Skocz do zawartości

Kto chętny do testowania papierów?


Juzwa

Polecane posty

Tak swoją drogą, to z HP mam pewien dylemat. Sprawdzałem w Sieci ceny i dostępność poszczególnych papierów i okazało się, że pod banderą HP produkowanych jest od groma i jeszcze ciut-ciut papierów w pełnej gamie cenowej. Podejrzewam, że w Notesie zawarty jest ten, którego cena wynosi około 19 zł za ryzę. Dla porównania Pollux kosztuje ok. 13 zł/ryza.

Z innej beczki i dla zainteresowanych: ciekawe rezultaty osiąga się dzieląc gramaturę papieru przez wynik standardowego testu gwiaździstego. Oczywiście, im mniej tym lepiej. Wychodzi prosty wskaźnik zdolności papieru do przebijania. Ma tą wadę, że niestety zależy od użytej aparatury piórowo-atramentowej (ma też inne rozliczne wady, ale cicho-sza, bo się wyda). Podaję bardziej w formie ciekawostki, jeśli ktoś lubi parametry.

Edytowano przez Fiamat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 162
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uooo, recenzja pierwsza klasa. Na początku stwierdziłam, że tekstu tyle, że trzeba sobie kawę zrobić i na spokojnie zasiąść, ale czytało się tak przyjemnie, że o tej kawie zapomniałam ;)

Obawiam się,że będąc przy końcu kolejki trudno będzie coś nowego i sensownego dodać, jak takie testy przeprowadzacie, co nie zmienia faktu, że chce się je osobiście dotknąć i zabazgrać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Celem uchronienia kart następnych testerów przed reminiscencjami przebitego atramentu stosowałem śliniaczek z dwóch-trzech kartek typu ksero.

Ja tego nie wymyśliłem, uprzejmie Ciebie przepraszam, musiałeś się zmagać z obrzydliwymi plamkami puszczonymi przez Polluxa :(

[zresztą na pięknym zdjęciu z rolką - widać jak na reversie przebija fragment mojego tekstu, masakra]

świetny tekst!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie odebrałem z poczty zeszyt. Jestem pod wrażeneim.

 

@Juźwa - dzięki za pomysł i za wykonanie. Zeszyt prezentuje się bardzo okazale i wyglada dumnie :)

@Panowie - dzięki za świetne testy, każdy jest inny, każdy czyta się / ogląda z przyjemnością. Fiamat - pod kątem metodologii pozamiatałeś. Respekt.

 

Teraz muszę się zastanowić, czego i w jaki sposób użyć. Postaram się ogarnąć temat w tydzień i w przyszły czwartek wysłać zeszyt do kolejnej osoby. Ale nie obiecuję.

 

Swoją drogą przydałoby się wiecej tego typu forumowych inicjatyw.

Edytowano przez visvamitra
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@emrzet, bez obaw. Nie zwracaj uwagi na bazgroły/kaligrafię poprzedników, tylko zrób po swojemu nawet, jeśli byłoby to identyczne z innym testem. Dlaczego kolejność miałaby Cię ograniczać? ;) Poza tym, ile warte są badania/testy oparte o jedną serię pomiarów? Zwróć uwagę, jak @visvamitra opisał choćby Polluxa w swojej tabeli: strzępienie-niskie; przebijanie- niskie. :blink: Mam nadzieję, że nie dotrą do tego wątku "wojny o papier", jakie nagle wykwitły na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"War. War never changes " :D

Postaram się. BTW ciekawa sprawa z tym Navigatorem bo u mnie w pracy sporo się rożnych papierów ksero przewinęło i Navigator 90g był jednym z tych lepszych - choć oczywiście priorytetem nie była tu współpraca z piórem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2017 o 10:19, visvamitra napisał:

No tak, u ciebie przebijał ostro, ale u mnie nie aż tak. [..]

Cóż, byłem dość brutalny, jak zapewne sam zauważyłeś. Należę raczej do kategorii "ciężkorękich bandytów" co sprawia, że moje pismo zacnie przebija na tanich papierach. Ale cóż, mam taki charakter pisma, że lekkie muskanie papieru daje efekt zbliżony do tego, jaki uzyskuje się na oscyloskopie wielokanałowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprzyzwoicie przetrzymałem zeszyt. Dopiero jutro wyruszy w trasę. Poniżej kilka uwag na temat papierów. Moim zdaniem fantastyczną próbę zrobił Fiamat. Merytorycznie, z użyciem zróżnicowanych narzędzi tortur. Dlatego też zamiast iść w jego ślady i komplikować rzeczy wybrałem sześć piór, które akurat miałem nabite.

1. Omas Paragon Grand, stalówka M, nabity atramentem Inti L'Artisan Pastellier

2. Hero 9300, stalówka M, nabite atramentem Noodler's Lexington Grey

3. Perun Przemysława MArcińskiego ze stalówką stub 1,1 nabity atramentem Olive Brown firmy Glare

4. Hero 5028, stub 1,5, nabity Akane Maruzen Athena

5. Duke Bright Pearl in Dark Ocean, stalówka M, nabity Olivastre L'Artisan Patsellier

6. Lamy Al-Star, M, Copper Orange Lamy - na tyle każdej kartki sprawdzałem czas schnięcia tego inkaustu na papierze

Ten wybór piór i atramentów nie ma drugiego dnia. Po prostu je miałem nabite, kiedy przyjechał do mnie zeszyt. W zasadzie tylko Lexington Grey jest atramentem, który czasami nie dogaduje się z papierem (strzepienie bywa silne).

 

Rhodia Dot Pad 80 g

Nie jestem fanatykiem Rhodii, ale nie ulega wątpliwości, że papier ten sprawdza się doskonale na co dzień i od święta. Mało który atrament strzępi na nim. Po papierze tym piszę się przyjemnie, choć dla mnie jest trochę za sliski. Nie zmienia to jednak faktu, że jest warty wojej ceny.

 

POL Lux 80 g

Iu7lMIm.jpg

Badziewie. Pisze się po tym nieprzyjemnie. Lexington Grey spowodował trochę strzepienia, ale nie az dużo. Dobry papier do drukowania, pisać piórem można, ale frajdy z tego nie będzie.

HP 80 g

VbTDhX3.jpg

Jak wyżej. Po papierze tym pisze się nieprzyjemnie. Jest chropowaty i chłonny. W rezultacie stalówki suną po nim ospale. Nie polecam.

Ballet Premier, 80 g

RPKbUGl.jpg

 

Nie. Widoczne strzepienie, papier sprawia wrażenie chropowatego. Nie został stworzony do pisania po nim piórem wiecznym.

Navigator 90

Iw1H2m9.jpg

Atrament wysycha błyskawicznie. Widać trochę przebijania, al e nie jest źle.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumująd - piórem można, rzecz jasna, pisać po każdym papierem, ale nie każdy papier sprzyja temu procesowi. Z testowanej dziesiątki moje oczekiwania spełniają tylko Clairefontaine Triomphe i Rhodia Dot Pad. Na reszcie papierów mógłbym sporządzać w pośpiechu notatki, ale na szczęście nie muszę. Najgorzej w moim zestawieniu wypadły papiery HP, POL Jet i POL Lux. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy i barwny test, wnioski potwierdzaja poprzednie obserwacje, że papiery do pisania piórem to dzisiaj nisza i nikt z producentów papierów na masowy rynek się z tą niszą nie liczy. Pozostaja tylko nieliczni producenci robiacy papier specjalnie dla pióromaniaków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...