Skocz do zawartości

ksm

Użytkownicy
 • Ilość treści

  111
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O ksm

 • Ranga
  F
 • Urodziny 18.11.1979

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Skąd jesteś?
  Podwarszawska sypialnia
 • Zainteresowania
  Programowanie

Ostatnio na profilu byli

390 wyświetleń profilu
 1. ArielN - 2 butelki derywat - 1 butelka musicman - 1 butelka Herodot - 2 butelki Amarok - 2 butelki depeszka - 2 butelki Tales - 1 butelka sealfocus - 1 but elka klokanp olska - 1 butelka wanki - 1 butelka dimpsa - 1 butelka visvamitra - 2 butelki bogdand - 1 butelka Myszette - 1 butelka paawel - 2 butelki ljas inskipl - 1 butelka Iwan Iwanowicz - 1 butelka zacharow_info - 2 butelki ch3ch - 1 butelka yorki_man - 1 butelka Szeja - 1 butelka Kshishiu - 1 butelka Beny - 1 butelka yawn - 1 butelka RaV™ - 2 butelki piszacy 2 butelki juzwa - 1 butelka mzobeniak - 2 butelki misiek901 - 1 butelka ft-21-2 butelki Cnidius - 1 butelka exvicked - 1 butelka p71 - 1 butelka Grzgrz - 2 butelki heyu - 2 butelki Agatiku - 1 butelka Sebastian FotoS - 1 butelka Arles - 2 butelki kuba989898 - 2 butelki tmark- 2 butelki Calfy - 1 butelka sylvia1 1 butelka RedMonster 1 butelka Iwanna - 1 butelka Topaz - 1 butelka Wąsaty- 1 butelka Zozzy - 2 butelki M-kwadrat (1 butelka) GRZEGORZ1- 1 butelka KSC - 1 butelka Daniel84 - 2 butelki jacek46 - 1 butelka gregx 1 butelka eredin 1 butelka Intelins - 1 butelka Colchea - 2 butelki WIELB - 1 butelka Amigo31 2 butelki yarek - 1 butelka zelik3358 - 1 butelka marcinklodzko (1) Airacobra - 1 butelka dzidka - 1 butelka Karwak - 1 butelka sum - 2 butelki THRaKeD - 1 butelka Arribeth - 1 butelka sokoleoko - 2 butelki yegr00 - 1 butelka marecki - 1 butelka midnattsol - 1 butelka Andy63 - 1 butelka adam12 - 2 butelki MINAWAKI - 1 butelka yacek _b ksm - 1 butelka
 2. Dla mnie brąz lepiej komponuje się z pozłacaną stalówką... Z jednej strony chciałbym mieć, a z drugiej wiem, że żona krzywo patrzy.
 3. Nie do końca, Capless i Vanishing Point to dokładnie ten sam projekt. MR i Metropolitan wyglądają z zewnątrz tak samo i używają takich samych stalówek, ale różnią się sekcją i spływakiem. Europejski MR jest dostosowany do nabojów international standard, amerykański Metropolitan i japoński Cocoon dostosowane są do nabojów Pilota.
 4. Nie. To to samo pióro. Capless to nazwa używana w Europie i anglojęzycznych materiałach z Japoni. Vanishing Point to nazwa używana w Ameryce Północnej.
 5. Ten bez okienka to model na naboje/konwerter. Takie modele są znacznie częściej podrabiane. Nabojowy MB 145 jest mniejszy od tłokowego 146. Z kolei MB 147 (tzw traveler) ma wymiary takie same jak 146. 146 od 149 różnią się prestiżem. MB 146 ma wielkość podobną to Aurory 88 i Pelikana M800 (lub TWSBI 580, ale w MB da się wygodnie założyć skuwkę na tył pióra i nie psuje to wyważenia). MB 146 tylko kilka razy miałem w ręku, jak dla mnie pióro o tej wielkości (mam Aurorę 88) jest idealne do pisania przez cały dzień. MB 149 jest większe, cięższe, bardziej prestiżowe. Miałem je w ręku tylko w trakcie HUBy Pelikanowej i myślę, że gdybym miał kupić sobie jakieś MB to wybrałbym jednak 146 jako wygodniejsze dla mnie.
 6. MontBlanc to trochę jak Rolex, jest ogromna szansa, że ptasią kupę na skówce rozpozna nawet niewtajemniczony i dlatego jest najczęściej podrabiany. Podrabia się głównie pióra nabojowe (MB145 i MB147), podróbki piór tłokowych nie są tak częste. Na sąsiednim forum użytkowniczka kasiasemba umieściła w dziale Zakup Pióra Wiecznego temat "Jak rozpoznać prawdziwego mąbla - tutorial". Proponuję zarejestrować się tam i poczytać. Mam jeszcze kilka propozycji: Nim kupisz pióro, przyjedź do Katowic na PenShow w kwietniu, lub spróbuj się wkręcić na spotkanie "piórowe" które w końcu marca kasiasemba organizuje w Warszawie, tam mógłbyś dotknąć kilku piór z różnymi stalówkami i przekonać się która jest dla Ciebie. MontBlanc ma butiki, także w Polsce, tam możesz pomacać towar, a także spróbować jak piszą różne stalówki, ale uważaj, bo zdarza się, że stalówki w piórach do testowania są „wymęczone” przez niewprawnych użytkowników i nie oddają tego jak działa pióro o