Skocz do zawartości

Kaweco Student


Aventador13

Polecane posty

Kaweco Student to pióro które mam już dłuższy czas, dlatego przyszła pora aby podzielić się moją opinią z innymi. Pióro to, przybywa do nas w metalowym opakowaniu, w którym miota się na wszystkie strony, obija o ścianki i mimo to nie jest porysowane. Pudełko dodatkowo wsunięte jest w kartonik.


 


CVZmUDj.jpg


 


zXS57Kx.jpg


 


Pióra Kaweco mają tę zaletę, że są zakręcane. W Studencie system ten został użyty bez wyjątku.


Pióro wykonane jest z tworzywa dobrej jakości. Mimo intensywnego (choć raczej delikatnego) używania, nie dzieje się z nim nic niepokojącego. Korpus zwęża się delikatnie ku końcowi, co nadaje temu pióru troche „beczkowatego” kształtu.


 


ijk54Qk.jpg


 


Skuwka posiada grawerunek „Kaweco” na klipsie i na pierścieniu; tam znajduje się także dodatkowo napis „Germany”. Klips należy do twardych, bezużytecznych i pełniących tylko funkcję estetyczną; nawet w Parkerze Latitude jest bardziej sprężysty. Można zapiąć go za okładkę zeszytu, ale tak mocno się zaciska, że pozostawia trwały ślad, natomiast zapięcie go na pojedynczą kartkę jest niemożliwe bez jego wcześniejszego odgięcia.


 


IhOIkVW.jpg


 


Na tyle skuwki znajduje się jeszcze napis „Kaweco Student GERMANY”.


 


9kwOI6Z.jpg


 


Sekcja pióra jest niestety metalowa. Mimo to, muszę przyznać że naprawdę nie jest zła. Takie samo rozwiązanie zastosowano w moim Visconti Venus i sekcja z Kaweco jest lepsza.


 


u2E2P3Y.jpg


 


Pióro to, należy do „pełnowymiarowych”, a co za tym idzie, mieści długie naboje i pełnowymiarowe konwertery. Oprócz tego warto wspomnieć, że Kaweco posiada w nabojach standard Europejski, czyli to chyba najlepsze rozwiązanie, bo pasują do niego naboje większości firm.


 


VBta2Gz.jpg


 


Jeśli chodzi o „skrajne punkty” pióra, to na skuwce mamy wtopione logo KaWeCo, a korpus jest zakończony okrągłym wgłębieniem.


 


XUYEClC.jpg


 


OeQ7hQf.jpg


 


WYMIARY PIÓRA


Kaweco Student należy do piór średnich. Jego wymiary są po prostu w porządku i myślę że będą większości odpowiadać.


 


eSFEWDT.jpg


 


qgLmMAO.jpg


 


Przy innych wygląda tak:


 


NvJpcEL.jpg


 


Teoretycznie istnieje możliwość założenia skuwki na korpus. Pióro jest lekkie, więc na pewno nie będzie za ciężkie, ale robi się wtedy dość długie, a co gorsze, skuwka nie trzyma się zbyt pewnie. Jak się ją mocniej wciśnie to nie spada, ale nie wiem czy gwint nie będzie rysować korpusu przy systematycznym zakładaniu. Nie zamierzam sprawdzać.


Jedyne pióro dłuższe (ze skuwką założoną) od Studenta jakie mam to FC Basic.


 


Nbzulyy.jpg


 


Pisanie tym piórem to czynność bardzo przyjemna. Jest lekkie, dobrze leży w dłoni, a stalówka gładko sunie po papierze. Początkowo trochę przerywała, ale obecnie jest wyśmienicie. F-ka pozostawia dość gruby ślad i obficie podaje atrament. Stalówki Kaweco to trochę loteria, w żadnym innym piórze tej firmy stalówka nie pisze tak doskonale jak ta Studencie.


 


dCUpRjf.jpg


 


Masa (w tym pół dużego naboju):


25g ze skuwką


15g bez skuwki


 


Podsumowanie:


Kaweco Student to pióro dobrej jakości, posiadające dobrą stalówkę. Myślę że osoby poszukujące taniego pióra do codziennego użytki powinny poważnie rozważyć te propozycję. Można je zakupić w wielu wariantach kolorystycznych, od klasycznych: czerni i bieli, przez rzucające się w oczy: niebieskie, czerwone i żółte, aż po nowoczesne: w całości (oprócz sekcji) transparentne. Nie powinno ono rozsypać się, ponieważ wykonane jest solidnie i myślę że bedzie służyć wiele lat.


 


 


 


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pióra i nie zauważyłem, żeby ślizganie było jakimś problemem. Oczywiście da się wyczuć, że sekcja jednak jest bardziej śliska, ale pisze się zupełnie dobrze. Nawet w czasie upałów pióro trzyma się wygodnie i pewnie. Każdy ma inne dłonie więc moje uwagi dotyczą tylko moich wrażeń, może akurat dopasowałem się do kształtu i wielkości i chrom mi nie przeszkadza. 

