Skocz do zawartości

PIÓROWE LOVE - Pilot MR ze stalówką Plumix M


ksm

Polecane posty

Dzięki,

 

W wieku lat 35 stwierdziłem, że już nigdy nie będę musiał szybko pisać odręcznie (jestem programistą, piszę bezwzrokowo na klawiaturze >60wpm), więc mogę nauczyć się jakiegoś ładniejszego pisma. Powyższe pismo to rezultat półtora miesiąca codziennej pracy z wykładami Lloyda Reynoldsa (na youtube) i książką Rosemary Sassoon "Teach Yourself: Better Handwriting", trochę inspiracji zaczerpnąłem z Freda Eagera "My Italic Way to Beautiful Handwriting". Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze wyrównać wysokość minuskuły i kąt pochylenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - bardzo dobra recenzja, zarówno w treści, jak i w formie.

 

A po drugie...

 

Dzięki,

 

W wieku lat 35 stwierdziłem, że już nigdy nie będę musiał szybko pisać odręcznie (jestem programistą, piszę bezwzrokowo na klawiaturze >60wpm), więc mogę nauczyć się jakiegoś ładniejszego pisma. Powyższe pismo to rezultat półtora miesiąca codziennej pracy z wykładami Lloyda Reynoldsa (na youtube) i książką Rosemary Sassoon "Teach Yourself: Better Handwriting", trochę inspiracji zaczerpnąłem z Freda Eagera "My Italic Way to Beautiful Handwriting". Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze wyrównać wysokość minuskuły i kąt pochylenia.

 

Nabyłem książkę p. Sassoon i w weekend zaczynam misję poprawy swojego pisma odręcznego. Wiek i sytuacja zawodowa praktycznie ta sama ;) Po ile godzin dziennie ćwiczyłeś? Efekty wyglądają bardzo zachęcająco, zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę, czas - 1,5 miesiąca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, zastosowałem pewien skrót myślowy.

 

Do książki Sassoon podchodziłem wcześniej 2 razy, w 2007 i około 2009 roku, ale za każdym razem traciłem zapał po jakichś 2 tygodniach. Teraz postanowiłem sobie wziąć się za pismo. Obecne starania zacząłem 15 sierpnia.

 

Moje przemyślenia:

1. Ćwiczę codziennie.

2. Minimum 15 minut, ale jak mam czas (np. dziecko zasnęło a żona w drugim pokoju pracuje na komputerze...) to ćwiczę nawet godzinę czy półtorej.

3. Nie mam potrzeby pisać nic innego odręcznie, więc nie przestawiam się między między pismem szybkim a ładnym. Gdy dziś w pracy wypełniałem wniosek urlopowy robiłem to właśnie takim pismem.

4. Przerabiałem wykłady Lloyda Reynoldsa i jego zeszyt do kopiowania (ze strony koledżu Reed), tam nauczyłem się wielu rzeczy o których Sassoon nie pisze. Każdemu kto chce próbować pisać italiką polecam obejrzeć pierwszy wykład nim weźmie pióro do ręki.

5. Sassoon pokazuje bardzo dobre ćwiczenia, polecam rozdział "Regaining Control" na którym wcześniej traciłem zapał, ale nie polecam ślepo kopiować jej modelu z książki. Model pisma promowany przez Sassoon nadaje się do pisania zwykłym piórem, długopisem lub ołówkiem ale nie do pisania stalówką italik (w szczególności łączenia liter mogą wtedy wyglądać kiepsko).

6. Reynolds uczy kaligrafii a nie pisma, trzeba mieć to zawsze na uwadze. Pismo codzienne wymaga uproszczeń. Większej ilości łączeń.

7. Eager uczy kaligrafii, ale pokazuje także kompromis w postaci "cursive italic", jego model podoba mi się bardzo.

 

ps. Ja patrząc na moje pismo widzę problemy z wysokością liter, nierównomiernym pochyleniem i kiepską kontrolą odstępów między literami. Ale reakcja forumowiczów pokazuje, że italika pozwala na uzyskanie dobrego efektu w krótkim czasie. "Wypolerowanie" niedociągnięć zajmie jednak znacznie dłużej niż początkowe półtora miesiąca. Eager w swojej książce pisze, że w italice szybkość przychodzi z doświadczeniem, ja szybkości jeszcze nie mam, takie pismo jest dla mnie dużo szybsze niż formalna italika stalówką 2mm ale na pewno nie jest to pismo którego mógłbym używać notując na wykładach.

ps2. Moja małżonka (ma doświadczenie w pracy w szkole integracyjnej) powiedziała patrząc na moje pismo z czasów szkolnych, że gdybym do szkoły chodził dziś, to na pewno miałbym opinię z wpisaną dysgrafią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dziękuję za ten bardzo wartościowy wpis i za pracę którą włożyłeś w jego przygotowanie. Mam już komplet materiałów i zaczynam. Posiadam Pilot Plumix BB i Parallel 2,4mm. Tym drugim dobrze mi się marze, bo inaczej tego bym nie nazwał w moim wydaniu. Podoba mi się Italica i też będę przerabiał "Italic Way".

Edytowano przez PeZet
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatnio mniej używam tego pióra, TWSBI 580 jest wygodniejsze. Mam je napełnione Noodler'sem Bulletproof Black i noszę w kieszeni koszuli, ale używam tylko wtedy, gdy nie chce mi się sięgać po etui z dwoma TWSBI.

Problem z podawaniem atramentu nie ustępuje, pomimo umycia konwertera wodą z płynem do mycia naczyń.

Nie zaobserwowałem innych problemów z tym piórem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożyłam stalówkę z Plumixa (M), u mnie nie ma problemu z podawaniem atramentu.

Używam naboju i atramentu J. Herbin (napełniam strzykawką ;)).

 

Dzięki za pomysł z podmianką stalówki, dla mnie wąska sekcja w Pilocie MR jest bardzo wygodna i dobrze mi się pisze, nieporównywalnie lepiej niż Plumixem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam konwertera Waterman. Problem z podawaniem atramentu według mnie nie leży w spływaku lub stalówce, ale w konwerterze.

Atrament nie pływa swobodnie a konwerterze, ale trzyma się jednej pozycji. Podejrzewam, że atrament o mniejszym napięciu powierzchniowym, lub nabój o większej od konwertera średnicy wewnętrznej pomógłby. Niestety konwerter jest klejony i nie mam jak wrzucić do niego szklanego koralika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...