Skocz do zawartości

Dla 50-latka na kolejne 50 lat


Polecane posty

Witam.

Przywołując moje słowa z przywitalni - „przygotowując się do pewnego wydarzenia, które zbliża się wielkimi krokami” - należą Wam się wyjaśnienia.

Otóż… za około 3-tygodnie mój ojciec będzie obchodził 50-te urodziny. Prezentem, który na pewno go ucieszy będzie pióro i … to konto na forum.

Od kiedy pamiętam - ojciec pisze piórem, bez względu na to co i gdzie pisze - list, przelew, notatki w kalendarzu, przypominajkę na lodówkę, … zawsze jest to pióro. Miał ich kilka - nazw niestety nie znam, ale zawsze wracał do pióra, które nazywa szkolnym - napis ze skuwki - Rainbow 201. Patrząc na obecny stan pióra, mam wrażenie, że dawno powinno przejść na emeryturę.

Dlatego zwracam się z prośbą do Was jako ekspertów - pomóżcie mi dokonać właściwego wyboru pióra - takiego, które posłuży 50-ciolatkowi przez kolejne 50 lat.

 

Pióro męskie, eleganckie, niebanalne,… i nie chodzi tu o rozpoznawalność czy emblemat.

Niech jednym z wyznaczników stylistycznych będzie Pelikan m625 i Waterman Elegance (te modele ojciec znalazł w internecie i wzbudziły w nim zachwyt), drugim natomiast - Pilot Namiki Silver, Pilot m90 (dzięki forum mogłem pokazać je min. w sklepie Engeika i był oczarowany).

No i teraz to co chyba najważniejsze - budżet … najprościej byłoby kupić Watermana Elegance (dostępny w wielu sklepach) i po sprawie - ale tu jest problem. Niestety na pióra wyżej przytoczone mnie nie stać, … że tak powiem - obowiązuje mnie budżet studencki… jeśli kupię sam - do 300zł., z siostrą - 500,… no moooooże stówkę czy dwie więcej, ale to będzie wszystko co mogę wyskrobać. Nie wzbraniam się od ofert z drugiej ręki,… tyle, że prezent powinien jakoś wyglądać.

 

Buszując po forum wpadły mi w oko pióra:

- Sheaffer Intensity - super cena, wystarczyłoby jeszcze na atrament i etui

- Waterman Perspective - duże podobieństwo do Elegance, no i cenowo wyrobię

- Waterman Carene - podobne do pióra, którym ojciec pisze obecnie

- Lamy Scala - piękno tkwi w prostocie

- Lamy 2000 - „urodziło” się również w 1966r. - dokładnie jak mój ojciec

 

Proszę o podpowiedzi i cenne rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - Pelikan 625 ma skuwkę ze sterlingowego srebra i kosztuje co najmniej 2 x tyle co Twój budżet. Współczesne Pelikany 200 to koszt 400-600 pln, i to są świetne pióra

Jeśli nie pelikan 200, to osobiście sugerowałbym albo jakiegoś Pelikana vintage, tzn sprzed lat, w ładnym stanie. W podanym budżecie powinieneś znaleźć Pelikana 400 albo, przy odrobinie szczęścia 600...

Za nieco ponad 600 pln można dostać piękne nowe pióro produkcji japońskiej Platinum 3776 - (pooglądaj w internetach, jest wersja burgundowa lub ciemnoniebieska, albo klasyczna czarna), jest bardzo eleganckie i ma pięknie piszącą złota stalówkę

 

Musisz podpatrzeć jakiej stalówki używa Ojciec; jeśli cienka to jest to F, bardzo cienka EF, średnia to M, szeroka to B.

Pamiętaj, że japońskie pióra piszą cieniej niż europejskie, czyli ichnie B to jak nasze M, ichnie M jest jak nasze F itd...

Powodzenia i gratuluję pomysłu, Ojciec się z pewnością ucieszy...

No i napisz nam co zadecydowałeś, a co kupiłeś ostatecznie ;-)

Edytowano przez MarcinEck
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ekspresowy odzew :)

No cóż - Pelikan 625 ma skuwkę ze sterlingowego srebra i kosztuje co najmniej 2 x tyle co Twój budżet. Współczesne Pelikany 200 to koszt 400-600 pln, i to są świetne pióra

Jeśli nie pelikan 200, to osobiście sugerowałbym albo jakiegoś Pelikana vintage, tzn sprzed lat, w ładnym stanie. W podanym budżecie powinieneś znaleźć Pelikana 400 albo, przy odrobinie szczęścia 600...

