Skocz do zawartości

Kto chętny do testowania papierów?


Juzwa

Polecane posty

  • Odpowiedzi 162
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jestem, żyję i wcale nie wyginąłem. Przepraszam za zwłokę w zamieszczeniu recenzji jak i przekazania notesu do kolejnego testera (spędził u mnie cały miesiąc).Po prostu taki natłok obowiązków się w ostatnich dwóch miesiącach skumulował, że wracając do domu po 12- 14 godzinach w pracy moje oczy nie mogły już patrzeć w ekran a palce same zaciskały się w pięść jak tylko znalazły się nad klawiaturą. Jednak wziąłem się w garść, zaczerpnąłem świeżej energii w trakcie Pen Show i przelewam na ekran to co miałem zapisane w wersji papierowej odnośnie testowanych papierów. Więc do dzieła.

W teście wzięła udział malutka bateria piór zatankowana takimi oto atramentami:

Pelikan 140 „OM” z flexem zatankowany J. Herbin Lie de The,

Pelikan 140 „M” z flexem zatankowany Noodler’s Apache Sunset,

Watermans 515 z semi flexem zatankowany Rohrer & Klingner Verdigris,

Faber Castell Basic „F” zatankowany Pelikan 4001 Turquise,

Stary (bardzo stary) “No Name” z cienką stalówką zatankowany J. Herbin Lie de The,

Kaweco Sport Classic „F” zatankowany Kaweco Smokey Grey,

TWSBI Eco „M” zatankowany J. Herbin Lie de The,

Baoer 388 “M” zatankowany Levenger Blue Bahama.

Hero 5028 „1,9” zatankowany Private Reserve DC Supershow Blue.

Sporo już zostało powiedziane/ napisane na temat testowanych papierów i w zasadzie wszyscy są w miarę zgodni co do swoich opinii. Czołówka najlepszych papierów jest oczywista i tu nic się nie zmieni. Żeby nie przedłużać to recenzja będzie w krótkich żołnierskich słowach.

Najważniejsze dla mnie aspekty papieru służącego do pisania po nim piórem to: podatność na strzępienie atramentu, przebijanie atramentu, prześwitywanie atramentu na drugiej stronie, czas wysychania i na końcu ogólna jakość pisania po danym papierze. Według tych kryteriów zostały wszystkie ocenione. Co do kryterium czasu wysychania to nie robiłem pomiarów, jako szybko rozumiem fakt nie rozmazywania się zapisanego tekstu gdy skończę pisać linijkę. Zdjęć nie zamieszczę, ponieważ robiłem tylko telefonem i zbyt szczegółowe przez to one nie są. Jednak jakby ktoś nalegał to oczywiście zamieszczę jakieś takie poglądowe J.

Rhodia Dotpad 80g

Strzępienie- brak.

Przebijanie- całe dwie kropki, tam gdzie polał się atrament.

Prześwitywanie- w zasadzie brak.

Wysychanie- średnie

Jakość pisania- papier gładziutki, przyjemnie płynnie prowadzi się po nim stalówkę niezależnie od jej rozmiaru. W mojej ocenie zasłużone drugie miejsce na podium.

 

Pol Lux 80g

Strzępienie- widoczne, zwłaszcza przy mokrych stalówkach nawet rozmiaru F czy EF.

Przebijanie- w zasadzie brak

Prześwitywanie- wyraźne tylko przy Hero

Wysychanie-szybkie

Jakość pisania- nie odnotowałem nadmiernego drapania, ale o czerpaniu przyjemności z pisania po tym papierze nie może być mowy. Nie polecam.

 

HP 80g

Strzępienie- widoczne, zwłaszcza przy mokrych stalówkach nawet rozmiaru F czy EF.

Przebijanie- znaczne, nawet przy stalówkach F, EF mokrych.

Prześwitywanie-widoczne

Wysychanie-szybkie

Jakość pisania- beznadziejna, to papier nie dla piór, zero płynności prowadzenia stalówki, drapak a nie papier.

 

Ballet Premier 80g

Strzępienie- widoczne przy mokrych stalówkach.

Przebijanie- brak.

Prześwitywanie-tylko przy szerokim Hero.

Wysychanie- szybkie.

Jakość pisania- jest lepiej niż na poprzednich dwóch papierach, ale nie kupiłbym go jako papieru do pisania piórem.

 

Navigator 90g

Strzępienie- delikatne, tylko przy mokrych stalówkach i naprawdę „mokrych” atramentach

Przebijanie- tylko przy Hero oraz atramencie Levengera

Prześwitywanie- brak

Wysychanie- szybkie

Jakość pisania- płynnie prowadzi się po nim stalówkę, miły do pisania, tylko to delikatne strzępienie czasami...

 

Pol Jet 90g

Strzępienie- widoczne bardziej niż w Navigatorze powyżej.

Przebijanie- brak.

Prześwitywanie- tylko przy Hero oraz atramencie Levengera.

Wysychanie- szybkie.

Jakość pisania- mniej płynnie niż na Navigatorze, większe strzępienie.

 

Clairefontaine Triomphe 90g

Strzępienie- brak.

