowanie szczeliny ręczne pod lupą 10x. W stalówkach ze stali żyletka jest spokojnie do zastosowania lub bardziej elegancko można zastosować szczelinomierz. Stal jest na tyle sprężysta że musimy dość znacznie rozchylić skrzydełka aby uzyskać trwałe odkształcenie.

3. Moim zdaniem do piór o słabym przepływie najlepszy jest PELIKAN 4001 (z tych co mam dostępne).

Wczoraj akurat  bawiłem się jednym dość podłym chińczykiem (Fuliwen chyba z lat 90-tych w zasadzie nieużywanym z zaschniętym atramentem - nie chciał pisać i ktoś wrzucił go na dno szuflady) - praktycznie nie podawał atramentu i strasznie drapał. Cierpiał na wszystko- rowek spływaka zatkany raczej drobinkami plastiku i nie w osi symetrii, skrzydełka stalówki bez żadnej przerwy (tym razem rozginane nawet dwoma żyletkami). Teraz nie jest jeszcze super idealnie ze szlifem stalówki (tak 8/10 chyba, że to szczyt możliwości tej stalówki - poczekamy, zobaczymy...), natomiast ma już dobry przepływ - staruje od razu i nie przerywa i najlepiej sprawuje się z PELIKANEM4001 turkus.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

42 minuty temu, Tyci napisał:

Wczoraj akurat  bawiłem się jednym dość podłym chińczykiem (Fuliwen chyba z lat 90-tych w zasadzie nieużywanym z zaschniętym atramentem - nie chciał pisać i ktoś wrzucił go na dno szuflady) - praktycznie nie podawał atramentu i strasznie drapał. Cierpiał na wszystko- rowek spływaka zatkany raczej drobinkami plastiku i nie w osi symetrii, skrzydełka stalówki bez żadnej przerwy (tym razem rozginane nawet dwoma żyletkami). Teraz nie jest jeszcze super idealnie ze szlifem stalówki (tak 8/10 chyba, że to szczyt możliwości tej stalówki - poczekamy, zobaczymy...), natomiast ma już dobry przepływ - staruje od razu i nie przerywa i najlepiej sprawuje się z PELIKANEM4001 turkus.

Czyli fuliwen ma co najmniej 18 lat? Nieźle :) Jestem pod wrażeniem tej szuflady :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyletka jest jak najbardziej jednym z lepszych instrumentów do formatowania skrzydełek, ale trzeba podchodzić do tego bardzo delikatnie, tak by z jednej strony nie porysować spływaka i nie za silnie by nie połamać żyletki. Nieraz to wymaga stopniowego poszerzania. Co do atramentów to chyba dzisiaj jednym z najlepszych jest Monteverde np Horizon Blue. Fantastyczny przepływ i nie pozostawia osadu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Robbi napisał:

Żyletka jest jak najbardziej jednym z lepszych instrumentów do formatowania skrzydełek, ale trzeba podchodzić do tego bardzo delikatnie, tak by z jednej strony nie porysować spływaka i nie za silnie by nie połamać żyletki. Nieraz to wymaga stopniowego poszerzania. Co do atramentów to chyba dzisiaj jednym z najlepszych jest Monteverde np Horizon Blue. Fantastyczny przepływ i nie pozostawia osadu.

Tzn. formowanie skrzydełek tylko na zdemontowanej stalówce, w trakcie trzeba ją oglądać ze wszystkich stron, potem sprawdzić przyleganie do spływaka,

@Wąsaty - Fuliwen leżał z paroma innymi chińczykami u kuzynki - zostałem obdarowany tym akurat egzemplarzem, ale chyba dostanie go z powrotem jako zupełnie inne pióro, co do lat 90-tych to tak sądząc po stylu. Generalnie większość chińczyków to po wyjęciu z pudełka totalny złom, co z tego, że kosztują po 2 dolary, ale moja robocizna to dalsze 20$ żeby można było tym pisać i to dużo gorzej niż np. angielskim Slimfoldem z lat 60-tych w stanie "near mint" z ebay-a za takżą cenę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Odświeżam wątek. 