Za nieco ponad 600 pln można dostać piękne nowe pióro produkcji japońskiej Platinum 3776 - (pooglądaj w internetach, jest wersja burgundowa lub ciemnoniebieska, albo klasyczna czarna), jest bardzo eleganckie i ma pięknie piszącą złota stalówkę

 

Musisz podpatrzeć jakiej stalówki używa Ojciec; jeśli cienka to jest to F, bardzo cienka EF, średnia to M, szeroka to B.

Pamiętaj, że japońskie pióra piszą cieniej niż europejskie, czyli ichnie B to jak nasze M, ichnie M jest jak nasze F itd...

Powodzenia i gratuluję pomysłu, Ojciec się z pewnością ucieszy...

No i napisz nam co zadecydowałeś, a co kupiłeś ostatecznie ;-)

Pelikan m625 czy Pilot m90 miał być tylko i wyłącznie przykładem stylistyki pióra jakiego szukam. Chciałbym, o ile to możliwe, żeby choć w niewielkim stopniu przypominało któreś z powyższych modeli. Natomiast jeśli chodzi o tematy użytkowe - reprezentuję 100% laika,... i tu potrzebuję Waszej pomocy. :bezradny:

Wysokie ceny - wcale mnie to nie dziwi - użyte materiały, jakość wykonania, dostępność, itd... wszystko to musi mieć wpływ na ostateczną wartość wyrobu.

Co do rozmiaru stalówki w obecnie używanym piórze - mam problem - stalówka jest cała zakryta, nie mam jej z czym porównać, a nie bardzo chcę pytać ojca - może się zorientować w zamiarach i czar pryśnie :(

 

 

Z tych, które podałeś polecam Waterman Carene Deluxe. Tylko mając taki budżet musisz dobrze poszperać w internetach.

Miłego wieczoru.

Kiedy wpadłem na pomysł sprezentowania pióra, początkowo padło właśnie na Carene, co prawda nie Deluxe ale czarne CT - kiedyś ojciec przymierzał się do niego i bardzo mu się podobało. Cenowo - dalibyśmy radę, design - nie mam pytań, zresztą wyglądem nawiązuje do jego obecnego pióra. Natomiast czytając forum doszukałem się skrajnie różnych zdań na temat użytkowania - problem z przepływem atramentu, osadzenie stalówki, problemy z naprawą,... choć sam wymieniłem je w zestawieniu, to z tyłu głowy mam jakieś wątpliwości

 

 

Spojrzyj na ofertę Visvamitry na targowisku - jest piękny m600 do wzięcia z pewnego źródła.

 

 

a i cena wysoce atrakcyjna...

Pelikan m600 - zacne, cenowo ok.,... choć nie jestem przekonany, czy wizualnie spodoba się mojemu ojcu.

Poza tym na obecną chwilę w arkuszu Visvamitry oznaczone jako - Rezerwacja.

 

Nie chcę być postrzegany jako kompletny ignorant, ale... wszelkiej maści "pisadła"  jakie ojciec posiada(ł) zawsze były czarno-srebrne, bez dodatkowych ozdobników, emblematów,... proste w swojej formie, co najwyżej gdzieś niewidoczne małe logo i to wszystko. Dlatego też bardzo mocno zastanawiam się nad Lamy 2000 lub Lamy Scala, ewentualnie Sheaffer Intensity + atrament i etui.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelikany występują także w wersji czarnej...

 

https://www.google.pl/search?q=Pelikan+M600+black&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjrwf286srQAhVGiSwKHQ9cDEAQ_AUICCgB&biw=1280&bih=628

 

Co do grubości kreski - ja bym proponował przyjąć wersję "na oko" - jeśli ślad zostawiany przez stalówkę ma około 0,5 mm to będzie B, jeśli trochę mniej - to M, a jeśli jest cieniutki - to F...

