Skocz do zawartości

blamar

Użytkownicy
 • Ilość treści

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O blamar

 • Ranga
  XXF

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Wpisz w wyszukiwarce: stalówka Waterman Allure. Bez problemu można kupić całą sekcję do tego pióra za około 40 zł (Allure i Graduate ma te same sekcje). Zwróć uwagę na oznaczenie stalówki, żeby nie pisało zbyt grubo. W Twoim przypadku to stalówka F.
 2. Miałem VFM i pisało stosunkowo grubo. Nie polubiliśmy się właśnie ze względu na grubość kreski i szybko je odsprzedałem. Jeżeli kupiłeś M, a lubisz cienką kreskę możesz być niezadowolony. W moim odczuciu eMka Sheaffer'a, Watermana i Parkera w niższych modelach są zbliżone (miałem VFM, Gift 100, Vectora, Urbana, Allure oraz Hemisphere). Jeżeli lubisz cieńszą kreskę do codziennego pisania proponuję spróbować stalówek w rozmiarze F Kaweco lub Graf von Faber Castell albo M Pilota. Sprawdzają się zarówno przy sporządzaniu dłuższych notatek jak i podpisach. Jeżeli lubisz bardzo cienko to np. EF Kaweco albo F Pilota ale ostatnich dwóch używam głównie do pisania w kalendarzach i organizerach z papierem bardzo słabej jakości, sporządzanie dłuższych notatek tak cienką stalówką jest męczące i nieprzyjemne.
 3. Wszystko zależy od producenta. Czasami F potrafi być grubsza od M. Musiałbyś podać nazwę pióra kupionego i poprzedniego, wtedy może będzie można się jakoś do tego odnieść.
 4. Pilot 78g ze stalówką F. Przyszło 2 tygodnie temu, ale dzisiaj pierwszy raz zostało zatankowane. Nie byłem przekonany co do grubości stalówki (kolejne ze stalówką M w drodze) ale ostatecznie zdecydowałem się na napełnienie atramentem Pelikan Edelstein Tanzanite i jestem pozytywnie zaskoczony. Stalówka pisze cienko, nie drapie, pióro bardzo dobrze leży w dłoni. Myślę, że sprawdzi się jako pióro do codziennego użytku.
 5. Syn od kilku tygodni ma Kaweco Perkeo F i jest zadowolony. Przyzwoita, cienko pisząca stalówka. Jest dużo cieńsza od Watermana, Parkera i innych piór szkolnych typu Herlitz itp. Obudowa sprawia wrażenie solidnej, zrobiona z dobrego materiału, pasują standardowe naboje. Poza tym ze szkolnych może Pilot Kakuno, Platinum Preppy albo coś z oferty Lamy (ABC, Safari, Al-Star, Vista)
 6. Właściwości atramentu mają ogromne znaczenie. Proponuję przejrzeć recenzje atramentów, wszystkie testowane tym samym piórem ze stalówką F, a czas wysychania od kilku nawet do kilkudziesięciu sekund, w zależności od rodzaju atramentu.
 7. Do 100 zł Pilot 78G F lub M, niestety trudno dostępne w PL ale za 80-100 zł można sprowadzić już z konwerterem. Ewentualnie w granicach 160 zł Kaweco Student F, nie ma problemu z dostępnością w PL, pasują standardowe naboje. Jeżeli miałbym polecić niedrogi i dobry atrament to Waterman Serenity Blue. Z droższych Pelikan Edelstein Tanzanite - atrament o zdecydowanie lepszych właściwościach, ale do koloru trzeba się przyzwyczaić. Z tańszych Pelikan 4001, chociaż mam wrażenie, że pióra miały problem ze startem, jest gęsty i suchy.
 8. Proponuję kupić kilka sztuk Platinum Preppy 0,3. Problem dedykowanych naboi można rozwiązać zaopatrując się w specjalną przejściówkę ze standardu platinum na international. Mój syn jest zachwycony po przesiadce z herlitza na Preppy. Pióro pisze cienko, jest lekkie, odporne na upadki i sponiewieranie w plecaku. Nie musi też jakoś przesadnie go oszczędzać ponieważ cena pióra to 25-30 zł. PS Fakt, że pióro będzie stalowe/aluminiowe wcale nie czyni go bardziej odpornym, wręcz przeciwnie - ze względu na wagę upadek bez skuwki zwiększa ryzyko uszkodzenia stalówki.
 9. Mogę zaproponować jeszcze Pelikan Edelstein Tanzanite
 10. Rohrer & Klinger Dokumentus (certyfikowany, odporny na wszystko)
 11. Pilot MR to bardzo fajne pióro (za 150 zł można kupić 2 szt.), poza tym warto się zainteresować chociażby Waterman Graduate/Allure albo Kaweco student.
 12. Biorąc pod uwagę powyższe opcje wybór może być tylko jeden: Faber Castell Ambition.
 13. Kaweco to świetne pióra. Nie jestem specjalistą ani kolekcjonerem, jak koleżanki i koledzy z forum ale pióro intensywnie użytkuję na co dzień od kilku lat. Co kilka tygodni/miesięcy zmieniałem producentów, modele i grubość stalówek, kupowałem i sprzedawałem kolejne pióra. Tym sposobem przetestowałem co najmniej kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt różnych piór. Potrzebowałem pióra niedrogiego, wytrzymałego, lekkiego, małego i jednocześnie wygodnego w użytkowaniu z bdb stalówką, które zawsze będę miał przy sobie. Tym sposobem trafiłem na Kaweco Classic Sport. Na tę chwilę od dłuższego czasu jest to moje jedyne pióro, które zawsze mam przy sobie. Użytkuję je codziennie, do wszystkiego i w każdych warunkach. Niestety jakieś dwa tygodnie temu stała się tragedia... zgubiłem moje Kaweco Niewiele się zastanawiając zamówiłem kolejne identyczne i jest tak samo dobre jak poprzednie
×
×
 • Utwórz nowe...