Jump to content

Robbi

Użytkownicy
 • Content Count

  91
 • Joined

 • Last visited

About Robbi

 • Rank
  XF
 • Birthday 03/20/1949

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Skąd jesteś?
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Lotnictwo, Fotografia

Recent Profile Visitors

444 profile views
 1. Robbi

  Pióro do 1500 PLN

  Aurora Archivi Storici, miłe piórko, piszę piórko bo małe i lekkie stalówka bardzo przyjemna w pisaniu, ale to jest inna klasa niż pióra w budżecie, o którym pisałeś. Tak nawiasem mówiąc do aurory pasują konwertery Parkera.
 2. Piszę F-ką i M-ką. F jest cieńsze od typowego śladu długopisu, chyba że kulka 0,7 mm. W porównaniu z Watermanem M-ka jest chyba cieńsza od F Watermana. Dlatego chyba racej M, która też jest dużo gładsza również na papierze średniej jakości. Różnica w VAT nie zauważalna, natomiast koszta wysyłki będą robić różnicę.
 3. Con-20 jest przeszłością, nie jest produkowany od ponad roku i w Polsce nigdy go raczej nie było. W starszych piórach pasuje CON-40 i jest do dostania w wielu miejscach nieco ponad 20 PLN. Działa dobrze z moim MYU z 1983 i w dwóch Caplessach w podobnym wieku
 4. Robbi

  Sekcja przednia do Pilota MR

  mogę potwierdzić stalówki Win Sunga 698 pasują do Pilotów i są, przynajmniej w moim odczucie lepsze niż oryginalne Piloty. Produkowane są na takiej samej linii fabrycznej
 5. Robbi

  Czy drogi długopis jest lepszy od tańszego.

  Oj coś u troszkę niedokładnie: 1. Ballograf, wszystkie nowsze modele Rondo, Epoca przyjmują wkład formatu Parkera, Ballograf także je produkuje, jakkolwiek nie zawsze są dostepne w Polsce (ogólnie pod nazwa Ballograf Internatonal. 2. Parker, os jakichś 2-3 lat cała produkcja wkładów długopisowych przeniesiona do Francji, i jak na mój gust są przyjemniejsze i miększe niz poprzednio produkowane w UK, isrnieja tez odmiany żelowe chyba produkowane w Japonii. Hiszpański Inoxcrom produkuje własne wkłady, od kilku lat niedostępne w Polsce, a szkoda bo jedne z lepszych na rynku. Nogdy nie spotkałem długopisu Inoxcrom z wkładen Ballografa Natomiast sa jeszcze inne dobrej jakości wkłady w formacie Parker np. Pentel, Scmidt, i inne. Należy jeszcze wspmnieć Faber Castell, jedne z lepszych na rynku, no i całą linię Watermana, bardzo dobra i z ładnymi odcieniami
 6. A i jeszcze byłbym zapomniał, korozja pokazała się z Diamine Onyx Black, po mniej więcej 4 miesiącach używania. Ostatnio gdzieś znalazłem informację, że 698 jest raczej nie rozwojowy (nie ma go w modelach 2018, a stalówki z produkcji z końca 2017, maja inne logo i wygląd, szczególnie to w rozmiarze M (0,7 mm).
 7. W odpowiedzi po kolei i nie podzielając opinii w temacie, a nie na temat: 1. Nie wiem czy to jest żywica, ale jest to materiał powyżej przeciętnej, po ok. pół roku intensywnego używania nie ma rys, nie zmatowiał i złocenia się nie wytarły. 2. Równolegle używany akrylowy nie ma takiego odczucia świeżości, gwinty są jakby mniej dokładne, jest troszkę drobnych rysek (noszone w wewnętrznej kieszeni marynarki) 3. Stalówki: Kolega z FPN z Australii, który zna bardzo dobrze rynek chińskich producentów piór, pisał, że Wing Sung kupił stara linę produkcji stalówek od Pilota. Porównując stalówki w Pilotach 78G i 698, to wyglądają identycznie, w używaniu chińskie są przyjemniejsze. Rożnica w materiale spływaka. Natomiast stalówka 14 karatowa jest inna w kształcie, jest węższa i ma węższy pasujący spływak. Tak więc o ile stalówki stalowe (te pozłacane i te chromowane) są całkowicie wymienne z Pilotami to 14 kt już nie są wymienne. 4. A teraz co do samych złotych stalówek. Jakkolwiek jakość stalowych w ostatnich latach bardzo poszła w górę i większość i tak ma takie same irydowe ziarno, to jednak są one inne czuciu od złotych, szczególnie 18 kt. Wpływ ma prawdopodobnie skład stopu, a i chyba metody produkcji (złote to jest produkcja mało seryjna), a gwoli informacji Sailor produkuje seryjnie stalówki 21 karatowe i w specjalnych seriach wyprodukował też nawet 23 karatowe. czy są warte swojej ceny, to jest bardzo subiektywne. Porównując Pelikan M200 i M250 identyczne stalówki jedna stalowa druga 14 kt, subiektywnie złota jest, jak dla mnie przyjemniejsza, ale to jest subiektywne.
 8. Mam obydwa w różnych wykonaniach. Różnice, złota stalówka pisze inaczej, może nie bardziej gładko ale jest jakby bardziej elastyczna i czuje się delikatne tarcia na papierze, ma tez idealny przepływ. Sa to stalówki jakby innych generacji, stalowa jest dokładna kopia (wymiary, itd) stalówek Pilota, a złota wygląda na końcówkę z produkcji sprzed 20 lat. Trudno jest tutaj coś polecać, dla mnie różnica w jakości jest warta 100 złotych różnicy w cenie, ale to jet bardzo indywidualne. Coś innego o tej serii piór, jest bardzo duża różnica pomiędzy piórami z przezroczystego akrylu i tymi z kolorowego materiału. Materiał przezroczysty jest delikatniejszy i podatny na rysy od kolorowego. Te przezroczyste pomimo niezłego wykonania to jednak inna klas od materiału z którego produkowane są TWSBI. Ostatnia uwaga jedna ze stalówek pozłacanych koroduje i już po kilku iesiacach jest do wymiany. Podsumowując pióro przyjemne i jakościowo górna półka produkcji chińskiej.
 9. Używam długopisów/piór kulkowych Retro od 25 lat. Ta firma produkuje tylko korpusy, najpierw były aluminiowe, potem doszedł akryl. Bardzo ładne wzornictwo wiele serii specjalnych, pełny wybór tylko w USA. Stalówki, wkłady głównie niemiecki Schmidt, ale rozmiary standardowe (Parker). Piór nie używam bo były dostępne tylko w rozmiarze M i to pełnym europejskim i to dla mnie za grube. Plusem są również bardzo ładne opakowania (coś w rodzaju tuby do cygara) idealnie pasujące na prezenty. Materiały bardzo wysokiej jakości.
 10. Robbi

