Skocz do zawartości

Akcesoria dla początkującego kaligrafa


RAMSHE

Polecane posty

Dzień dobry,

 

Czytam Wasze, a może już i nasze ;) forum od paru dni i nadal wybór akcesoriów jest dla mnie czarną magią.

 

Chciałabym nauczyć się kroju pisma Italika i związku z tym mam pytanie czy zestaw obsadek i stalówek, np. taki będzie dobry? http://www.artequipment.pl/p336,komplet-4-obsadki-8-stalowek-stylograf.html

 

Proszę doradzić mi jakie pióro mam kupić, na jakim papierze ćwiczyć i skąd wziąć ćwiczenia do kaligrafii?

 

Z góry dziękuję za jakiekolwiek rady :)

 

P.S. dzwoniłam do sklepu plastycznego w moim mieście i Pan ma tylko podstawowy komplet do kaligrafii za ok. 12 zł i czy to na początek jest dobre? Czy lepiej już zainwestować?

Edytowano przez RAMSHE
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, nie znam się na kaligrafii, ale chyba przyzwoite zestawy produkują Sheaffer, Manuscript, Lamy i Kaweco. Co do papieru można ćwiczyć na każdym, choć z drugiej strony osoby z zacięciem ćwiczą na specjalnych arkuszach. Ćwiczenia można znaleźć w internecie i wydrukować, można też pomyśleć o warsztatach u Ewy Landowskiej albo kupnie jej książki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sklep: http://www.calligraphers.eu/pl/ sa wzorniki ( Wzorniki z warsztatów Kaligrafa) do różnych krojów pisma i tez kartki do ćwiczeń już poliniowane, aczkolwiek wystarczy Ci blok A4 w kratkę

obsadka, która nie bądź

stalówki ostro scięte, czyli nie elastyczne, czyli takie jak william mitchel round hand, albo brause szeroko scięte, albo jak mają w nazwie: "do italiki",

albo stalówki tape : https://www.tintadlaplastykow.pl/stalowki-kaligraficzne

albo patyk 

redisówki - nie.

ten zestaw, który pokazałaś ma stalówki elastyczne i pól elastyczne wiec nie polecam, bo żadna nie nadaje się do italiki

 

italika wcale latwa nie jest, więc powodzenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Wczoraj w sklepie plastycznym kupiłam na szybko stalówki i obsadkę, najprostsze za 7 zł ;) i niestety ale nie zdaje to egzaminu.

 

Po pierwsze to gdy moczę w tuszu, to dużo nabiera się na stalówce, gdy to strzepuję, to i tak pierwsza litera jest prawie zalana.

Po drugie, pomimo tyle tuszu, to wystarczy go raptem na 3 litery :( i nie wiem czy to tak ma być.

 

 

Kupiłam sobie też flamaster do kaligrafii Zig ale uważam, że do kaligrafii to się nie nadaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nieco o kaligrafii możesz poczytać tutaj - jest trochę o italice. Poza tym, w pasku menu, mają takie fajne ustrojstwo - CaliDraw. Sama sobie formatujesz stronę pod posiadany sprzęt i preferencje. Kilka klików i już masz gotowy szablon.

 

Z papierem też miałem problem jak ty. Mam kilka stalówek do maczanki i tak samo pierwsza litera masakrycznie rozlana, atramentu starczało na kilka liter. Po pierwsze, poszukaj zeszytów Oxford

 

zeszyt_a5_60_kratka_oxford_2__1_IMAGE1_2

 

Tanie jak barszcz, dostaniesz w dobrym papierniczym. Fajnym papierem są notesy i zeszyty Rhodia:

 

300_300_productGfx_da759a15aa60cc3b49ac6

ale to już trochę kosztowniejsza sprawa, za cenę jednego notesu masz stos Oxfordów.

 

Macznką pisałem już po wszystkim i najlepiej mi wychodziło na powyższych. Oczywiście nadal zdarzają się przecieki, ale to zależy od atramentu, jaki stosuję. Bajdełej - używasz tuszu (jak napisałaś), czy atramentu? Niby różnicy nie ma (dla laika), ale jest to o tyle istotne, że tuszem da się kaligrafować maczanką, za to pióro zabetonuje ci na amen jak przyschnie. Do piór używamy atramentu.

 

I jeszcze na koniec słowo o spływaniu koloru ze stalówki - zakładam, że nie umyłaś/wyczyściłaś przed pierwszym użyciem. Nie martw się, każdemu się zdarza. Stalówki, pomimo ekstra wyglądu, są "upaprane" resztkami środków konserwujących i czyszczących stosowanych w fabryce. Powoduje to dodatkowy poślizg i szybkie spływanie atramentu ze stalówki. Szklanka ciepłej wody + Ludwik (najlepszy) i zostaw w takiej kąpieli na noc. Po tem sopwrotem do szklanki, z czystą wodą i porządnie wypłukać. Powinno pomóc. Niektórzy stosują, zamiast kąpieli, opalanie nad płomieniem. Też pomaga bo wypala, ale dla niewprawnej ręki może skutkować deformacją stalówki. na początek zalecam kąpiele.

 

Dobra, na początek tyle. 

