Skocz do zawartości

Pióro wieczne ze stalówką 3B lub 2B


Polecane posty

Chciałbym kupić nowe pióro wieczne ze stalówką BBB lub BB. Bardziej zależy mi na 3B. Najlepiej grubo piszące, tłusto, maślanie, ślisko, miękko itp. Fajnie jakby było do 300 zł. Ale to chyba mało realne?

Na razie znalazłem Kaweco BB, niestety Lamy i Faber Castell są u nas dostępne tylko ze stalówką B.

Możecie coś zaproponować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt miażdży. Ale po bliższym zapoznaniu zastanawiam się, czy ta porównywarka grubości linii nie przekłamuje? Np. Kaweco BB jest tej samej grubości co Lamy B i minimalnie grubsze niż Faber Castell B.

 

Różni producenci stosują oznaczenia grubości według własnego uznania. I tak na przykład "F" Parkera jest w przypadku wielu jego piór porównywalna z "M" innych producentów. Z kolei stalówki "M" producentów japońskich to odpowiedniki "F" producentów zachodnich. Stalówki B różnych producentów będą miały różne grubości. 

 

Czyli z porównywarką wszystko jest ok, i robi dokładnie to co powinna, to znaczy porównuje szerokości linii stalówek różnych producentów :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visvamitra, dzięki za info. Taką cenę zaproponował mi jeden ze sklepów.

 

Nicpoń, a czy stalówka B Parkera będzie grubsza niż innych producentów?

 

Jeszcze 2 pytania:

 

1. Które z piór Lamy, Faber-Castell, Kaweco, wszystkie B, będzie pisało bardziej miękko, maślanie, tłusto itp., będzie lepiej,,sunąć" po papierze?

2. Chciałbym kupić jakieś pióro ze stalówką B, te same kryteria co w punkcie 1, tylko inne firmy, aby wyglądało bardziej klasycznie, reprezentacyjnie. Tak do 200 zł, co możecie zaproponować.

Edytowano przez Buldożer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej stalówka B Parkera nie będzie znacznie grubsza od innych producentów. W tańszych modelach Parkera jest bardzo niewielka różnica pomiędzy stalówkami F, M. Dopiero wyższe i droższe modele mają to jakoś rzeczywiście rozgraniczone. Miałem na samym początku kilka Parkerów i miałem przypadek że stalówka F była grubsza od M, w tym samym modelu. 

 

1. Mam subiektywne wrażenie, po obcowaniu z różnymi stalówkami że maślaność będzie rosła w następującym szeregu => Lamy, Kaweco, Faber-Castell. Ale mało piór bije pod względem grubości i gładkości pisania #3776 ze stalówką C :) 

2. Nie mam pomysłów w tym zakresie, może coś Sheaffera? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem stalówkami wszystkich wymienionych firm. stalówki Lamy i Kaweco bywały nierówne (podobno problem tzw. baby-bottom został już zażegnany). Faber-Castell jest dla mnie klasę wyżej. Do 200 PLN proponuję model F-C Ambition ze stalówką w rozmiarze B. Z Kaweco w porzadku są Sporty, na studencie się zawiodłem (a to własnie on kosztuje około 200 PLN) i nieco droższe Allrounder i Dia. Co do Lamy, Al-Stary są w porządku, ale nie jestem przekonany czy to pióro reprezentacyjne. Sheafferów, Watermanów i Crossów współcześnie produkowanych nie polecam, bo się mnie nie podobają i sam ich nie używam i używać nie planuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po około miesięcznym zgłębianiu tematu kupiłem pióro Faber-Castell Loom Piano ze stalówką B za 120 zł. Jestem bardzo zadowolony, pióro samo pisze, bardzo miękko, maślanie, ślisko, mokro, lekko itp. Po chińskim bez nazwy EF/F za 20 zł i Pilot Plumix BB za 25 zł, które piszą bardzo dobrze, jest to ogromny przeskok jakościowy. Jeszcze muszę znaleźć ciemnoniebieski lub granatowy atrament w nabojach o odpowiednim odcieniu i będzie git.

Czy lepiej naboje, czy dokupić konwerter i lać z kałamarza? Pierwszy wariant jest wygodniejszy, drugi ekonomiczniejszy i większy wybór atramentów...który wybrać?

Ciekawi mnie, jeśli jest tak ogromny przeskok jakościowy między piórem za 20 zł a 120 zł, jak sprawuje się pióro np. za 1500 zł...?

Edytowano przez Buldożer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale są chyba jakieś firmy/pióra pewniaki, które trzymają jakość? Wysoka cena równa się wysoka jakość. Gwarancja jakości i niezawodności. Mam na myśli pióra do np. 1500 zł.

A czy są dostępne i łatwo się wymienia stalówki w moim modelu? Bo chciałbym w przyszłości spróbować np. M lub F. Czy stalówka EF lub F będzie pisać równie miękko, maślanie, lekko jak B? 

Edytowano przez Buldożer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale są chyba jakieś firmy/pióra pewniaki, które trzymają jakość? Wysoka cena równa się wysoka jakość. Gwarancja jakości i niezawodności. Mam na myśli pióra do np. 1500 zł.

A czy są dostępne i łatwo się wymienia stalówki w moim modelu? Bo chciałbym w przyszłości spróbować np. M lub F. Czy stalówka EF lub F będzie pisać równie miękko, maślanie, lekko jak B? 

dla mnie takimi pewniakami sa np. pióra Pelikana :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...