Znalazłem chwilę czasu aby powalczyć ze wspomnianą przeze mnie wcześniej stalówką w rozmiarze M w moim Lamy, która pisze bardzo sucho. F-ka i EF-ka podaja znacznie więcej atramentu. Po kolei sprawdziłem :

  1. czy „breather whole" jest usytuowany w osi ze szczelinami w spływaku - jest OK.
  2. czy stalówka przylega całą swoją powierzchnią do grzbietu spływaka - nie stwierdziłem widzialnej gołym okiem różnicy pomiędzy przyleganiem emki, a pozostałych stalówek
  3. czy skrzydełka stalówki są ściśnięte ponad normę, czy nie - i tu być może natrafiłem na przyczynę problemu. Poniżej zdjęcia sprawiającej problemy emki wraz z innymi stalówkami. Skrzydełka w emce są bardziej ściśnięte, niż w pozostałych stalówkach. 

ed71497059f36a46gen.jpg

c993a993decec554gen.jpg

53515b9bb314238cgen.jpg

83e21162ab97d5e9gen.jpg

 

Przez rozcięcie stalówki przeciągnąłem najpierw folię aluminiową, stopniowo w dwóch grubościach. Ponieważ nie było żadnej poprawy, użyłem kawałka blachy mosiężnej o grubości 0,1mm i w końcu 0,2mm. I nic. Skrzydełka z uporem maniaka wracały do swojego pierwotnego położenia.

Na zdjęciu niżej, w pierwszym wierszu to EF-ka, w drugim F-ka, w trzecim M-ka przed zabiegami. W czwartym ta sama M-ka, ale po przeciągnięciu cieńszą folią, a następnie grubszą folią. W szóstym i kolejnych miały być widoczne efekty po przeciąganiu blaszek, jednak efektów nie ma. 

3de35723016aef41gen.jpg

 

Obawiam się, że albo nie da się jej udrożnić bez narażania na zniszczenie, albo ja tego nie potrafię zrobić. 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, marecki said:

Odświeżam wątek. 

Znalazłem chwilę czasu aby powalczyć ze wspomnianą przeze mnie wcześniej stalówką w rozmiarze M w moim Lamy, która pisze bardzo sucho. F-ka i EF-ka podaja znacznie więcej atramentu. Po kolei sprawdziłem :

  1. czy „breather whole" jest usytuowany w osi ze szczelinami w spływaku - jest OK.
  2. czy stalówka przylega całą swoją powierzchnią do grzbietu spływaka - nie stwierdziłem widzialnej gołym okiem różnicy pomiędzy przyleganiem emki, a pozostałych stalówek
  3. czy skrzydełka stalówki są ściśnięte ponad normę, czy nie - i tu być może natrafiłem na przyczynę problemu. Poniżej zdjęcia sprawiającej problemy emki wraz z innymi stalówkami. Skrzydełka w emce są bardziej ściśnięte, niż w pozostałych stalówkach. 

ed71497059f36a46gen.jpg

c993a993decec554gen.jpg

53515b9bb314238cgen.jpg

83e21162ab97d5e9gen.jpg

 

Przez rozcięcie stalówki przeciągnąłem najpierw folię aluminiową, stopniowo w dwóch grubościach. Ponieważ nie było żadnej poprawy, użyłem kawałka blachy mosiężnej o grubości 0,1mm i w końcu 0,2mm. I nic. Skrzydełka z uporem maniaka wracały do swojego pierwotnego położenia.

Na zdjęciu niżej, w pierwszym wierszu to EF-ka, w drugim F-ka, w trzecim M-ka przed zabiegami. W czwartym ta sama M-ka, ale po przeciągnięciu cieńszą folią, a następnie grubszą folią. W szóstym i kolejnych miały być widoczne efekty po przeciąganiu blaszek, jednak efektów nie ma. 

3de35723016aef41gen.jpg

 

Obawiam się, że albo nie da się jej udrożnić bez narażania na zniszczenie, albo ja tego nie potrafię zrobić. 

 

 

 

 

Coś mi się wydaje, że nic z tej stalówki nie będzie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@p71, @Agnieszka dzięki za podpowiedzi :). Widziałem te filmy, trafiłem na nie, kiedy poszukiwałem informacji o przyczynach suchości stalówek.

 

Dnia 19.06.2017 o 06:22, Wąsaty napisał:

To prawda. Ten sposób jest bardzo skuteczny.

