Skocz do zawartości

Ninek

Użytkownicy
 • Ilość treści

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O Ninek

 • Ranga
  XXF

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Skąd jesteś?
  Toruń

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @Aventador13Starszą. Przy okazji, zwracam uwagę, że te same modele zachowują się różnie: przykład: mój Prelude zachowuje się bez zarzutu, Prelude Amaroka "chlapie", mój Hemisphere "chlapie" a Twój nie. @Stalówkowy Potworekpisał, że jego FC Grip też chlapie - nie zdziwiłbym się gdyby odezwali się inni właściciele FC Grip, którym nie chlapie.
 2. Tak jak Aventador13 wątpi czy zmiana ciśnienia przy zdejmowaniu skuwki ma znaczenie, tak ja powątpiewam czy w moim przypadku chodzi o różnicę temperatur. Zamykam pióro w pracy i po chwili otwieram z efektem opisanym jak wyżej - zmiana temperatur nie ma tu żadnego znaczenia. Uważam, że w moim przypadku jest to "szarpnięcie" przy wyciąganiu skuwki. W moim Hemisphere mam szarpnięcie wyraźnie większe niż w przypadku Prelude i chyba tu jest przyczyna. Być może zastosowanie atramentu o większej gęstości byłoby rozwiązaniem.
 3. Co do energii - próbowałem na różne sposoby otwierać by było to jak najłagodniejsze (czy o to chodzi by w piórach wkładać specjalną uwagę i wysiłek w tę czynność?) i nie pomagało. Fakt, że w moim Hemisphere skuwka dość mocno się trzyma, więc to "szarpnięcie" jest wyraźne. Patrząc na różne wpisy powyżej wychodzi mi, że "ten typ tak ma". Ewentualnie musiałbym kombinować z różnymi atramentami, ale jakoś nie miałem na tyle dużo samozaparcia.
 4. Ja to samo mam w Watermanie hemisphere. Myślę, że to jest efekt "szarpnięcia" przy zdejmowaniu skuwki. U mnie dodatkowo brudzi się od wewnątrz skuwka, a tym samym sekcja i w efekcie moje palce. Dlatego przestałem używać tego pióra. Z kolei mój Schaeffer Prelude (w odróżnieniu od Twojego) działa bez zarzutu.
 5. Prawdę mówiąc na Twoich zdjęciach atrament wygląda znacznie ciemniej niż miałem w swojej próbce (oczywiście nie można wykluczyć balansu bieli itp. jednak różnica jest znaczna, więc to chyba nie to). Może próbki były pokręcone? Zakupiłem różne próbki z f-pen, ale zauważyłem, że na opisach próbek trafiały się błędy (np. wpisane było Monteverde zamiast KWZI).
 6. Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Na targowiski Tom_ek wystawił Conklina ze stalówką FPR EF - dogadałem się z nim (z możliwością przetestowania i ew. zwrotu). Można by skwitować, że temat zamknięty, ale myślę, że ciekawy również dla innych forumowiczów, więc chętnie dowiem się ew. innych rad (gdzie jak nie forum jest miejscem do wymiany doświadczeń bo w opisach piór - to wiadomo mamy marketingowy bełkot, z którego wynika, że każde pióro jest super). MagdaZ - dlaczego odradzasz FC Ambition?
 7. Też nie. Zależy mi by to był możliwie czarny z odcieniem czerwonego. Natmiast te które testowałem to sa po prostu ciemne czerwone/bordowe. Tak jak pisałem wcześniej chyba skusze się na Black-Red - De Atramentis - tylko najlepiej jak bym zdobył próbkę.
 8. Witam, zastanawiam się nad zakupem pióra do codziennej pracy. Tą codzienną pracą, w moim przypadku, jest nanoszenie poprawek na drukowanych tekstach - często pomiędzy wierszami. Dlatego potrzebuję pióra możliwie cienko piszącego. Wychodzi więc, że piórem właściwym dla mnie byłoby pióro ze stalówką w rozmiarze EF (ew. japońskie F). Jednak nie chciałbym by było to pióro które będzie "drapać" papier, a atrament nie byłby równo podawany czy zanikający. Jeśli chodzi o moje preferencje co do samego pióra. Lubie pióra dość duże, więc cienkie "rurki" odpadają. Cena jaką mógłbym zaakceptować: do ok. 300 zł (jak taniej to lepiej, a jeśli drożej to przełknę jeśli uznam to za racjonalne - cokolwiek miałoby to znaczyć ). Sekcję wolę plastikową (w przypadku metalowych mam wrażenie, że pióro się za bardzo ślizga), ale nie jest to warunek konieczny. Zrobiłem sobie wstępną selekcję dostępnych piór ze stalówkami EF, które teoretycznie by się nadawały. Wyszły mi np. takie modele: Faber Castell (Loom, Ambition, E-motion, Hexo), Kaweco dia2, Lamy (Studio, Aion), Conklin (Duragraph, Stylograph), Monteverde (Mega Black, Innova, Invicja - ten trochę za drogi). Ewentualnie modele japońskie ze stalówką F (ponoć wypadają rozmiarowo jak europejskie EF): np. Platinum Procyon. Tylko które z nich mają stalówkę piszącą gładko bez zanikających linii? Może zaproponujecie coś innego?
 9. Od jakiegoś czasu czytam forum i znajduję wiele nowych dla mnie informacji. Często natrafiam na opis, że ten czy tamten atrament lepiej się sprawdza w tym czy tamtym piórze, że jakiś atrament jest rzadki (leje się ze stalówki), a inny gęsty itp. i z tego względu atramenty niejednokrotnie trzeba dobrać do określonego pióra. Nie ma reguły. Czy na pewno nie ma? Tak sobie pomyślałem, że może dałoby się podzielić te atramenty np. na grupy (duża, średnia mała gęstość; duża, średnia, mała lepkość). Wówczas dobranie atramentu do pióra stałoby się łatwiejsze (np. stalówki suche - lepiej używać atramentów o małej gęstości i lepkości, stalówki mokre - lepiej stosować atramenty gęste, o dużej lepkości). Niestety takiej informacji nigdzie nie znalazłem. czy może z Waszą pomocą, osób z dużym doświadczeniem, możnaby dokonać takiego wyróżnienia? Zdaję sobie sprawę, że bez systematycznych badań to tego nikt nie zrobi, ale może na zasadzie własnych doświadczeń: atramenty firmy X z reguły są o dużej gęstości, atramenty firmy Y są z reguły o małej gęstości.
 10. KWZ bordowy spróbowałem - ładny ale to jeszcze nie to. Znalazłem w sieci coś takiego: http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/277282-black-red-de-atramentis/ Chyba to by mi odpowiadało.
 11. I jakie wrażenia z użytkowanie tego piórka?
 12. A więc testowałem nie w tej kolejności. Próbke KWZ bordowego też mam ale jeszcze nie próbowałem (na razie muszę "opróżnić" jedno z piór bo sobie sprawdzam różne kolory).
 13. Dziękuje wszystkim za porady. Za Waszymi radami przetestowałem KWZ bordowy #2 (była do zdobycia próbka). O taki kolor by mi chodziło ale... idealnie by było gdyby był ciemniejszy.
 14. Jeszcze nie używałem. Mam kilka piór z "odzysku" i na razie testuję inne (zamówiłem próbki kilku atramentów i przy okazji tłoczek do tego pióra, jak dostanę przesyłkę to go uruchomię).
 15. Bardzo dziękuję za pomoc i podpowiedź.
×
×
 • Utwórz nowe...