Jump to content

Robbi

Użytkownicy
 • Content Count

  94
 • Joined

 • Last visited

About Robbi

 • Rank
  XF
 • Birthday 03/20/1949

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Skąd jesteś?
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Lotnictwo, Fotografia

Recent Profile Visitors

479 profile views
 1. W pewnym sensie jest to pasta polerska, ale chyba bardziej czyszcząca: 1. Do polerowania ręcznego, nie wymaga silnego nacisku 2. Jest bardzo delikatna 3. Zostawia na przedmiocie warstwę ochronną
 2. https://www.arte-msp.pl/brasso-duraglit-do-czyszczenia-metali-75g-sp0007-id-941 Oops link się nie wkleił
 3. Od lat używam tego produktu, m.in. do polerowania srebrnych piór, które czernieją od styku z skórzanymi etui. Działa idealnie i nie zabiera dużo miejsca.
 4. Robbi

  Pióro do 1500 PLN

  Aurora Archivi Storici, miłe piórko, piszę piórko bo małe i lekkie stalówka bardzo przyjemna w pisaniu, ale to jest inna klasa niż pióra w budżecie, o którym pisałeś. Tak nawiasem mówiąc do aurory pasują konwertery Parkera.
 5. Piszę F-ką i M-ką. F jest cieńsze od typowego śladu długopisu, chyba że kulka 0,7 mm. W porównaniu z Watermanem M-ka jest chyba cieńsza od F Watermana. Dlatego chyba racej M, która też jest dużo gładsza również na papierze średniej jakości. Różnica w VAT nie zauważalna, natomiast koszta wysyłki będą robić różnicę.
 6. Con-20 jest przeszłością, nie jest produkowany od ponad roku i w Polsce nigdy go raczej nie było. W starszych piórach pasuje CON-40 i jest do dostania w wielu miejscach nieco ponad 20 PLN. Działa dobrze z moim MYU z 1983 i w dwóch Caplessach w podobnym wieku
 7. Robbi

  Sekcja przednia do Pilota MR

  mogę potwierdzić stalówki Win Sunga 698 pasują do Pilotów i są, przynajmniej w moim odczucie lepsze niż oryginalne Piloty. Produkowane są na takiej samej linii fabrycznej
 8. Robbi

  Czy drogi długopis jest lepszy od tańszego.

