Skocz do zawartości

Pióro Ithaki


Polecane posty

Trochę modeluję w 3D. Powoli tworzę swoje portfolio. Jednym (niewielu) z zrobionych modeli jest projekt pióra wiecznego. Nazwałam je Ithaki (Itaka po grecku), na cześć wiersza Konstantidosa Kawafisa. Zależało mi na stworzeniu nietypowego kształtu, który byłby jednocześnie nowoczesny i klasyczny.


Umieszczam je tutaj aby poznać wasze opinie. Możecie krytykować ile wlezie.


DHv64KM.jpg


 


MFNBZMF.jpgE7Ct0Wb.jpgl8qmczk.jpg


PS. Tak, wiem że tworzenie pióra w kształcie stalówki jest dziwne. Mam nadzieję, że pióro nie jest tak brzydkie jak Montegrappa zaprojektowana przez Sylvestra Stalone'a. :)


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrew

Tak jak Łukaszowi, mi od razu, na pierwszy rzut oka wydaje się, że to nieergonomiczny kształt.

Możesz zaprezentować jak się to trzyma w dłoni?

 

No chyba, że to render tylko (bo tak wygląda)

Edytowano przez iAndrew
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to render (napisałam że trochę modeluję w 3D). Ta najostrzejsza część jest w okolicy 6 cm od końca stalówki, czyli w miejscu w którym moja dłoń zwykle nie dotyka pióra (mam małe ręce). Samo pióro ma około 13,5 cm długości.

 

 

 

Możesz zaprezentować jak się to trzyma w dłoni?

Jak kiedyś zrobię naturalnych rozmiarów rękę, to pokażę ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się ten projekt i sam kształt przedmiotu bardzo podoba. Jest rzeczywiście zarazem nowoczesny i klasyczny.

Ale faktycznie nie jest specjalnie ergonomiczny i chyba trudno sie będzie nim pisało...

Kto wie, może sugestia @pitera jest ciekawym rozwiązaniem...

Na zakończenie wątków praktycznych - skuwka zgubi się w około 24 godzin od pierwszego uzycia pióra...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Moim skromnym zdaniem, druga wersja to dobry kierunek :thumbup:

nasadzona skuwka, przy tak rozszerzonym korpusie, jest absolutnie niepotrzebna :nono:

 ciekawi mnie system napełniania, (brak fotek) 

 oraz czy to piórko robisz jedynie dla siebie, czy z myślą o sprzedaży?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moim zdaniem Twój projekt jest naprawdę bardzo ciekawy. Uważam, że nie powinieneś słuchać osób dających uwagi – niewygodne, nieergonomiczne, zgubisz skuwkę itd. Na tym etapie liczy się wyłącznie kreatywność, wygląd, ilość ciekawych wersji. Wyobraźni projektanta (designer-a) nie powinny na tym etapie blokować przyziemne sprawy – typu drogie, nie da się wykonać, ergonomia itd. (na to przyjdzie niestety czas na późniejszych etapach).

Spośród kilkunastu, kilkudziesięciu wersji wybiera się później kilka nad którymi pracują kolejni ludzie. Konstruktor mechanik, technolog, ktoś od ergonomii, kosztów itd. Wykonanie pierwszych modeli, serii prototypów ….. itd. …….. gotowy produkt - niekoniecznie identyczny z projektem pierwotnym.

Moim zdaniem jak na potrzeby portfolio bardzo sympatyczny projekt. Jak możesz to zrób więcej wersji, (kształt, kolory) zrób kilka renderów, dobrej jakości wydruki i będzie naprawdę fajnie.

Tak na koniec gratuluję wyobraźni.

 

Pozdrawiam

Maciek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, 

Z takiego myślenia biorą się potem niedorobione projekty, które są ładne, choć niepraktyczne. Uważam, że w przypadku takiego projektu niesłuchanie osób czyniących uwagi jest mało słuszne. Bo kto, jeśli nie odbiorcy wiedzą, czego chcą? Są pióra, które są tylko i wyłącznie dziełami sztuki (patrz Wiland), ale najczęściej tego typu pióra nie są przyjmowane zbyt entuzjastycznie. Jeśli słuchasz przyszłych odbiorców, to poznajesz rynek, trendy, wymagania i tak dalej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrew

Maćku, ergonomia jest jedną z podstaw projektowania przedmiotów użytkowych. Zapominając o niej tworzy się dla samego tworzenia i marnontrawi potencjał na coś, co będzie nieużywalne :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że praca Projektanta na tym etapie (jakaś ogólna wizja) nie powinna być niczym ograniczana.

Od wizji do projektu technicznego jest bardzo długa droga. Do produktu gotowego jeszcze dalsza.

Znikomy procent prac Projektantów nadaje się do dalszych etapów. Zdarza się, że z całego projektu wykorzystuje się jedno miejsce, linię, powierzchnię, przejście powierzchni, połączenie kolorów, rozwiązanie itd.

 

Na ergonomię, dostosowanie, projekty techniczne, itd. jest czas później. Dzisiaj to raczej jest czas na zdania - podoba mi się gdyż...  , nie podoba mi się ponieważ........

 

Pewnie byłoby idealnie jakby projektant miał wizję idealną - przedmiot ładny, ergonomiczny, łatwy i tani w produkcji, z ogólnie dostępnych materiałów, trwały itd.

 

Poprzednim postem nie chciałem wywołać dyskusji, tylko wyrazić hance8636 swoje uznanie. Mnie się ta wizja pióra podoba.

Jeżeli kogoś swoim zdaniem na temat projektowania uraziłem, to przepraszam, nie było to moim zamiarem.

 

Pozdrawiam

Maciek

 

P.S. Jako taki przykład nieskrempowanej wyobraźni przytoczę znany chyba przykład burzy mózgów - temat: szybkie łączenie kabli elektrycznych. Po długich dyskusjach pada pomysł, że elektryk bierze dwa kable i końcówki zaciska we własnych zębach. Tak podobno powstały popularne krokodylki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy wersje razem (na górze najnowsza)

8vO2ZPP.jpg

 

Otwarte z wyciągniętym plungerem.

Mudgvvi.jpg

Poprzednie były napełniane nabojami, ale piter22 poradził, że lepiej będzie wyglądało gdy kuleczka będzie odkręcana i w środku będzie plunger (Dzieki). Myślę, że to bardzo dobry pomysł. :) Więcej renderów później.

 

Ogólnie dziękuję za wszystkie opinie, komentarze, rady. Jestem BARDZO początkującą "projektantką", dlatego każda opinia jest dla mnie bardzo cenna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...