Osoby mające drobne pismo i stawiające małe litery wolą F, osoby o piśmie szerokim - B...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na pióra, które sugerujesz jako wzór i dla pierwszej dwójki poza oczywistym Watermanem Perspective do głowy przychodzi mi, choć nieco odmienne, jeszcze Visconti Rembrandt w czarnej wersji. Dla tej bardziej technicznej strony zaś Namisu Nova. Tylko tu niestety może brakować klipsa.

Edytowano przez Fenthin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłbym mu Pelikana 101 Tortoise :D

Boski model!

 

Pelikan-101-tortoise-4.jpg

A i oczywiście,... pędem nabędę... a później zaaplikuję sobie głodówkę przez jakieś 3-miesiące - same korzyści - dla ducha i dla ciała  :eureka:

 

Patrzę na pióra, które sugerujesz jako wzór i dla pierwszej dwójki poza oczywistym Watermanem Perspective do głowy przychodzi mi, choć nieco odmienne, jeszcze Visconti Rembrandt w czarnej wersji. Dla tej bardziej technicznej strony zaś Namisu Nova. Tylko tu niestety może brakować klipsa.

Namisu Nowa - ooooooooooooooooooooo taaak :D :D :D, tym bardziej, że ma być to pióro forumowe 2016. Choć rozmowy jeszcze trwają i chyba szybko się nie skończą - jestem gotów czekać. Urodziny opękam może jakimś fajnym atramentem,... a pióro? - przekażę forumowe konto z opłaconym zamówieniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być postrzegany jako kompletny ignorant, ale... wszelkiej maści "pisadła"  jakie ojciec posiada(ł) zawsze były czarno-srebrne, bez dodatkowych ozdobników, emblematów,... proste w swojej formie, co najwyżej gdzieś niewidoczne małe logo i to wszystko. Dlatego też bardzo mocno zastanawiam się nad Lamy 2000 lub Lamy Scala, ewentualnie Sheaffer Intensity + atrament i etui.

LAMY 2000 to bardzo dobre, niezawodne pióro o ponadczasowej stylistyce - i jak zauważyłeś również kończy 50 lat! Mam to pióro od roku, jestem nim naprawdę zachwycony. Właśnie zamówiłem sobie drugie, ze stalówką OM, bo obecnie mam F i jest ona dla mnie za cienka - pewnie to stare sprzedam, ale najpierw muszę dostać i wypróbować nowe ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LAMY 2000 to bardzo dobre, niezawodne pióro o ponadczasowej stylistyce - i jak zauważyłeś również kończy 50 lat! Mam to pióro od roku, jestem nim naprawdę zachwycony. Właśnie zamówiłem sobie drugie, ze stalówką OM, bo obecnie mam F i jest ona dla mnie za cienka - pewnie to stare sprzedam, ale najpierw muszę dostać i wypróbować nowe ;)

Na pewno wezmę pod uwagę.

 

Radek nie oszczędzaj na tatusiu ;)

A gdzież bym śmiał... zasadniczo nie jest to oszczędzanie, lecz... racjonalna gospodarka ;)

 

Jestem Filip, Radek to mój tatuńcio  :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

Co prawda czas mnie przypiera do muru, ale chciałem jeszcze wrócić do tematu...

 

Przeglądam różniste fountain pens i wyszukałem Pilot Elite 95s - może ktoś mógłby w kilku słowach wypowiedzieć się na temat walorów użytkowych?

Problem jest tylko w szybkim zakupie,... chyba że ktoś chciałby się pozbyć (forumowy bazarek - z moim stażem to jeszcze za wysokie progi :().

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam tym razem już jako Radek duchem i ciałem,... jako pełnoprawny właściciel konta :)

 

Widzę tu niezłą intrygę uknutą przez mojego potomka ;), nie wiedziałem, że aż tyle osób będzie zaangażowanych w sprawienie przyjemności staremu (choć to dopiero pierwsze półwiecze :)).

I choć pióro jeszcze nie kupione, plusy powyższej rozmowy są już zauważalne...

1/. dzieciaki zainteresowały się kaligrafią

2/. żona zobaczyła, że kupno atramentu to nie są tylko moje fantazje

3/. no i zwiększyłem budżet na nowy zakup :clap1:

 

Dlatego też, pragnę podziękować wszystkim za to jakże pouczające i sympatyczne spiskowanie  ;). Oczywiście jak tylko ustrzelę coś ciekawszego - dam znać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...