Skocz do zawartości

N.I.B.

Użytkownicy
  • Ilość treści

    226
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Profile Information

  • Płeć
    Male

Ostatnio na profilu byli

587 wyświetleń profilu

N.I.B.'s Achievements

F

F (3/6)

  1. Jasne, rozumiem. Za kilka lat może będzie z niego kolekcjonerski okaz Spróbujmy swoich sił, napisałem do Ciebie.
  2. @Rittel, gratulacje, chyba niespotykana poza sklepami wersja za taką cenę to całkiem dobry zakup. Jak oceniasz te F-ki w porównaniu ze sobą? Mam nową sztukę Experta II France Blue (marmurkowy niebieski) też z F-ką i chętnie wypuszczę ją z szuflady, wystarczy dać znać... @NimnuL, poza ładniejszym, moim zdaniem, połyskiem złotej stalówki dochodzi przewaga obiektywna - nigdy nie zejdzie z niej pozłota, co przy normalnym używaniu niestety jest tylko kwestią czasu, a już zwłaszcza przy korzystaniu z tłoczka i przecieraniu stalówki po napełnieniu.
  3. @Ann_gd, no i nie stoczy się samo z biurka Szkoda, że wycofali duże Exception, podobało mi się szczególnie czarno-złote Night & Day. @Rittel, dłuższe rozcięcie było w Gentlemanie i tamta stalówka też jest twarda, ale trochę mniej. Experta 18K już nie pozycjonują - później trafiłem na katalog z 2022 i nie ma po nim śladu. Można powiedzieć, że miałem w rękach przyszły kolekcjonerski skarb...
  4. Waterman jakiś czas temu chyba podpatrzył pomysł z dawnego wątku na forum: https://www.piorawieczneforum.pl/topic/8890-waterman-expert-18k W ostatnich katalogach tuż poniżej linii Carene znajduje się Expert ze stalówką z 18-karatowego złota (https://assets.waterman.com/is/content/NewellRubbermaid/wtrmn_trdctlg_2021, strony 15-16). W najtańszym z polskich sklepów tę nową wersję widzę za ok. 800 zł, zwykły Expert kosztuje ok. 400 zł. W Internecie nie znalazłem żadnych recenzji ani zdjęć użytkowników, stąd moje małe porównanie poniżej. Występują: Expert III ze złotą EF-ką, Expert II ze stalową F-ką i Exception Slim ze złotą F-ką. Stalówki w Expercie 18K i Exception są technicznie takie same (spływaki zresztą też), różnią się jedynie zdobieniem. Stalówka 18K w Expercie jest twarda, nie ma mowy o żadnym ugięciu, tak jak i w Exception Slim. Ziarno stalówki EF jest zdecydowanie mniejsze niż F we wszystkich modelach Watermana, z którymi miałem do czynienia. Czuć to na papierze (niestety tylko na sucho, bo nie mogę napełnić pióra) i jeśli ktoś nad cienką linię przedkłada pisanie jak po maśle, to powinien szukać gdzieś indziej. Ja lubię europejskie F-ki i EF-ki i ta wydaje się w porządku. Co ciekawe, sam korpus czarnego Experta III jest lżejszy od obu moich egzemplarzy lakierowanych II o ok. 3,5 g (12 vs 15,5 g, skuwka i sekcje są bardzo podobne), według mnie to niewielka różnica na korzyść III. Z kolei wadą III w stosunku do II jest widoczne i odczuwalne pod palcem łączenie na sekcji. Podsumowując, mimo obecności w katalogu od co najmniej dwóch lat Expert ze złotą stalówką pozostaje produktem niszowym i pewnie to się nie zmieni. Czy do złotej stalówki warto dopłacać w sklepie drugie tyle, czyli ok. 400 zł? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. W każdym razie cieszę się, że Waterman daje nam taki wybór.
  5. Napis "18K 750" jest, widać go na dwóch ostatnich zdjęciach. Nie słyszałem o podrabianych Carene, ale nie jestem znawcą.
  6. Bardzo możliwe, po prostu to zdjęcie mocno mi zapadło w pamięć W każdym razie dla mnie Fusion 82 byłoby o wiele ładniejsze z klasyczną, złotą stalówką, taką jak np. w modelu Dolcevita Oversize.
  7. Nie przemawia do mnie ani wygląd, ani "koncepcja" stalówek Fusion. Szczególnie po zobaczeniu tego zdjęcia: Źródło: https://www.facebook.com/fpgeeks/photos/pb.300336763311331.-2207520000.1413031314./830884160256586/?type=3&theater Szczęście w nieszczęściu, że obejmuje je dożywotnia gwarancja i dystrybutor podobno nie robi problemów z wymianą.
  8. Omas jest tylko jeden, ten ostatni. Wszystkie mają wbudowane systemy napełniania, czy to o to chodzi...?
  9. Nie pisałem nigdy na papierze z Paperblanks, ale coś podobnego działo się u mnie podczas pisania "zwykłymi" niebieskimi atramentami typu wspomniany Waterman w Oxfordach z najwidoczniej mniej udanych partii - kreska wychodziła bardzo blada, a przepływ był mizerny.
  10. Miałem w swoim GC100 krótki standardowy nabój, wszedł i trzymał się bez problemu, więc nie widzę przeciwwskazań do ich używania.
  11. To podstawa. Jak dmuchniesz w skuwkę, to przekonasz się, co jest główną przyczyną zasychania w tym modelu. Pod klipsem jest olbrzymi wręcz otwór, który można zatkać np. kawałkiem chusteczki. Nie wiem, czy w ten sposób zupełnie pozbędziesz się problemu, ale warto spróbować.
  12. Zanim kupisz tego następcę, to spróbuj jeszcze zatkać w I.M.ie olbrzymi otwór w skuwce pod klipsem. W moim zrobiłem to kiedyś z pomocą dobrze złożonego kawałka chusteczki, wysychanie zmniejszyło się znacząco albo nawet zupełnie zniknęło.
  13. Dzięki za recenzję. Jak w większości "standardowych" zielonych atramentów za dużo w nim dla mnie niebieskiego.
  14. Visconti był moim głównym atramentem w końcówce liceum, sprawdzał się doskonale. Nie zaobserwowałem ani długiego wysychania, ani przebijania.
  15. Czy obecne blublaki Parkera i Watermana to ten sam atrament...?
×
×
  • Utwórz nowe...