Skocz do zawartości

Co by tu wybrać? O.o


VonbatenBach

Polecane posty

Copperplate:

https://www.youtube.com/user/IAMPETHwebsite

 

Ogólnie o pisaniu elastyczną stalówką w obsadce:

https://www.youtube.com/playlist?list=PL2697KRrpCC8kUWQs6Yqdv3Su3jYNJTGi

 

Co do Spenceriana, to nie znam niczego co mozna by nazwać 'kursem', ale też specjalnie nie szukałem. Jak opanujesz zagadnienia z drugiego linka, to potem powinny już wystarczyć instrukcje z książek -- sporo jest na http://www.iampeth.com/rare-books?field_style_tid[]=26

Edytowano przez akmac
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

 

Podejmij decyzję czego chcesz się uczyć. Dwie najpopularniejsze drogi to:

  • Italika
  • English Roundhand/Spencerian/Copperplate (lub ich uproszczona wersja czyli Palmer).

Te drogi wymagają zupełnie innych narzędzi. Italika to szerokie pióra, nauka spenceriana zaczyna się od zwykłych pior a potem gdy wyrobisz sobie ruchy to przechodzisz na fleksa (ale moja wiedza o spencerianie jest tylko teoretyczna nie mam zdolności ku temu).

 

Do nauki Italiki polecam na początek wykłady Lloyda Reynolds'a z YouTube i marker kaligraficzny Zig Duo 3.5mm/2mm. Szeroka końcówka przyda się by dobrze widzieć popełniane błędy. Podejrzewam, że nim skończysz pierwszy marker to będziesz gotowy na przejście do używania węższego przyrządu (albo zniechęcisz się na tyle, że będziesz się cieszył, że nie kupiłeś droższego pióra).

Manuscript polecam, ale musisz mieć świadomość, że jest to ostre pióro do formalnej italiki, trzeba trzymać idealny kąt, inaczej strasznie drapie lub nie pisze. Naboje standardowe.

Shaeffer, mój egzemplarz ma problemy z podawaniem atramentu, w sieci czytałem, że to powszechna przypadłość nowych piór kaligraficznych Sheaffera (tych z gumowaną sekcją). Stalówka nie jest tak drapiąca jak w Manuscrypcie. Naboje własnościowe Sheaffera.

 

O innych piórach kaligraficznych nie wypowiem się, bo nie miałem z nimi kontaktu. Jak ci się spodoba pisanie italiką, to czeka Cię zakup stuba do pisania "na codzień" ale to dopiero w 2-3 miesiące po rozpoczęciu prac.

 

Fajne są pióra Pilot Plumix, ale nie polecam ich na start. Są one wąskie (M - 0.6mm, B - 0.8mm, BB - 1mm) co utrudnia dostrzeganie problemów z pismem.

 

Generalna zasada:

  • Italiki (i innych pism wymagających szerokiego pióra) uczymy się szerokim piórem, aby łatwo dostrzegać błędy (1.9 mm i wzwyż).
  • Palmera uczymy się najcieńszą stalówką, np EF, aby łatwo dostrzegać błędy (soczyste M-ki i szersze stalówki potrafią tuszować popełniane błędy).

 

 

Dziękuję wszystkim za opinie. Sam się zastanawiałem co by wybrać. Po przejrzeniu kilku wątku decyduję się na zakup jednego pióra Polit Parallel 2,4mm dla zabawy z italic oraz pójdę do papierniczego po obsadkę i zestaw kilku stalówek z atramentem dla zabawy np ze Specerian-em.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: zestaw kilku stalówek z atramentem dla zabawy np ze Specerian-em.

 

nie wiem co uważasz za zabawe, ale nie bierz na poczatku stalówki shorthand leonard 40 bo jest ZA TRUDNA na początek.. stalówki maczane są często zbyt elastyczne dla nieobytego z nimi użytkownika. wiem bo mnie pognębił shorthand i jeszcze go nie opanowałam, mimo, że próbuje..

na początek spenceriana to może być stalówka zupełnie bez flex'a, albo ta: https://www.tintadlaplastykow.pl/stalowki-kaligraficzne-leonardt-copperplate-2-point-dp111

ale i tak zaczynasz od nauki pisania stalówką maczaną. znaczy spowodowania żeby pisała a nie wylewała całości posiadanego atramentu w formie kleksa :(

i powodzenia, mnie to wciąż bawi po 10 miesiącach prób.. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...