które się dba. Jeśli wybór MontBlanc nie jest jednak wykuty w kamieniu, to do listy piór będących ikonami gatunku dodałbym: vintage: Parker 51 (tworzywo sztuczne z którego wykonano te pióra jest wytrzymałe, nawet po ponad 50 latach od wyprodukowania jest to pióro użytkowe, o ile nie zostało uszkodzone to wymaga co najwyżej wymiany zbiorniczka na atrament). Jest to 100% klasyka gatunku, ale w Polsce może źle kojarzyć się ze stylistyką piór chińskich. pozostające w produkcji: Pilot Capless (znany też jako Pilot Vanishing Point). Jest to oryginalny japoński projekt (nikt nie powie, że to tani homage dla piór MB, jak ma to miejsce w przypadku Sailora 1911L i Platinum 3776), pozostaje w produkcji od 1963-4 roku (czyli nieco dłużej niż Lamy 2000), jest to bardziej użytkowy niż klasyczny projekt, ale przetrwał próbę czasu i każdy wtajemniczony go rozpozna. (niestety podobnie jak Lamy 2000, jest znacznie poniżej budżetu).
 7. @Martixx Odczytaj wiadomość prywatną!!!
 8. Około 5 złotych to są notesy nr11 (rozmiar A7, jak dla mnie za mały do czegokolwiek) oraz nr12 (razem z niezbyt grubym piórem dobrze mieści się w kieszeni koszuli). Warto jednak zwrócić uwagę, że tańsze notesy są na papierze 80 g/m². Najlepszy papier (90 g/m²) jest w notesach nr19 (rozmiar A4+) a te tanie nie są (~25PLN). Lubię korzystać z notesu nr19 (kremowy, gładki) do ćwiczeni kaligrafii. Papier jest na tyle przezroczysty, że nie potrzeba lightboxa do korzystania z liniuszka a atrament nie ma tendencji do rozpływania się (pogrubiania cienkich linii) więc można korzystać z atramentów o interesujących kolorach ale kiepskich właściwościach (np. Noodler's Apache Sunset). Kropki vs kratka vs linie... Ja wolę linie, nie lubię jednak gdy linia (zwłaszcza po skserowaniu) zaciemnia obraz, więc nauczyłem się pisać między liniami.
 9. Niestety, takie pióra częściowo odpowiadają za niechęć uczniów do stalówek. Niektóre szkoły wymagają aby dziecko uczyło się pisać najpierw ołówkiem a następnie piórem wiecznym. Rodzice wiedzą, że dziecko pióro albo zgubi albo zniszczy. Zamiast Pelikana Gryffix/Junior lub Lamy ABC kupują takiego potworka bo jest tani a dziecko i tak zniszczy. Nie mają wiedzy aby zaczekać po włożeniu do nowego pióra naboju kilku minut na doprowadzenie atramentu do stalówki (dziecko ciśnie aby pióro zaczęło pisać i może odkształcić stalówkę jeszcze przed postawieniem pierwszej kreski). Nie mają wiedzy aby zdiagnozować najbardziej oczywiste problemy i poprawić wyrównanie ziarna. W rezultacie, gdy tylko zniesiony zostaje obowiązek używania pióra dzieci z wytchnieniem sięgają po BICa.
 10. @m_cudny Mówienie, że nie ma problemów jest trochę nad wyraz. Może zdarzyć się, że spływak od Prery nie będzie idealnie przylegał do stalówki od Plumixa. W tym miejscu pojawia się europejski problem: Prera występuje wyłącznie w wersji na naboje pilota. Plumix i MR w Europie występują w wersji na naboje standardowe, co oznacza, że nie można zestawu stalówka + spływak przenieść do prery, ale trzeba stalówkę plumixową montować na zastanym spływaku.
 11. Po temacie miałem nadzieję, że to stubowate BB :-) Swoją drogą zastanawiam się czy przy okazji premiery filmu na podstawie książki Pierce'a Brown'a "Red Rising" powstanie limitka. Nazwa "Golden Peerless Scared" aż prosi się o Crossa :-)
 12. Najciemniejszy jaki znam, to KWZI "Ciemny Brąz" o którym pisze Wąsaty. Zatankowałem do "mokrego" pióra i nie różnił się specjalnie od Aurora Black i J. Herbin Perle Noire.
 13. Język polski jest tutaj zasadniczym problemem. Moja znajomość angielskiego jest na tyle dobra, że nigdy nie szukałem informacji o tym stylu po polsku. "Palmer method of penmanship instruction" było systemem wymyślonym w USA. Autor tego systemu zmarł w 1927 roku, więc podręczniki (anglojęzyczne) przeszły już do domeny publicznej. Istotą tego stylu nie są kształty liter, ale "automatyzacja" ruchów wykonywanych przy kreśleniu tychże liter i całkowita rezygnacja z rysowania liter poprzez ruchy palców oraz opierania krawędzi dłoni na papierze. Szlifowanie alfabetu nie pomoże jeśli nie opanujesz podstawowych ruchów a jedynie będziesz odtwarzał kształty znaków.
×
×
 • Utwórz nowe...