  Pióro do max 800zł

  @linuxup Nie wiem jak to liczysz, ale: Pilot Capless w cenie poniżej USD 100 z Japonii to odmiana ze stalówka z lekkiego stopu, a nie z 18 kt złota. Odmiana ze stalówkami ze stopu nie jest dostępna poza Japonią. Modele z rynku polskiego to te z 18 kt stalówką, a więc po co najmniej USD 115,- do tego koszta wysyłki ok 40. Nie wiem jak przeliczałeś Usd 12,00. A teraz najważniejsze, oficjalny przedstawiciel nie wysyła piór pojedynczo licząc na to, że na cle "nie złapią" tylko płaci cło i VAT. w ten sposób jesteśmy na poziomie 600 złotych samych kosztów.
 11. Robbi

  Pióro do max 800zł

  Niebieski przeźroczysty jest bardzo ciemny i szczegóły wewnętrzne widać tylko pod światło, natomiast daje piękne refleksy i kolor nawet leżąc na biurku pod lampą. Carny jest po prostu elegancki. Natomiast trzeba Cię uprzedzić, że są wykonane z innego materiału, czarny jest bardzo odporny mój Balance po 30 kilku latach nie ma rys, ani innych śladów, a na Century jest pewna podatność na ryski, lekkie zmatowienie w miejscach ocierania się o brzeg wewnętrznej kieszeni marynarki
 12. Robbi

  Pióro do max 800zł

  I tak i nie, co do stalówki są nawet do kupienia w polskich sklepach Balance ze 14 kt stalówką złotą (np. tutaj na przecenie: http://buylux.pl/p,Platinum-Pioro-Wieczne-Balance--3776-Czarne-14k,8085.html:cPath=683_843), natomiast nie ma Century ze stalówka pozłacaną. Następne różnice Century jest nieco wieksze (dłuższe o 4 mm i grubsze o +/- 1,5 mm co widac po małym uskoku pomiędzy sekcją i korpusem w Century. Dalej Balance 3776 nie ma rewelacyjnego mechanizmu slip-and-seal, a w Century i wyżej jest. Jakość stalówek jest rewelacyjna w obydwu modelach, to są jedne z najprzyjemniej piszących stalówek japońskich. Tak samo własności przepływu, są racej nie wrażliwe na rodzaj atramentów. Piszę Balancem od 1985 (chyba jakiś rok po tym jak się pokazał poza Japonią) stalówka M, atrament od pierwszego dnia do dziś czarny Parker Quink. Pióro do dziś bez rys czy jakichś innych oznak eksploatacji. Century mam jakieś 3 lata (jeden z F-ką i jeden z M-ką). Stalówki 14 kt niec delikatniejsze i subtelniejsze niż pozłacana atarment Waterna Florida Blue w M'ce i Visconti w F'ce, która jest bardo cienka (połowa europejskiej EF, jak w Lamy, Watermanie...) natomiast świetnie dobrany przepływ więc kreska bardo cienka, ale soczysta i intensywna.
 13. Robbi

  Jaki atrament dzisiaj kupiłeś/ -łaś? :)

  Koh i Noor jest bardziej znany z ołówków i kredek, ale produkuje też dobre atramenty, relacja cena do jakości jedna z najlepszych na rynku, świetne właściwości przepływowe, nie strzępi, nie przebija. Kolor niebieski raczej z tych nie rzucających się w oczy, gdzieś w okolicach Pelikana, Duke. Mam go w Caran d'Ache 849 nie wysycha, mimo, że nie używany codziennie. Czarny atrament Koh i Noor ma całkiem intensywny kolor, nasycony i też doskonałą jakość. Czerwony raczej blady podobny do Pelikana. Cena w Pradze 16-20 Kcs, to jest coś ok PLN 3,50 za 50 ml.
×