Skocz do zawartości

Kaligrafia pilotem - początki


jesper

Polecane posty

Dzień dobry :)

Jakiś czas temu (właściwie to kilka dnia temu) zacząłem interesować się kaligrafią. Motywacja moja była taka, że chciałbym wypisać zaproszenia ładnym pismem. Szybki (i niezbyt dokładny) rekonesans w Google spowodował, że zakupiłem Pilota Parallel 2.4 i Pilota Plumix M. Ten pierwszy miał służyć do nauki Italiki, a ten drugi - właśnie do owych zaproszeń i ogólnego pisania "użytkowego".

No i teraz mam kilka dylematów:

  • Jaki krój pisma wybrać do Plumixa i zaproszeń? Teraz widzę, że copperlate byłby odpowiedni, ale Plumix się do tego nie nadaje, a i w miesiąc raczej nie dam rady się takiego pisma nauczyć... Może jest jakiś ładny i elegancki krój do którego nadaje się Plumix?
  • Papier... Mam zwykły, sprzedawany w ryzach. Pismo wygląda źle bo tusz/atrament się rozpływa i robią się pajączki. Czy dobrze rozumiem, że powinienem zainwestować w lepszej jakości papier? Jaka jest zasada - im lepsza gramatura tym lepiej?
  • Zakładając, że interesuje mnie bardziej pismo użytkowe - tj. zwykłe pisanie, notatki, listy, nie gotyk - czy nie byłoby lepiej się przerzucić na jakiś prosty zestawy do kaligrafii zawierający kilka stalówek i zostawić te Piloty w spokoju?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam Plumixa M i bardzo dobrze nadaje się do Spenceriana. Polecam Ci zeszyty ćwiczeń Spencerian Penman Ship -do kupienia lub ściągnięcia w pdf. Co do papieru to gramatura nie ma tu nic do znaczenia. Na wysokich gramaturach papieru też może strzępić.A np. takie midori pomimo niskiej gramatuty sprawuje się idealnie. Osobiście używam papieru biurowego Navigator Universal 80g i jest dość dobrze, w dziale papiery i notatniki jest testowany ten sam papier w gramaturze 90g/m2 i sprawuje się też dobrze. To taka propozycja z tych łatwiej dostępnych i nie drogich. Do pisania na codzień nie wyobrażam sobie używać piór maczanych:D co najwyżej do nauki kaligrafii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię pisać na papierze Oxford. Kupiłem taki z wyrywanymi kartkami A4. Mam też papier w bloku a5 od Landrè i Mk Papier ze znakiem wodnym, chyba produkuje go Brunnen. Te A5 są dość cienkie, ale nie przebijają ani nie strzępią nawet pod wpływem flexa. Ale trochę prześwitują. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zaproszenia kup sobie papier akwarelowy. cienkie midori musiało by być wklejone w karnecik, co też jest jakąś opcją, ale solo na zaproszenie sie nie nadaje.

nigdy nie widziałam oxforda bez kratek lub liniii więc takoż odpada.

spencerian jest, mało ale jednak, cieniowany i do cieniowania potrzeba stalówki elastycznej,

niemniej jeden miesiąc to wyzwanie i porzuciłabym myśl o flexie w całości. wystarczy ładnie napisany spencerian a nawet copper i może to być plumixem.

a papier, który już masz idealnie nada się do ćwiczeń.

powodzenia :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 21.03.2017 o 17:47, zara99 napisał:

spencerian jest, mało ale jednak, cieniowany i do cieniowania potrzeba stalówki elastycznej,

niemniej jeden miesiąc to wyzwanie i porzuciłabym myśl o flexie w całości. wystarczy ładnie napisany spencerian a nawet copper i może to być plumixem.

Czy jakieś przykłady można było by prosić?

Szukałem tych spencerian i nie wiem czy dobrze trafiłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...