Jump to content

Jakub2833

Użytkownicy
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

About Jakub2833

 • Rank
  XXF

Recent Profile Visitors

137 profile views
 1. Jakub2833

  Noodler's Ahab

  Na początku nie miałem odpowiednich stalówek i próbowałem coś bazgrać Gilottem 1950, ale to sporadycznie i z miernym skutkiem. Potem dostałem pudełeczko z mieszanką mniej lub bardziej zdezelowanych przedwojennych stalówek. Najpierw pisałem trochę stalówką od K. Wasilewskiego, ale najlepiej działa Soennecken 075. Dla mnie pióro nie musi być jakieś wyjątkowo miękkie. Zazwyczaj piszę drobno.
 2. Jakub2833

  Noodler's Ahab

  Dzień dobry! Już długo dojrzewała we mnie myśl o zaprzestaniu pisania "gwoździem" i przejścia na coś ciekawszego. Popisałem sobie kilka miesięcy trochę maczanką uwzględniając rady Tatucha i teraz szukam pióra... Mam kilka pytań: 1. Czy na średniej jakości papierze będzie przebijać? W sumie to maczanka przebija na nim w stopniu akceptowalnym... Wieczne pióra z fleksem chyba są mniej lejące co maczanki? 2.Jeśli nawet nie przebija... to może potrzebna będzie bibułka? I czy da się gdzie ten przeżytek kupić? 3. Stalówki maczane po dłuższym czasie pracy tracą swoje właściwości i skrzydełka stalówki przestają się łączyć przy braku nacisku. Stalówka w piórze też się może tak wyrobić? A jak nawet się wyrobi to czy takie coś jak na tym filmiku może być ratunkiem czy nie? https://www.youtube.com/watch?v=b2hCOY12054
 3. Problem jest następujący: Mam sobie pióro Pilot Plumix o rozmiarze stalówki F, ale jako że stalówka ta jest dość cienka i nie widać dobrze tej zmiany szerokości linii (pióro to ma ściętą płasko stalówkę), to postanowiłem kupić sobie następnego Plumixa, tylko z większym rozmiarem. Jest tylko problem: jaki rozmiar stalówki wziąć aby dalej można było używać tego pióra do szybkich notatek w zeszycie w kratkę? Pomyślałem sobie że przecież mam stalówkę do obsadki która też jest płasko ścięta i o małym rozmiarze i że może sobie właśnie nią popiszę trochę i dowiem się czy takim rozmiarem pisze mi się jeszcze komfortowo, czy może trzeba wziąć coś mniejszego. Problem zrobił się dopiero kiedy chciałem sobie zobaczyć jak grubą kreskę ma ta moja maczanka. Wziąłem więc suwmiarkę i zmierzyłem szerokość stalówki. Innym razem zmierzyłem grubość linii na papierze. Tylko że wg. moich pomiarów to ta stalówka to przynajmniej 1mm, a wg. strony na której kupowałem ten rozmiar to powinien być 0,85. Sklep się myli, czy ja coś źle robie?
 4. Jakub2833

  Bardzo trwały atrament

  To chyba nie nadaje się do piór, a tylko do stalówek.
 5. Jakub2833

  Guma arabska

  Hej, Zara, ale jak Ty znalazłeś ten patent w internecie? Teraz link szlag jasny trafił, a ja tego znaleźć nie mogę.
 6. Jakub2833

  Guma arabska

  Daje radę, ale z gumą arabską dawałby lepiej: https://www.youtube.com/watch?v=sQrq-HyXDAQ Wiem że można kupić tusz, ale po co mnożyć buteleczki ponad miarę. Mam przynajmniej jeden atrament, którego używać w piórze na pewno nie będę i miło by było przerobić go sobie na takie bardziej lepki. A patent bardzo ciekawy. Nie wiem jak go znalazłeś. Niektóre odczynniki może dam radę sobie załatwić... Tylko skąd wziąć takie dziwadło jak pięciochlorofenolan sodowy?Pewnie da się go czymś zastąpić... Chyba jestem w stanie sprokurować sobie taki roztwór gumy Wielkie dzięki.
 7. Jakub2833

  Guma arabska

  Chodzi mi o przystosowanie zwykłego atramentu do piór wiecznych do używania przy maczankach. Dodatek gumy arabskiej ma poprawić właściwości atramentu poprzez zwiększenie lepkości co ogranicza np. strzępienie. Widziałem na allegro buteleczkę takiego roztworu gumy arabskiej do mieszania z jakimiś gwaszami, czy innymi artystycznymi zabawkami, ale ta buteleczka (75 ml) kosztowała mniej więcej tyle samo co pół kilograma czystej gumy arabskiej. No i ty następuje pytanie: Czy te roztwory gumy arabskiej sprzedawane w sklepach artystycznych to jest zwykły nasycony roztwór tej gumy w wodzie, czy może jest tam dodane coś jeszcze? Znalazłem jakiś sposób na "trwały roztwór gumy arabskiej" i z tego wnioskuje że taki zwykły (guma+woda) jest nietrwały. A jeśli zwykły roztwór jest nietrwały, to w jaki sposób? Coś się wytrąca, fermentuje? Ktoś wie coś?
 8. Szukam jakiegoś taniego i bardzo ciemnego zielonego atramentu. Generalnie myślałem nad Diamine Green/Black ale... tak się zastanawiam czy któryś nauczyciel w szkole się nie przyczepi. I dlatego szukam czegoś bardziej czarnego jak zielonego.
×