Skocz do zawartości

malavarena

Użytkownicy
  • Ilość treści

    2
  • Rejestracja

  • Ostatnio

O malavarena

  • Urodziny 09.06.1989

Profile Information

  • Płeć
    Female
  • Skąd jesteś?
    z szuflady
  • Zainteresowania
    systemy informacyjne, zabawki muzułmańskie, języki obce, matematyka

Ostatnio na profilu byli

161 wyświetleń profilu

malavarena's Achievements

XXF

XXF (1/6)

  1. Moja młodsza siostra właśnie idzie do gimnazjum i chciałabym jej podarować pióro. Szukam czegoś, czym będzie się łatwo i gładko pisało, dobrze wyważonego i po prostu ładnego. Jeśli chodzi o wygląd, to myślałam o czymś kolorowym i dobrze wykonanym, przy czym może to być zarówno coś w stylu Watermana Audace, jak i Rotringa Core Rubidium. Chciałabym, żeby miało ciekawy wzór, w końcu to prezent dla trzynastolatki. 400 złotych to górna granica, jeśli ktoś miałby jakąś ciekawą propozycję taniego pióra, to też chętnie Gdy byłam w gimnazjum sama miałam ukochane pióro Inoxcroma z kiosku szkolnego. Chcę przede wszystkim, żeby dobrze się jej pisało i nie wymagało wydawania fortuny na naboje (w budżecie gimnazjalistki nawet kilkanaście złotych to spore pieniądze).
  2. Witałam się jakiś czas temu tu: http://www.piorawiec...eczor,6713.html, ale nie zaszkodzi po raz drugi Poza pisaniem piórem studiuję m.in. arabistykę i codziennie męczę swoje pióro w dwóch językach. Uczę się też japońskiego, więc różne systemy pisma nieco wpływają na moje Audace, na szczęście trzecia już stalówka ma się dobrze i nie wygląda na to, zeby miała zacząć protestować. Aktualnie poszukuję inspiracji do powrotu do kaligrafowania, głównie w języku arabskim, ponieważ style i metody są w nim znacznie bardziej ustruktyryzowane i rygorystyczne - w końcu najczęściej kaligrafuje się słowa Koranu, a tych nie można źle zapisywać. Dlatego też postaram się w miarę regularnie rozwijać ten wątek na forum i mam nadzieję, że wciągnę co najmniej parę osób. Dociekliwość jest mile widziana, ponieważ zmotywuje mnie do odpowiedzi.
  3. Studiuję arabistykę i na pierwszym roku mieliśmy obowiązkowe zajęcia z kaligrafii. Pomyślałam sobie, że może to kogoś zainteresować, więc postaram się nieco rozwinąć ten wątek. Na początku nieco o znaczeniu kaligrafii w kulturze arabsko-muzułmańskiej. Jak wielu osobom wiadomo, w islamie świętą księgą jest Koran, który uznaje się za tekst objawiony przez Boga. Każde słowo w Koranie jest dokładnie w takiej formie, w jakiej powinno być - nawet, jeśli jego zapis nie zgadza się z przyjętymi regułami gramatyki. Cytaty z Koranu mają funkcję religijną, ozdobną i magiczną, chronią przed złem, wyjednują łaskę bożą i pozwalają na bycie dobrym muzułmaniniem. Ale nie tylko to przyczyniło się do rozwoju kaligrafii w języku arabskim, w Koranie bowiem występuje jeden bardzo istotny dla kultury i sztuki element - zabronione jest przedstawianie żywych istot, ponieważ człowiek w ten sposób uzurpuje sobie prawo do bycia stworzycielem, a to przynależne jest jedynie Bogu. Dlatego też zdobienia musiały znaleźć inną formę, która odpowiadałaby wymogom religijnym, jednocześnie pozwalając na kreatywność. Ponieważ słowo w językach i kulturach semickich posiada niezbywalną wartość i moc, to ono stało się głównym elementem zdobniczym, kulturowym i magicznym. Kilka przykładów dla osób, które do tej pory nie zetknęły się z kaligrafią i językiem arabskim. Gdyby temat okazał się interesujący dla forumowiczów, będę się starała zamieszczać informacje dotyczące historii, poszczególnych stylów oraz technik. Do pisania po arabsku (od prawej do lewej) używam tego samego pióra, którym piszę po polsku. Nie jestem pewna, czy nie wpływa to na nie niekorzystnie - do tej pory nie zauważyłam żadnych problemów, ale może ktoś miałby wiedzę ekspercką w tym zakresie?
×
×
  • Utwórz nowe...