  Oj coś u troszkę niedokładnie: 1. Ballograf, wszystkie nowsze modele Rondo, Epoca przyjmują wkład formatu Parkera, Ballograf także je produkuje, jakkolwiek nie zawsze są dostepne w Polsce (ogólnie pod nazwa Ballograf Internatonal. 2. Parker, os jakichś 2-3 lat cała produkcja wkładów długopisowych przeniesiona do Francji, i jak na mój gust są przyjemniejsze i miększe niz poprzednio produkowane w UK, isrnieja tez odmiany żelowe chyba produkowane w Japonii. Hiszpański Inoxcrom produkuje własne wkłady, od kilku lat niedostępne w Polsce, a szkoda bo jedne z lepszych na rynku. Nogdy nie spotkałem długopisu Inoxcrom z wkładen Ballografa Natomiast sa jeszcze inne dobrej jakości wkłady w formacie Parker np. Pentel, Scmidt, i inne. Należy jeszcze wspmnieć Faber Castell, jedne z lepszych na rynku, no i całą linię Watermana, bardzo dobra i z ładnymi odcieniami
 9. A i jeszcze byłbym zapomniał, korozja pokazała się z Diamine Onyx Black, po mniej więcej 4 miesiącach używania. Ostatnio gdzieś znalazłem informację, że 698 jest raczej nie rozwojowy (nie ma go w modelach 2018, a stalówki z produkcji z końca 2017, maja inne logo i wygląd, szczególnie to w rozmiarze M (0,7 mm).
 10. W odpowiedzi po kolei i nie podzielając opinii w temacie, a nie na temat: 1. Nie wiem czy to jest żywica, ale jest to materiał powyżej przeciętnej, po ok. pół roku intensywnego używania nie ma rys, nie zmatowiał i złocenia się nie wytarły. 2. Równolegle używany akrylowy nie ma takiego odczucia świeżości, gwinty są jakby mniej dokładne, jest troszkę drobnych rysek (noszone w wewnętrznej kieszeni marynarki) 3. Stalówki: Kolega z FPN z Australii, który zna bardzo dobrze rynek chińskich producentów piór, pisał, że Wing Sung kupił stara linę produkcji stalówek od Pilota. Porównując stalówki w Pilotach 78G i 698, to wyglądają identycznie, w używaniu chińskie są przyjemniejsze. Rożnica w materiale spływaka. Natomiast stalówka 14 karatowa jest inna w kształcie, jest węższa i ma węższy pasujący spływak. Tak więc o ile stalówki stalowe (te pozłacane i te chromowane) są całkowicie wymienne z Pilotami to 14 kt już nie są wymienne. 4. A teraz co do samych złotych stalówek. Jakkolwiek jakość stalowych w ostatnich latach bardzo poszła w górę i większość i tak ma takie same irydowe ziarno, to jednak są one inne czuciu od złotych, szczególnie 18 kt. Wpływ ma prawdopodobnie skład stopu, a i chyba metody produkcji (złote to jest produkcja mało seryjna), a gwoli informacji Sailor produkuje seryjnie stalówki 21 karatowe i w specjalnych seriach wyprodukował też nawet 23 karatowe. czy są warte swojej ceny, to jest bardzo subiektywne. Porównując Pelikan M200 i M250 identyczne stalówki jedna stalowa druga 14 kt, subiektywnie złota jest, jak dla mnie przyjemniejsza, ale to jest subiektywne.
 11. Mam obydwa w różnych wykonaniach. Różnice, złota stalówka pisze inaczej, może nie bardziej gładko ale jest jakby bardziej elastyczna i czuje się delikatne tarcia na papierze, ma tez idealny przepływ. Sa to stalówki jakby innych generacji, stalowa jest dokładna kopia (wymiary, itd) stalówek Pilota, a złota wygląda na końcówkę z produkcji sprzed 20 lat. Trudno jest tutaj coś polecać, dla mnie różnica w jakości jest warta 100 złotych różnicy w cenie, ale to jet bardzo indywidualne. Coś innego o tej serii piór, jest bardzo duża różnica pomiędzy piórami z przezroczystego akrylu i tymi z kolorowego materiału. Materiał przezroczysty jest delikatniejszy i podatny na rysy od kolorowego. Te przezroczyste pomimo niezłego wykonania to jednak inna klas od materiału z którego produkowane są TWSBI. Ostatnia uwaga jedna ze stalówek pozłacanych koroduje i już po kilku iesiacach jest do wymiany. Podsumowując pióro przyjemne i jakościowo górna półka produkcji chińskiej.
 12. Używam długopisów/piór kulkowych Retro od 25 lat. Ta firma produkuje tylko korpusy, najpierw były aluminiowe, potem doszedł akryl. Bardzo ładne wzornictwo wiele serii specjalnych, pełny wybór tylko w USA. Stalówki, wkłady głównie niemiecki Schmidt, ale rozmiary standardowe (Parker). Piór nie używam bo były dostępne tylko w rozmiarze M i to pełnym europejskim i to dla mnie za grube. Plusem są również bardzo ładne opakowania (coś w rodzaju tuby do cygara) idealnie pasujące na prezenty. Materiały bardzo wysokiej jakości.
 13. Robbi

  Pióro do max 800zł

  @linuxup Nie wiem jak to liczysz, ale: Pilot Capless w cenie poniżej USD 100 z Japonii to odmiana ze stalówka z lekkiego stopu, a nie z 18 kt złota. Odmiana ze stalówkami ze stopu nie jest dostępna poza Japonią. Modele z rynku polskiego to te z 18 kt stalówką, a więc po co najmniej USD 115,- do tego koszta wysyłki ok 40. Nie wiem jak przeliczałeś Usd 12,00. A teraz najważniejsze, oficjalny przedstawiciel nie wysyła piór pojedynczo licząc na to, że na cle "nie złapią" tylko płaci cło i VAT. w ten sposób jesteśmy na poziomie 600 złotych samych kosztów.
×