Skocz do zawartości

TopikSH

Użytkownicy
 • Ilość treści

  544
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O TopikSH

 • Ranga
  M

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Pewnie dlatego że produkcja często jest na maszynach przejętych od Parkera
 2. Noodler's jest w polskich sklepach internetowych Luxpen i Pióromaniak. Jakoś udało ci się kupić KWZ więc masz już trochę doświadczenia w kupowaniu ciekawych atramentów Noodler's Bad Green Gator trochę się łapie na butelkową zieleń, jest też wodoodporny https://zegarkiipiora.com/2016/08/19/noodlers-ink-bad-green-gator-test/ Gdyby wodoodporność nie byłaby konieczna poleciłbym Pelikan Dark Green albo coś od KWZ. Jeśli rdzawy to tylko Diamine Oxblood, kolor zaschniętej krwi. Ale koszmarnie wolno schnie, zupełnie nie wodoodporny i zjada stalówki, poważnie. Za to jak wygląda Kolor na zdjęciach w internecie jest trochę mylący, na żywo po wyschnięciu jest bardziej brązowo-rdzawy.
 3. Spływak rozpuszczają Kung Te-cheng i atramenty z serii Baystate i VMail. Reszta Noodlersów jest bezpieczna i ma dobrą opinię. Mają dziesiątki produktów, nieliczne wymagają uwagi. Noodler's Black, 54th Massachusetts, Polar Green czy Polar Blue to doskonałe wodoodporne atramenty. Jeśli chodzi o tani i bezproblemowy wodoodporny atrament to nic nie przebije Hero Blue-Black. Również pod względem bezpieczeństwa dla pióra.
 4. Noodler's ma w ofercie wiele atramentów. Tylko niektóre są "kontrowersyjne". To ręczna robota więc niektóre kolory nie zawsze wyglądają idealnie tak samo. Baystate Blue to czyste zło. Czasem ludzie narzekają że zaschnięte pióro trzeba długo czyścić. Jakie kolory zwróciły twoją uwagę? Jeśli chodzi o atramenty wodoodporne są bardziej bezpieczne i przyjazne niż atramenty pigmentowe i większość gallusowych.
 5. A tak przy okazji, czas schnięcia atramentu zależy też od papieru. Generalnie im lepszy papier tym dłużej na nim atrament schnie.
 6. Polując na Pelikana może warto spróbować w międzyczasie Jinhao x450. Standardowa wersja ma mokrą kreskę, na Aliexpress można kupić też wersje ze stalówką 1mm ale nie wiem czy to już nie za dużo do codziennego pisania. Na zdjęciu poniżej wersja "podkręcona" standardowa ma cieńszą kreskę.
 7. Pokazane wcześniej spływaki umieszcza się wewnątrz sekcji, tzn. tej części którą trzymamy pisząc piórem. Nie widać czarnej tulei, jest wciśnięta wewnątrz sekcji np. drewnianej. W gotowym piórze widać jedynie kawałek spływaka pod stalówką.
 8. no właśnie, chodzi o schnięcie atramentu na kartce czy zasychanie pióra? ja pisałem o zasychaniu pióra
 9. Zależy zarówno od pióra jak i atramentu, ale pióro jest ważniejsze. Platinum Plaisir będzie pod tym względem najlepszy, ale pamiętaj, że nie pasują standardowe naboje a te firmowe są drogie i trudno dostępne, bez tłoczka i atramentu z butli się nie obejdzie. Jeśli piszesz co najmniej raz w tygodniu, czy może nawet raz na 2 tygodnie ale parę stron to wszystkie wymienione w tym wątku pióra nie powinny zasychać.
 10. Stalówka M w Pilocie MR to odpowiednik europejskiej F
 11. Sekcje jak najbardziej, spływak pewnie też ale nie warto. Lepiej przełożyć razem ze stalówka z innego pióra np. jakiegoś taniego a dobrze piszącego chińczyka. Np. https://www.aliexpress.com/item/33044108116.html Polecam wersję bent
 12. Na Allegro wiedzę też Sheaffer 300, czarno złoty ze złoto-srebrną stalówką. Są też takie Parker IM ale ich bym nie polecał, chociaż podobno się ostatnio poprawiły.
 13. A tam, po co tak komplikować i mącić człowiekowi w głowie skoro jest jedna oczywista odpowiedź? Jeszcze się zniechęci do piór. Hero Blue-Black (granatowy) to doskonały atrament do Conklin duragraph. Jak wolisz jaśniejszy niebieski to Parker Quink, jak jeszcze bardziej to Lamy turkusowy. Jak jesteś dzieckiem lub gapą to najlepiej z dopiskiem washable (zmywalny) są takie np. Parker i Hero. Naboje to Pelikana. A poważnie to wymienione wcześniej atramenty są przyjazne dla piór i można ich bez obawy używać czytając w międzyczasie forum żeby wybrać coś bardziej oryginalnego. Atramenty Diamine, Noodler's, permanentne, galusowe i pigmentowe kupować po wcześniejszym przeczytaniu recenzji.
 14. No właśnie Pilot MR, pewny typ na każdą okazję.
 15. Tak przy okazji, znajoma nauczycielką mówiła, że w okolicach 3 klasy, cienkie pióro nie jest najlepszy pomysłem, tzn. cienka sekcja a nie stalówka. Dzieciom w całej rodzinie nakupowałem mnóstwo chińskich piór. Największe powodzenie miały te inspirowane Lamy Safari np. Jinhao 599 (jest też wersja metalowa, wyraźnie trwalsza) i o dziwo Jinhao x450. Te ostatnie to raczej nie do noszenia do szkoły a pisania w domu czymś budzącym szacunek
×
×
 • Utwórz nowe...