Skocz do zawartości

Atrament Gabinetowy ASTRA - niebieski


Topaz

Polecane posty

Przedstawiam recenzję atramentu zabytkowego, bo wyprodukowanego przez Zakłady Przemysłu Terenowego z Przemyśla z ulicy 3 Maja 11.

Sygnowany logiem ASTRA. Wyprodukowany zgodnie z napisem na etykiecie z branżową normą BN 68/8542-01/.

Norma, wzornictwo, opakowanie i zapach (tak, jeszcze go pamiętam) sugerują produkcję pod koniec lat 80-tych XX wieku.

Napis na opakowaniu sugeruje jeszcze: ATRAMENT WYSOKIEJ JAKOŚCI

No ale właśnie tego można się było spodziewać za taki towar, bo jkosztował 20 lat temu: CENA ZŁ 4,50

f6b7418dadc869fdmed.jpg

Atrament w szklanej, niskiej jakości butelce z czarną twardą plastikową nakrętką. Butelka z oznaczeniem na etykiecie 60ml.

całość zamknięta w kartoniku. Po otworzeniu roztacza się naprawdę zapach minionych czasów, kolor w butelce jest intensywny,

na dnie nie stwierdziłem zawiesiny czy osadu.

526129aaa8875e53med.jpg

Atrament testowałem w piórze jeszcze starszym, bo z naniesionym na korpus grawerem z 1948 roku z mokrą stalówką M.

Przepływ ma prawidłowy, szybki, nie urywa się. Atrament bez cieniowania, kolor niebieski wpadający w lekki chabrowy.

Kolor mokry jest naprawdę intensywny, ale na papierze 80g po chwili jaśnieje i staje się bardziej pastelowy,

ale ponieważ nie cieniuje, co uważam przy tym typie ("Gabinetowy" przez duże g) za zaletę jest nadal nasycony.

d68d6cf67ec98150med.jpg

W teście pisania wygląda tak:

64729f01548c2eafmed.jpg

A w zestawieniu z innymi, które znacie tak:

5058ccb891eefef8med.jpg

W mojej opinii jest całkowicie użyteczny i po ponad 20 latach nadal ciekawy.

Do pisania na co dzień, albo... podrabiania starych dokumentów z lat 80-tych.

Szkoda tylko, że już nie jest produkowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 11 months later...
Dnia 29.10.2016 o 23:48, Topaz napisał:

... ASTRA. Wyprodukowany zgodnie z napisem na etykiecie z branżową normą BN 68/8542-01/.

Norma, wzornictwo, opakowanie i zapach (tak, jeszcze go pamiętam) sugerują produkcję pod koniec lat 80-tych XX wieku.

.....

f6b7418dadc869fdmed.jpg

 

Buteleczka i kartonik to chyba lata 70-te?  ew.  bardzo wczesne 80-te. ??
Bo nie przypominam sobie aby w późnych latach 80-tych  można było  w papierniczych kupić ten atrament w powyższej wersji opakowania. 
Widziałem i kupowałem wtedy  atrament butelkowany i pakowany jak ten poniżej 

Dnia 18.11.2018 o 21:26, elpapiotr napisał:

1160243855_Atrament1.jpg.41f88253dae6cd52af9817b3dbc8ef9d.jpg      Atrament 2.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...