Witaj na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shiro Aka :)

 

Bardzo ale to bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. Bardzo mi pomogłeś. Oczywiście ze stalówką nic nie robiłam wcześniej. Zasiadłam do stołu i zaczęła swoją przygodę z kaligrafią i jak widać jestem wielkim laikiem. Z mojego doświadczenia antykwarycznego, to wszystko przyjdzie z czasem. :)

 

Szczerze mówiąc i wstyd mi przyznać ale nie umiem pisać w liniach z ColiDraw. Na wysokość jest ok ale nie za bardzo rozumiem jak litera ma współgrać ze skośnymi liniami :(  Dlatego trenuję sobie na czystej kartce pod wysokość a szerokość liter na oko. :/

 

Co to jest maczanka? Kupiłam tusz w sklepie dla plastyków.

Edytowano przez RAMSHE
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam do pisania rozwodnione akwarele Ecoline firmy Talens. Spływa po stalówce jak należy, oczywiście jak ta jest umyta/opalona. Papier Oxforda jak najbardziej nadaje się do ćwiczeń. Powodzenia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Panie i Panowie. Pytanie krótkie i na temat: Pilot Parallel x 3, zestaw Kaweco czy zestaw Sheaffer? Generalnie chodzi o ogólnie pojętą jakość wykonania samego pióra i jakość wydobywającej się z niego kreski.

Cel: Nauka italiki, ale może też gotyku. Cel długofalowy - poprawa pisma odręcznego. Podobny przypadek jak u tsyrawe: http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/5080-naprawianie-mojego-pisma/

Edytowano przez Pieter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawu Kaweco nie widziałem więc nie wiem jak piszą.

 

Piloty Parallel są świetnymi narzędziami, ale jeśli twoim celem jest poprawa pisma ręcznego to Parallel są za szerokie (im szersze pióro tym większa wysokość liter).

Parallel 2.4 mm to małe litery o wysokości 12mm a wydłużenia liter (np pałeczka litery b, d) o wysokości 24mm. Taka wysokość litery wymaga zupełnie innego ruchu ręki niż przy pisaniu odręcznym.

Używam Pilotów 2.4 mm i 3.8 mm do kaligrafii gdyż rozmiar liter utrudnia ukrycie błędów. Osobie, która krytykuje moje postępy (lub ich brak) pozwala to łatwiej ustalić czy rozumiem już kształty liter czy też mam jeszcze z tym problemy.

 

Sheaffer: 2.0 mm jest na tyle duże, że dobrze widać braki, ale na tyle małe, że ruch ręki (przy najmniej mojej) jest już w miarę naturalny. Dobre pióro na pierwszych tygodni nauki italiki. Mniejszych nie używałem. Ostrzegam, mój egzemplarz miał problemy z przepływem atramentu po wyjęciu z blistra, dopiero po umyciu w myjce ultradźwiękowej zaczął pisać zadowalająco.

 

Manuscript: używam zestawu. Nie polecam jeśli nie lubisz podłubać przy stalówce. Żadna z sześciu stalówek w zestawie nie pisała dobrze po wyjęciu z pudełka, ale problemy były na tyle małe, że wystarczyło kilka minut z lupą, pincetą i micromeshem oraz kąpiel w myjce ultradźwiękowej aby zaczęły pisać zadowalająco.

 

Pilot Plumix: Polecam rozmiar BB w późniejszym okresie nauki, potem rozmiar B lub M do codziennego pisania.

 

W kwestii poprawy pisma odręcznego przez naukę kaligrafii: to trudny i żmudny proces, dobrym podręcznikiem jest Fred Eager "The Italic Way to Beautiful Handwriting". Jeśli nie korzystasz z tego podręcznika, ale sam szukasz materiałów w Internecie to pamiętaj, że:

Są dwa rodzaje italiki wykorzystywanej w kaligrafii:

  • Bardzo formalna Italika w której pióro jest trzymane pod kątem 40 lub 35 stopni, a stalówka jest wyłącznie ciągnięta po papierze. Ta Italika jest bardzo estetyczna, ale nie da się na jej bazie zbudować pisma odręcznego. Litera "a" może się w niej składać z 2 lub 3 pociągnięć, litera "d" z trzech lub czterech.
  • Mniej formalna Italika w której pióro jest trzymane pod kątem 45 stopni a górna część litery a i innych liter o podobnym kształcie (a, d, g, q) jest stawiana poprzez pchanie stalówki po papierze. Ta forma Italiki jest propagowana prze Lloyda Reynoldsa i Freda Eagera. Na podstawie takiej italiki można zbudować pismo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie 1 Kaweco sport: mają wymienne stalówki. Pióro popularne, bez problemu dostaniesz używkę na forumowej giełdzie. Italic 1.1 nadaje się do "codziennego" pisania- przy opanowaniu właściwego prowadzenia względem papieru- definicja masła.

Zobaczysz czego potrzebujesz i wtedy dokonasz bardziej świadomego zakupu. Zestaw do kaligrafii Kaweco (i nie tylko) to po prostu zwykłe pióro + komplet sekcji ze stalówkami.

Wadą może być długość (a właściwie krótkość) Sportów- mnie nie przeszkadza, a łapska mam niemałe.

Plumixy też niczego sobie- dobre  pióro za pieniądze nędzne a stalówkę da się włożyć (tak, ten sam spływak, wielkość i sposób mocowania) do Metropolitana i 75g.

Edytowano przez drEvil
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...