Przebijanie- brak.

Prześwitywanie- brak.

Wysychanie- wolne, można rozmazać ręką tekst ze środka linijki w przypadku bardziej mokrych atramentów.

Jakość pisania- płynnie, super płynnie prowadzi się po nim stalówkę. Sama przyjemność z pisania, gdyby jeszcze to wysychanie było lepsze. Na tym papierze Hero miało problemy z początkami liter, nie startowało od razu tylko tak po 0,5 cm. Poza tym, mój lider wśród testowanych papierów.

 

Navigator 100g

Strzępienie- brak.

Przebijanie-duże przy PR Supershow Blue, średnie przy Bahama Blue i małe przy Apachu.

Prześwitywanie- brak.

Wysychanie- szybkie.

Jakość pisania- dość płynnie prowadzi się po nim stalówkę, zaskoczyło natomiast przebijanie nie występujące przy cieńszym bracie, dziwne…

 

Mondi Colorcopy 160g

Strzępienie- widoczne.

Przebijanie- brak.

Prześwitywanie- brak.

Wysychanie- średnie.

Jakość pisania- ślisko ale pisanie po kartonie do najprzyjemniejszych nie należy.

 

Antalis Image Impact 160g

Strzępienie- ogromne.

Przebijanie- brak.

Prześwitywanie- brak.

Wysychanie- szybkie.

Jakość pisania-twardo, szorstko, nieprzyjemnie. Do tego strzępi na nim każde pióro i atrament. Masakra nie papier.

Tym oto sposobem dobrnęliśmy do końca recenzji papierów w tym notesie. Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tym super przedsięwzięciu. Mam nadzieję że moja i innych opinie pozwolą Wam dokonać właściwych wyborów i zaoszczędzić nerwów i pieniędzy na nietrafione zakupy.

Jedna uwaga co do samego notesu. Potwierdzam że zaczyna się jego powolna destrukcja od środka w miejscu łączenia okładki z pierwszymi stronami. W moim odczuciu to raczej nie wina poczty/ transportu lecz nas- jego użytkowników. Po prostu jest dość gruby i żeby wygodnie się na nim pisało to rozprostowujemy go do pełnych 180 stopni i używamy siły żeby wygładzić kartki i żeby się same nie przewracały. Stąd materiał nie wytrzymuje tych naprężeń i po prostu pęka. W końcu to tylko papier a nie stal czy guma. Raczej nie powinien się rozlecieć i myślę że do końca testów wytrzyma.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Rinke napisał:

(...) Watermans 515 z semi flexem zatankowany Rohrer & Klingner Verdigris (...)

 

Hmm, muszę wypróbować ten Twój atrament w moim bliźniaczym Watermanie :) Póki co dałem PR Supershow Blue do jednego z moich Kaweco i śmiga aż miło, póki co bez przebijania (Navigator 80g, Clairefontaine i Rhodia). 

 

à propos - miło było znowu spotkać się podczas PenShow :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pierwszej kolejności do testowania pójdzie ten Monteverde od Ciebie, tylko jeszcze nie wybrałem odpowiedniego pióra. Ciekawe czy będzie taj samo śliczny jak ten supershow blue :)

Mi również było miło ponownie się spotkać:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rinke, trafnie, treściwie, tematycznie. Wyłania się już powoli obiektywny obraz papierów. Ciekawe z tym Antalisem 160g, jednak wyglada, że tylko do drukarek laserowych się nadaje.

Czekam na swoja kolej ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przyznam się, że to u mnie notes zabawił zbyt długo. Trafił mi się ciężki okres i tak poprostu wyszło. Przepraszam. Na dodatek po wysłaniu notesu zorientowałem się, że nie zrobiłem ani jednego zdjęcia moich zapisków. Jedyne co mam to moje spostrzeżenia zapisane w notesie, które wkrótce tu zamieszczę...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
10 minut temu, Topaz napisał:

Zakończony raczej nie został, przysnął chyba, bo ja na swoja kolej dalej czekam. Poruszę w tygodniu kontakt do inicjatora, @Juzwa, żyjesz czy na urlopie jesteś?

No właśnie, Inicjatorka powinna jakieś podsumowanie czy coś chociaż jeśli by było zakończone, stąd moje pytanie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2017 o 12:38, RedMonster napisał:

Jakby ktoś się zastanawiał, co dzieje się z notesem (chyba tak można nazwać ten mega zbiór papierów ;)), to właśnie odebrałam go z poczty. W weekend powinnam się nad nim pochylić z piórami :)

 

2 godziny temu, VojtasK napisał:

Wg kolejności postów wychodzi, że notes jest gdzieś w okolicach @Arkadiusz i @RedMonster

Redmonster przecież odebrał go z poczty podobno...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, marecki napisał:

 

odebrała ;)

Norma ;) Tak to jest po obcowaniu z ludźmi na grupach technicznych (smartfony etc.)... No nazwa jak na faceta no :D To to to, ale na początku (takim początku, jak Aventador13 myślał, ze do tłoczka mieści się pół kałamarza...) myślałem, że vismamitra to ona i ja do niego per ona :ph34r:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...