Skocz do zawartości

Jakie pióro do kaligrafii najlepsze do pisania również na co dzień?


jazzy

Polecane posty

Jakie pióro do kaligrafii nada sie najlepiej również do codziennego użytku, czyli do pisania listów, sporządzania notatek, pisania prac, itp..?

Chodzi mi oto, by pisanie sprawiało jak największą radość i by efekt cieszył  oko.

 

Co doradzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście bardzo przyjemnie pisze się stalówkami 1,1 mm Lamy i TWSBI. Stalówki można znaleźć jako opcję w dość szerokiej gamie piór, więc powinno się udać takie, które oprócz tego, że dobrze pisze, będzie również odpowiadało co do wyglądu i wzornictwa.

Edytowano przez mkr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do plumixa nie ma osobnych stalówek do kupienia. Choć oczywiście same stalowki bardzo łatwo się wymienia. Sam na codzień często piszę właśnie plumixem ze stalówką M. Ale jest to dość cienki stub i efekt nie jest jakoś bardzo widoczny. Myślę że taka B dawała by bardziej widowiskowy efekt bez pogarszania komfortu szybkiego pisania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówki Lamy do kaligrafii pasują do Lamy Safari/Vista, Logo, Studio i zapewne jeszcze do innych modeli.

Stalówki z Pilota Plumixa są wymienne, ale nie kupisz ich oddzielnie. Pomiędzy tymi modelami możesz stalówki wymieniać swobodnie: MR, Prera, Kakuno, 78G, Plumix.

Z Plumixami jest ten komfort, że w zasadzie całe pióro jest tańsze niż sama stalówka Lamy ;)

 

Moim zdaniem - Plumix minimum B, a Lamy 1,5. To moje osobiste odczucie, z pewnością niektórzy wolą cieńszą kreskę i mniejsze zróżnicowanie grubości linii. 

Przy szybszym pisaniu istotny jest też komfort. Plumix i ma wyprofilowaną sekcję w taki sposób, że trudno go chwycić inaczej. Lamy Safari/ Vista tak samo.

 

Sam używam Plumixów, ale zdarza mi się zrobić przeszczep stalówki do Pilota MR, Prera, albo Kakuno. Działa to dobrze.

Edytowano przez m_cudny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie pióro do kaligrafii nada sie najlepiej również do codziennego użytku, czyli do pisania listów, sporządzania notatek, pisania prac, itp..?

Chodzi mi oto, by pisanie sprawiało jak największą radość i by efekt cieszył  oko.

 

Co doradzicie?

 

Mi by chyba odpowiadało Lamy Safari lub Al-Star ze stalówką 1.1...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stuby (takie jak TWSBI ze stalówką 1.1) nie służą do kaligrafii, ale właśnie do pisania codziennego pisania.

Ale jeśli ma się "wyrobioną" rękę to nawet i Manuscriptem ze stalówką "M" (italika 1.1 mm) da się pisać.

 

Z moich doświadczeń:

Pilot Plumix ma świetną stalówkę, ale do codziennego używania polecam przełożyć ją do Pilota MR lub Prery. Brak klipsa i spora długość nie sprzyjają noszeniu pióra w kieszeni.

A jeśli potrzeba czegoś szerszego, to jak najbardziej polecam TWSBI 580 ze stalówką 1.1, mieści się w nim dość atramentu aby nie obawiać się, że zabraknie w połowie dnia. Ale tutaj trzeba otwarcie powiedzieć, że stalówka tego pióra ma za małą różnicę pomiędzy szeroką a wąską kreską aby bawić się w kaligrafię.

 

A w kwestii Sheafferów do kaligrafii: na internetach można wiele wyczytać o problemach z podawaniem atramentu w Sheafferach ze stalówką B (2.0 mm). Mój egzemplarz nie wyłamał się z tego trendu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...