Skocz do zawartości

Platinum # 3776 Bourgogne


visvamitra

Polecane posty

O grubość linii mi chodzi. Jak notować to w miarę cienką kreską, bo i szybciej i czytelniej ;)

 

A mi chodzi o wygodę trzymania. Nawet nie wiesz, jak szybko można notować grubą krechą po paru latach intensywnej praktyki :3

I nawet widać, co jest napisane! :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O grubość linii mi chodzi. Jak notować to w miarę cienką kreską, bo i szybciej i czytelniej ;)

 

Andrzeju, śmiem się nie zgodzić - ile zajmuje ci zapisanie jednej kartki A5 piórem ze stalówką F? W przypadku tego pióra zapisanie kartki A5 zajmuje około minuty, jak nie mniej. 

No i trudno żeby tekst mógł być bardziej czytelny niż zapisany tym piórem... ;):P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, śmiem się nie zgodzić - ile zajmuje ci zapisanie jednej kartki A5 piórem ze stalówką F? W przypadku tego pióra zapisanie kartki A5 zajmuje około minuty, jak nie mniej. 

No i trudno żeby tekst mógł być bardziej czytelny niż zapisany tym piórem... ;):P

 

Wiesz, tylko ja zapiszę na tej kartce więcej niż trzy zdania - lasy mi za to dziękują :P :P :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość to jedno, często przy tak grubej linii pojawia się problem nadmiaru atramentu strzępienia i przebijania. Na załączonych skanach tego zjawiska nie widać, ale jak zachowa się na chamskim papierze z Xero albo firmowej drukarki?

Moim zdaniem nie ma co panikować - na rynku jest sporo atramentów które dobrze sobie radzą na kiepskim papierze równie przy szerokich i mokrych stalówkach. Inna sprawa ze do pisania na lichym papierze mam F-ki i M-ki. Rozpatrywanie tego pióra z ta stalówką w kategorii "jedno na całe życie i do wszystkiego" nie ma według mnie większego sensu. Nie do tego zostało stworzone, ani nie po to kupione - przede wszystkim to pióro ma służyć do zabawy z atramentem - tankujesz atrament na jaki masz ochotę i sobie piszesz, tak po prostu dla radości pisania.

Tak naprawdę to na codzień ja potrzebuje około 3-6 piór.

1. Cieniutkie - np F/EF Pilota

2. Do standardowego notowania, maczkiem np Lamy 2000 F, albo #3776 z M-ka, tu jest spora konkurencja.

3. Standardowe notowanie na luzaku - np. TWSBI 580 M, Al-Star M - tu chyba jest nawet większa konkurencja.

4. Coś ze stalówką B - np. Kaweco Sport, Wality ze stalówką Knoxa

5. Stub lub Italica - tutaj mam spory wybór

6. Pióra od "czapy" - do zabawy i gryzmolenia - tak jak to Platinum

Wiesz, tylko ja zapiszę na tej kartce więcej niż trzy zdania - lasy mi za to dziękują :P :P :D

Po tym jak zobaczyłem ile setek tirów z papierem zamawia warszawski oddział ZUS to pozbyłem się wszelkich wyrzutów sumienia :P

Tak poza tym te trzy zdania mogą być bardzo dobitnie, wiele znaczyć i będą po prostu wymagać odpowiedniej formy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że na słabych papierach dobrze radzą sobie atramenty J. Herbin, niektóre Diaminy (Macassar, Blue Velvet, Pumpkin, Mediterranean Blue), Iroshizuku (Yu-Yake, Tsukushi), KWZI (Blue/Black, Galusy), L'Artisan Pastellier (ale uwaga - są słabo nasycone w większości przypadków), no i Sailor - pisałem ostatnio Oku-Yamą na jakimś badziewiu i było odbrze. Oczywiście troche przebijał, ale na lichym papierze przebije wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta stalówka Music to italika jest?

 

A to zależy do czyjej "italiki" porównasz,...

 

poniżej większość tego co mam, z teoretyczną lub praktyczną wariacją linii...

 

rO2Ng8V.jpg

 

i po tym jak kreśli linie ciężko powiedzieć czy to italika czy nie,...

 

ale bardzo fajnie jak dla mnie wyglądają linie pisane piórem odwróconym

 

tTaOeVp.jpg

 

bardziej italikowato, to znaczy z większą "ostrością" kantów mam do czynienia w Aurorze 80y.

 

poniżej link do nibs.com gdzie ze zdjęciami można się zapoznać...

 

http://www.nibs.com/Fountain-Pen-Nib-Customizations.htm

 

A tak poz wszystkim to znalazłem u holendrów jeszcze taką wersję #3776...

 

platinum_3776_celluloid_stone_fountainpe

 

i kusi,... oj kusi... :wub:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porównanie. W kaweco 1.1 jaki ink? Miodowy?

 

Herbin - Lie de the... wcześniej był akkerman bekakt haags i nie było zbyt mocno płukane,...

 

czysty Herbin jest pokazany w CS-ie

 

 

Sheaffer Crest jako pióro podoba mi się umiarkowanie, ale ta stalówka - wow!

 

 

ano, w pierwszym kontakcie takie cieniutkie, chudziutkie, maluszek można rzec,...

 

ale wielkie jednocześnie,...

 

i bardzo go lubię,... cieszę się, że nie było na niego chętnych...

 

ma tylko jedną wadę, lub zaletę jak kto woli,... częste tankowanie,... bo dużo pali...

Edytowano przez Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...