Jump to content

Topaz

Użytkownicy
 • Content Count

  685
 • Joined

 • Last visited

About Topaz

 • Rank
  M
 • Birthday 07/07/1968

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Skąd jesteś?
  Białystok

Recent Profile Visitors

881 profile views
 1. Ciągle nadziwić się nie mogę jak można wyprodukować tak dobrą stalówkę za tak małe pieniądze - Jinhao 992
 2. Topaz

  J. Herbin: Stormy Grey

  "za kilka dni"... Piszę nim już drugi miesiąc w Jinhao 992 wersja Cristal Clear, żeby kontrolować w jakimś stopniu, jak rozproszone są w konwerterze i spływaku drobiny "złota". Po pierwsze bardzo szybko opadają, w ciągu 5 s, gromadzą się grawitacyjnie w jednym miejscu. Trzeba machać piórem co chwilę w trakcie pisania, dla lepszego ich rozmieszczenia w roztworze atramentu. Po drugie cały spływak jest tymi drobinami ozdobiony, ale o dziwo nie zatykają kanałów i pisze się tym atramentem bardzo płynnie, nic się nie zatyka, nic nie przerywa pisania. Ale... wymycie spływaka jest bardzo trudne, zalałem już pióro trzeci raz i za każdym razem płuczę wszystko dokładnie, mimo to drobinki zawsze gdzieś zostają. Co do efektu błyszczenia, z takiej stalówki F/M, to nie jest oszałamiający... na początku, ale jak trochę wypisze się atrament (rozpuszczalnik) i stężenie drobin wzrasta, to efekt jest przepiękny. Słabo widoczny jest co prawda w świetle dziennym rozproszonym, ale zwiększa się w sztucznym, zwłaszcza halogenowym. Drobinki są wyraźnie widoczne i skrząco błyszczące. Do codziennego pisania raczej jako ciekawostka, ale z wyraźnym charakterem. Szary ze złotym charakterem. Polubiłem go i polecam spróbowania.
 3. Gratuluję ale i... zazdroszczę @moogoom, zbieram starsze Experty, ale mimo, że ta wersja kolorystyczna była popularna, to nie udało mi się jeszcze jej kupić, zwłaszcza ze stalówką M. Będziesz przez wiele lat zadowolony z każdego pisania tym piórem.
 4. Topaz

  Jakim atramentem piszesz dzisiaj?

  Co tak wszyscy producenci ostatnio w zgniłe zielone grają? Pelikan Edelstein Olivine też namieszał. Trzeba by je porównać.
 5. Topaz

  Sailor Jentle Epinard

  Jak zwykle dogłębny test, dziękuję, zainteresował mnie ten kolor. Bardzo ciekawy, czyżby alternatywa dla Graf von Faber-Castell Moss Green?
 6. Topaz

  Standardgraph Coffe Brown

  Z odcienia i nasycenia przypomina mi Sheaffer Skrip Brown, też blady, kakao z mlekiem.
 7. Jest sobota, w głośnikach Jean-Babtiste Lully, liście za oknem czerwienieją, nadchodzi jesień... wiec zalałem atrament Edelstein Ruby do pióra i zaczynam czerwone notatki.
 8. Topaz

  Kolorowy zawrót głowy - czwarta edycja

  1. Visvamitra 2. Topaz, jestem na HUBie
 9. Topaz

  Pióra za awans :)

  Mam Ambition w wersji Coconut, ale wszystkie pozostałe są ładne. A stalówka faktycznie " cud, miód i orzeszki"
 10. Topaz

  Pióra za awans :)

  @kriis88 polecam Ambition, pisze nim już kilka lat i tylko same pozytywne wrażenia, "to krótkie" to raczej nie sekcja, też na początku próbowałem za "ten element" trzymać przy pisaniu, ale jest tak zaprojektowany, że samo pióro jest sekcją. Rewelacyjna stalówka (ja mam M).
 11. Popatrz też w internecie na pióra Kaweco Student, miałem, jest bardzo wygodne, doskonale wykonane, wygląda na dwa razy droższe, długo posłuży.
 12. Świetny prezent sobie sprawiłeś @Bartosz_T, mimo stalówki do wymiany, ale to nie problem, znajdziesz odpowiednią. Sprawdziłem od razu w swoim, na szczęście wszystko ok. Jedno z moich ulubionych piór, chociaż stalówka trochę za cienka (F), ale tylko takie mogłem kiedyś kupić. Nadal poluję na Experty w starszych wersjach, są perfekcyjnie wykonane.
 13. Kupiony na PSP w Katowicach czekał prawie pół roku (TWSBI 580 ma duży zbiornik, trudno go wypisać, a był zalany Diamine Purple Dream) : Ale już się cieszę. Obłędny kolor. Jeszcz raz dziękuję @visvamitra za dołączenie go do testów.
 14. Topaz

  Atramenty produkowane w Polsce

  Zbieractwo to straszna choroba, większość Was to doskonale rozumie :). Wpadł mi w ręce ciekawy kałamarz firmy Herolda. Jak widać, niestety pusty i bez zakrętki. Jedyne informacje jakie zanalazłem, to takie, że produkowała go firma z Poznania mieszcząca się na ulicy Starołęckiej. Były to zakłady chemiczne, ale mające w swojej ofercie także atramenty. Ciekawa polska produkcja, ciekawy kształt. Może ktoś więcej wie na ten temat?
 15. Topaz

  Pytanie o "stałość" koloru atramentu

  @jwrzask, zakładam, że wszyscy żyjemy w równoległych światach, ale w moim i @Ziemniaczek'ka tak właśnie jest jak opisał. Występuje wysychanie, częściowe odparowanie rozpuszczalnika w atramencie, barwnik zostaje zagęszczony w kanale stalówki i spływaka i kolor atramentu jest ciemniejszy. Nie licytując się, tylko stwierdzając fakty, miałem już w życiu kilkaset różnych piór, mam ich nadal bardzo dużo, różne modele, różne stalówki, różne systemy. Miałem już w życiu kilkaset różnych atramentów, mam ich nadal bardzo, bardzo dużo, różne kolory, różni producenci, różne właściwości. I nawet w japońskich systemach piór PLATINUM, które podobno nie wysychają (odparowują), po pewnym czasie (kilka dni, kilka tygodni, kilka miesięcy), atrament jest ciemniejszy w spływaku i trzeba go rozpisać do właściwego koloru. Tak jest w mojej rzeczywistości na skraju znanej mi Galaktyki :).
×