Skocz do zawartości

TopikSH

Użytkownicy
 • Ilość treści

  633
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez TopikSH


 1. 1 godzinę temu, ink diver napisał:

  Diamine daje tym razem dokładnie to, co obiecywało a wszelkie wampiryczno-semantyczne skojarzenia z nasyconą tlenem krwią tętniczą - choć narzucają się w sposób oczywisty - są nie do końca uprawnione a wynikające stąd rozczarowania nieuniknione.

  No co za rozczarowanie, ja wierzyłem w te teksty przeplatające się przez recenzje tego atramentu. :D 


 2. 6 godzin temu, tom_ek napisał:

  A Oxblood - pewnie się narażę wielu ;), ale na mnie ten atrament wrażenie robi fatalne, bury, brudnawy ni to brąz, ni czerwień, bladawy, fatalnie cieniuje, suchawy. Nigdym byka nie ubił, więc nie wiem jaki kolor ma bycza krew, ale "krwisty" to ostatnie skojarzenie jakie by mi do głowy przyszło w odniesieniu do tego atramentu.

  To kolor plamy zaschniętej krwi. Po utlenieniu, stąd nazwa. Cyrograf podpisany Oxblood wyglądałby jakby ktoś go podpisał prawdziwą krwią. Może rzeczywiście niezbyt czarno ale za to mrocznie :) 

  Oba kolory nie pasują do opisu czerni opalizującej na czerwono ale jak ktoś szuka krwistych atramentów to może się nimi zainteresuje. Red Dragon to świeża krew żylna, Oxblood zaschnięta.  


 3. Kupić Lamy Safari + tłoczek, albo Pilota MR.

  Na forum są wątki fanów jak walczyć z tym Parkerem, może któraś z tych metod pomoże. Ja się zniechęciłem do IM.

  Tu jest podobna dyskusja: 

  No i można coś wybrać z Aliexpress np. https://www.aliexpress.com/item/4000048064225.html (wersja 0.5mm) albo 

  https://www.aliexpress.com/item/4000130762845.html

  po taniości, trochę losowa jakość ale zwykle fajnie piszę:

  https://www.aliexpress.com/item/32826973037.html

  https://www.aliexpress.com/item/32902256690.html

  https://www.aliexpress.com/item/32946256887.html - prawie Pelikan :D 


 4. 6 minut temu, Pióromaniak02 napisał:

  Racja, chodziło mi ogólnie, jaka jest ± różnica między Vectorem a IMem. Akurat tego IMa to dostałem kiedyś w prezencie, a i tak najczęściej używam Zenitha za 20 zł i jestem z niego zadowolony.

  Według mnie wszystkie 3 propozycje są lepsze od IM i Vectora. Co do grubości brałbym F, z wyjątkiem Pilota MR. Bo Pilot jest raz opisany jako M (pudełko stalówka), raz F (naklejka na piórze) a występują tylko z jedną stalówką odpowiednikiem europejskiego F. Czyli taką jak trzeba :) 


 5. 52 minuty temu, Wieczny wagarowicz napisał:

  Jeśli zadasz pytanie pióro X czy Y - to dostaniesz 50% na X i 50% na Y. Znów jesteś w punkcie wyjścia. Pomijam kilka odpowiedzi sugerujących pióro Z, A, B i C.

  Hej, przecież pytanie było o pierwsze pióro. Po co straszyć być może przyszłego fanatyka? Niech się najpierw wciągnie a później przyjdzie pora na dylematy dla zaawansowanych :D 


 6. 1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

  Czy przy przechodzeniu na inny atrament myć bez rozkładania pióra wodą z ludwikiem? czy samą wodą?

  Kup w aptece gumową gruszkę do czyszczenia nosa niemowlakom. Za 5zł masz najlepszy przyrząd do czyszczenia pióra.

  Można myć wodą z płynem do mycia naczyń ale wtedy trzeba wielokrotni płukać żeby nie zostały ślady detergentu bo będzie zmieniał właściwości atramentu. Jak nie masz takiej gruszki z apteki do płukania to lepiej zostaw sekcje na noc w szklance wody zamiast używać płynu. Zresztą jeśli nie zostawisz pióra do zaschnięcia tylko chcesz zmienić atrament  to ciepła woda wystarczy. Zwłaszcza jak się płucze gruszką. 


