Skocz do zawartości

Tomoe River - o co tyle szumu?


Polecane posty

Ostatnio w związku z przystąpieniem do wymiany listów, zacząłem bawić się papierami. Zrecenzowałem juz kilka notesów i brulionów. Zrozumiałem, co ludzie widzą w Midori. Zachwyciłem się Clairefontaine, na nowo odkryłem Rhodię. Ze znanych i cenionych marek ciekawiły mnie jeszcze marki G. Lalo i Tomoe River, które zbierają na tematycznych forach pochwały. O ile w wypadku G. Lalo wysoka cena jest uzasadniona gramaturą (100 g) i latami tradycji, o tyle dla takiego jak ja laika zaporowe ceny papieru Tomoe River o gramaturze 52 pozostawały tajemnicą.

 

Tak, wiem. Gramatura to nie wszystko, nie rozmiar jest najważniejszy i tak dalej. Ale się dziwiłem i pieniędzy na Tomoe River wydawać nie zamierzałem.

 

9ehqRn.jpg

 

dzE1hw.jpg

 

Niestety forumowiczka z FPN wysłała mi upominek - próbki atramentów i ze trzydzieści kartek Tomoe River.

 

Dlaczego niestety, zapytacie?

 

Ano dlatego, że jak się skończą, będę musiał sobie TR kupić.

 

ZNGVs1.jpg

 

J4OLCT.jpg

 

xd9u5W.jpg

 

Gz93C2.jpg

 

Pierwsze wrażenie było mieszane - ucieszyłem się z prezentu, no bo kto nie lubi prezentów, ale po wzięciu papieru do ręki pomyslałem sobie, że wyglądem i grubością przypomina trochę papier do pieczenia albo stosowane przeze mnie w podstawówce w latach dziewięćdziesiątych kalki. Jak pióre wieczne ma po czyms takim sunąć i dawać fantastyczne rezultaty? 

 

liEDeZ.jpg

 

Wciąż tego nie wiem, ale muszę przyznać, że każde pióro sunie po tym papierze gładko a kolory nabierają wyrazistości. Być może znajdzie się wśród nas ktoś, kto zna się na papierach i wyjasni to zjawisko? 

 

Zresztą nie ma to większego znaczenia. Papier jest doskonały do pisania piórem, z uwagi na niską gramaturę i sporą przezroczystość można go przyłożyć do kartki w kratkę, linię, pięciolinie czy co tam wam się zamarzy i pisać nawet przys słabym świetle.

 

Nie przebija, praktycznie żaden atrament na nim nie strzepi, kolory nabieraja głębi a kreska czytelności.

 

Z tego co udało mi się wygooglować papier Tomoe River to owoc współpracy spólek Tomoegawa INC i Samae Technical paper z Japonii. Tak porównują właściwosci swojego papieru do produktów konkurencji:

 

HwJDkF.jpg

 

hyxK5K.jpg

 

 

Podsumowanie

 

Papier Tomoe River robi wrażenie. Kiedy zużyję kartki, zamówie sobie ryzę Tomoe River. Warto.

 

Cena jest wysoka - w Polsce Tomoe River jest chyba niedostępny, za granicą za 100 kartek w formacie A5 trzeba zapłacic około 15 $. Pewnie da się taniej, ale jeszcze nie szukałem. Gdyby ktoś miał sprawdzone źródło albio swoje przemyślenia co do papieru Tomoe River zachęcam do podzielenia się nimi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz na nim dwustronnie i pokaż rezultaty. Dla mnie papier doskonały to taki, po którym można bez przeszkód pisać dwustronnie.

 

Ok, rozumiem, ktoś lubi pisać jednostronnie i cieszy się z jakości, gładkości, marki i przyjemności z pisania. Tylko zapomina, że koszt takiego papieru podwaja się wtedy.

 

Ciekawią mnie wyniki dwustronnego zapisu tegoż papieru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Akszugor - planuję zużyc te kartki do recenzji, ale jak juz zeskanuję którąś, zapiszę kartkę dwustronnie i wrzucę zdjęcie / skan. Wynik jest oczywisty - atrament będzie widoczny po drugiej stronie. W końcu papier charakteryzuje sie wysoką przezroczystością.

 

Mnie to nie przeszkadza. Jeśli komuś tak, jest mnóstwo innych papierów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Akszugor - planuję zużyc te kartki do recenzji, ale jak juz zeskanuję którąś, zapiszę kartkę dwustronnie i wrzucę zdjęcie / skan. Wynik jest oczywisty - atrament będzie widoczny po drugiej stronie. W końcu papier charakteryzuje sie wysoką przezroczystością.

 

Mnie to nie przeszkadza. Jeśli komuś tak, jest mnóstwo innych papierów.

 

Wiem, domyślałem się, że tak będzie.

Nie przeszkadza Ci to i nadal będziesz pisał dwustronnie?

Czy może będziesz pisał tylko na jednej stronie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie przeszkadza mi prześwitywanie i niecierpliwie czekam na możliwość zakupu w Polsce. Ewentualnie zakup grupowy wchodzi w grę. Dzięki za recenzję. Jeśli jakimś cudem miałbyś kawałek Tomoe do przesłania to piszę sie na to jak najbardziej ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka dni TR będzie w ofercie Escribo, jako dystrybutora na Polskę.

 

Podejrzałem na FOP, że towar już przerzucony do Polski ;)

Zastanawia mnie spora różnica w cenie za 100 kartek luzem i za blok :hmm1:

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spisek.

 

Tja, spisek, trotyl i mgła :D

No ale 100 kartek luzem za 64 złote a notes stukartkowy za 112?

Jak wynika z informacji np. na stronie paperforfountainpens te pady to po prostu klejony blok z tekturką pod spodem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, tanio nie jest, po co Wam 10 - 30 kartek? Co z tego, że na tym papierze będzie atrament wyglądał suuuuper, jak na innym- codziennym będzie wyglądał inaczej?

Prezentacja kolegi visvamitra robi wrażenie, ślinię się na widok nasyconych kolorków, ale pisać na tym na co dzień to trzeba trochę kasy mieć ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, tanio nie jest, po co Wam 10 - 30 kartek? Co z tego, że na tym papierze będzie atrament wyglądał suuuuper, jak na innym- codziennym będzie wyglądał inaczej?

Prezentacja kolegi visvamitra robi wrażenie, ślinię się na widok nasyconych kolorków, ale pisać na tym na co dzień to trzeba trochę kasy mieć ;)

 

Żeby wypróbować? Raczej na pewno to nie jest papier do codziennego pisania - od tego są Oxfordy/Rhodie. Na jednej, czy dwóch kartkach można zrobić sobie zestawienie posiadanych atramentów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...