 

Na koniec uwaga. Osobiście nie lubię chromowanych/metalowych sekcji, ale w tym przypadku zwracam honor projektantom pióra, bo używa się go najzupełniej wygodnie.

 

Mam dwa Studenty i w obu skuwka całkiem wygodnie daje się założyć na tył. Nakłada się typowo, z lekko narastającym oporem przy dociskaniu. I nie wykazuje żadnych tendencji do spadania. Moje pióra mam już jakiś czas, przez dłuższy okres były moimi głównymi piórami i nie ma na nich żadnych niepokojących śladów po skuwce.

Edytowano przez Prumar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fajną recenzję!

 

Ja miałem kłopot w Kaweco Sport, bo stalówka była sucha, przerywała i pisała fatalnie. Musiałem ją przeszlifować. Po tym już jest dobrze, więc polecam wytrwałość i eksperymenty.

 

Jedno mnie w Kaweco wkurza - od Sporta za osiem dych po Dia2 za trzysta są mnetowane te same stalówki. To tak, jakby od Foxa do Passata montować ten sam silnik. O ile rozumiem, że w Sporcie i Studencie jest ta sama, bo obydwa są budżetowe, o tyle w Dia2 powinna być lepsza.

 

Myślę sobie, że jeśli wydałbym bez mała trzysta złotych na pióro i trafiła mi się stalówka, którą musiałbym szlifować, to chyba chodziłbym po ścianach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hmm drogie jak na pióro którego nazwa modelu to Student co wskazuję tak zwany target. Ciekawe jak ma się ono jakościowo do Pilota MR, Pilota Prera czy Platinum Balance? (te dwa ostatnie to podobny budżet w Polsce)

Cena nie najniższa i niczym nie uzasadnia słabej kontroli jakości - stalówka i spływak to podstawa. 

Edytowano przez Gorz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za dobrą recenzję :) Żadne Kaweco, oprócz DIA 2 nie przemawia do mnie wyglądem :)

A te końcówki w kształcie jakiejś nakrętki czy jak to nazwać - takie ząbki, to Ci się też podoba? :P Ja właściwie tylko dlatego jeszcze nie kupiłem Dia2, bo imo wygląda to kiepsko ;P
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dziękuję za recenzję, rzetelnie napisana, i fajnie sfotografowana, właśnie na takich opisach buduje się plany zakupowe. Gratuluję. Pióro warte uwagi i coraz bardziej przekonuję się, że zakupu. Ciekaw jestem uzupełnienia recenzji za jakeś 2-3 miesiące, czy nie będzie podrapane w brudne rysy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

W piątek zamówiłem Studenta w wersji Black z Fką. Kiedy zobaczyłem to piórko pierwszy raz, to nawet nie zwróciłem uwagi. Potem około pół roku używałem Sporta, w którym prawie wszystko mi nie pasowało poza stalówką - była naprawdę znakomita. 

 

Po ciężkich rozkminach w końcu się zdecydowałem, bo widziałem w Studencie więcej plusów niż minusów i stopniowo zaczynał mi się podobać. Kiedy przyjdzie - napiszę o nim coś więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! Czarny Sport po 6 miesiącach sporadycznego użytkowania i noszenia w etui wyglądał kilkakrotnie gorzej niż Pelikan M200 po 6 latach. Złocenia złaziły już po tygodniu, a miejsca, w których gwint dotykał korpusu były tak porysowane, że żal patrzyć. 

 

Owszem - plastik nie pękał, nie kruszył się, ale wyglądał okropnie. Właśnie dlatego zdecydowałem się na Studenta, który jest co prawda dwukrotnie droższy, ale wszyscy piszą, że lepiej wykonany.

 

A do Autora recenzji mam pytanie - piszesz, że stalówka na początku przerywała. Często spotykam się w recenzjach z tym, że Bocki mają "baby bottom effect", albo skrzydełka stalówki za ciasne i atrament źle płynie. Co było u Ciebie problemem i jak sobie z nim poradziłeś?

Edytowano przez montero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montero, bez przesady z tym zużycim Sportów :) To niemożliwe żeby złocenia po tygodniu zaczęły schodzić. Moje Sporty użytkowane średnio intensywnie od początku tego roku szkolnego wyglądają tak:

5xAjdXt.jpg

UnnjwJs.jpg

khbbpbC.jpg

AUvbH2u.jpg

H9IQ2KD.jpg

SfF781U.jpg

Są w naprawdę dobrym stanie. Korpus faktycznie rysuje korpus, ale nie aż tak żeby nie można było patrzeć.

 

Co do stalówki w Studencie, ona po prostu na początku przerywała, a po około dwóch dniach przestała i pisała już dobrze sama z siebie. Nie musialem nic w niej poprawiać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...