 7. 2 godziny temu, tom_ek napisał:

  Nie wiem, dlaczego za czerwonymi Diaminami się taka opinia ciągnie, ale może coś zmienili w recepturze? Od 4 lat niemal zawsze mam jakieś pióro zalane Ancient Copper (który ponoć kalafiory sadzi), nieco krócej także Red Dragon i Terracotta. Nigdy żadnych problemów z nimi nie miałem. Najmniejszych.

  Jestem wielkim fanem czerwieni, zwłaszcza Diamine. Kalafiory pożarły mi 2 stalówki, na szczęście tanich chińczyków. Na pewno Oxblood, drugiego atramentu nie jestem pewien bo zapomniałem o piórze i  większość zaschneła i zakwitła na stalówce. Chyba Poppy Red albo Monaco Red ale też może być Red Dragon lub jakaś inna czerwień Diamine. Z kalafiorami nie ma powtarzalności, raz się pojawią raz nie. Miałem w wielu piórach Bloody Orange i nigdy ani kryształek się nie pojawił, dużo używałem Oxblood i zostawiałem pióra na długo i było ok aż nagle zakwit jak kalafior. To jest chyba losowe :D


 8. 4 godziny temu, tom_ek napisał:

  Przyszło i moje. Niestety, stalówka BARDZO SUCHA, ja tym pisać nie mogę, Platinum wylądowało już w Targowisku.

  Moje F jest w porządku więc jeśli już to 2:2 :)

  Jak długo nim pisałeś? Ja daje pióru zawsze parę dni i kilka~kilkanaście kartek do zapisania. Może to nie sucha stalówka a spływak musi się "przyzwyczaić" do atramentu? Zostaw na parę dni stalówką w dół albo przynajmniej na płasko i robiąc codziennie jakieś krótkie notatki. Wydaje mi się, że moje Platinum było ok zaraz po wyjęciu z pudełka, ale to że pióro trzeba rozpisać to częsty przypadek nawet dla tych drogich piór. 


 9. 6 godzin temu, MariuszZ napisał:

  @Wieczny wagarowicz - jasne, że z czasem będę mniej przejmował sie, jednak to pióro troszkę kosztuje. Wole sie upewnić.

  Uważaj na atramenty pigmentowe i te o czerwonym kolorze, zwłaszcza czerwone Diamine. Przy czym uważaj nie znaczy nie używaj tylko nie zostawiaj pióra na długo bez pisania z takimi atramentami i umyj kiedy się atrament skończy. Pilot ma złotą stalówkę wiec atramentów gallusowych możesz używać bez obaw, ale też bym nie pozostawiał do zaschnięcia pióra. Akurat tego Pilota trudno uszkodzić. Bałbym się tylko jakiś tuszy nie przeznaczonych dla wiecznych piór, mycia spirytusem czy innym rozpuszczalnikiem albo upadku.


 10. 3 minuty temu, MariuszZ napisał:

  Czy do pióra jak w temacie bezpiecznie jest używać: Hero Washable Blue, Visconti Blue?

  Bez problemu.

  Warto też wziąć pod uwagę atramenty Parker, w butelkach są w atrakcyjnych cenach. 

  Nie mam Visconti Blue i nie mogę go porównać z Pilotem Blue-Black. Ale ten atrament Pilota to jeden z fajniejszych niebieskich, którymi pisałem  :)

  No ale jak wiadomo gusta są różne.


 11. 31 minut temu, tom_ek napisał:
  1 godzinę temu, moogoom napisał:

  czy to Platinum 3776 występuje w bardziej "męskich" kolorach? (nie koniecznie czarne. Lubię kolor niebieski)

  Tak, z półprzezroczystych są: Laurel Green, Bourgogne i Chartres Blue. Ono raczej małe nie jest, ale niech się może wypowiedzą Ci, którzy je mają.

  Wielkie nie jest, przynajmniej bez skuwki, ze skuwką dosyć duże. Ono jest poręczne :)

  Na zdjęciu: na górze Pilot Custom 74 poniżej 2 x Platinum #3776 w "męskich kolorach" :D 

  Piloti-Platinum.jpg

×
×
 • Utwórz nowe...