Jedna wątpliwość: to Lamy Safari, w którym sposób umocowania stalowki nie jest typowy, jak to ma miejsce w przypadku klasycznego rozwiazania (nasada stalówki wchodzi wraz ze spływakiem w sekcję). Nie obawiałbyś się uszkodzenia/wyłamania skrzydełek spływaka, na które wsunięta jest stalówka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pojawił mi się ten problem, i zastanawiam się, na ile to wina stalówki...
Zamówiłem sobie Jinhao 886, pisało sucho, bez nacisku przerywało, aby uzyskać porządną kreskę należało je dociskać. Dzisiaj się za nie wziąłem, przeczytałem temat... i nic. Rozszerzanie blaszką dało co prawda poprawę stalówki na visus (bliżej 3 niż 4 na schemacie Vermisa), ale żadnej, jeśli chodzi o pisanie. Umyłem spływak i przeciągnąłem go po szczelinach. Bez zmian. Spróbowałem przeszczepu z sekcji 599, gdzie stalówka pisała przyzwoicie - minimalna poprawa. Myję teraz stalówkę 599 razem ze spływakiem, ale mam przeczucie, że i to może nie pomóc. 

Nie wiem, czy mogę doszukiwać się przyczyny w wadliwej sekcji? Może jest przyciasna, czy coś?
Jeszcze ogarniam film od Agnieszki, dam znać jak poszło. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze stalowa stalówka (w odróżnieniu) od złotej wymaga trochę innej procedury.

Stal jest sprężysta i przeciągając nawet grubą blaszką nie uzyskamy trwałego odkształcenia tak od razu - należy pokonać pokonać granicę plastyczności lub wywołać relaksację naprężeń, dla mniej wprawnych proponuję raczej to drugie:

1. Włożyć blaszkę na mniej więcej wymagane rozchylenie skrzydełek i dłuuugo czekać kontrolując co jakiś czas stan odchylenia skrzydełek.

2. Przyspieszyć proces obróbką cieplną: podgrzać w piekarniku (elektrycznym!!!) tak do 100-120 stopni (Ja bym to robił ze stalówką zakopaną w pyle z węgla drzewnego) przez około 10h i wystudzić z piecem.

Problemem jest opłacalność operacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/26/2017 at 8:42 PM, Vermis said:

Odnośnie płaskich stalówek, jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy - można kupić 2 imadła chirurgiczne, każde zakleszczyć na jednym skrzydełku i rozciągać na boki. Koszt ok 40zł, ale takie narzędzia mają milion zastosowań, więc warto. :D

Chodzi o kocher?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, XNICKIEES napisał:

Chodzi o kocher?

Tak.

A ja powoli utwierdzam się w przekonaniu, iż moja wrodzona delikatność :ph34r: ;) na nic się zda w przypadku mojej stalówki i będę ją musiał potraktować bardziej stanowczo - być może właśnie tymi imadełkami. Jak się uda - dobrze, jak nie lub przegnę w drugą stronę - trudno, i tak z niej nic by nie było. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TYLKO NIE KLESZCZYKI KOCHERA! !!!

Kocher ma na końcach tzw "branszy" zachodzące na siebie ząbki - na jednej dwa, na przeciwnej jeden - pasujące do siebie naprzemiennie.  Zniszczą materiał stalówki 

Kleszczyki Peana nie mają ząbków. 

Imadło też nie ma ząbków, ale nacięcia na branszach, które trzymają igłę są głębokie i też mogą kaleczyć stalkę. Dobrze jest je powlec czymś miękkim np elastycznym drenem. 

Siła uchwytu imadla jest większa niż Peana - inne ramię siły. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, VojtasK napisał:

TYLKO NIE KLESZCZYKI KOCHERA! !!!

Kocher ma na końcach tzw "branszy" zachodzące na siebie ząbki - na jednej dwa, na przeciwnej jeden - pasujące do siebie naprzemiennie.  Zniszczą materiał stalówki 

Kleszczyki Peana nie mają ząbków. 

Imadło też nie ma ząbków, ale nacięcia na branszach, które trzymają igłę są głębokie i też mogą kaleczyć stalkę. Dobrze jest je powlec czymś miękkim np elastycznym drenem. 

Siła uchwytu imadla jest większa niż Peana - inne ramię siły. 

Nawet nie zauważyłem, że ktoś wywołał kochera. Tak jak napisał Wojtas, można tym zniszczyć pióro. Od siebie dodam, że ciężko tym w ogóle chwycić płaski przedmiot.

Kleszczyki peana na allegro można znaleźć za 10zł/szt. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, marecki napisał:

Ja jestem winien z tym kocherem - na pytanie Xnickiees'a odpowiedziałem twierdząco. No nie pomyślałem, że są różnice w budowie instrumentu, istotne w kontekście dyskusji. Mea culpa.

Spoko luz, nic się przecież nie stało. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...