Skocz do zawartości

Platinum #3776 Century czy Sailor 1911 Profit Standard


Polecane posty

Witam, właśnie przeszukuję forum i sklepy internetowe w poszukiwaniu pióra dla siebie. Teraz używam parkera frontier, ale przyszedł chyba już czas na zmianę. Po dłuższych poszukiwaniach zdecydowaełem się na japończyka. I teraz mam dylemat czy wybrać SAILOR 1911 PROFIT STANDARD COLOR ROUGE-RED PLUME OR 14 CARATS GOLD FOUNTAIN PEN  za ok 70$ czy Platinum #3776 CENTURY BOURGOGNE Fine 14K Fountain Pen za ok. 75$. W obu przypdakach jest do wyboru stawówka F lub M.

Proszę o pomoc w podjęciu wyboru a pomożecie mi odpowiadając na kilka pytań:

1. Chciałbym aby pióro pisało cienko ale nie przerywało przy szybkim pisaniu i nie pisało bardzo mokro. Jaką stalówkę wybrać?

2. Które jest "lepiej wykonane"?

3. Jakiego atramentu najlepiej używać w przypadku takiego pióra?

 

 

Osobiście trochę bardziej podoba mi się sailor ale oprócz wyglądu ważniejsza jest dla mnie jakość pisania i wykonania.

Dzięki bardzo. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wybierz to, które bardziej ci się podoba. Na mnie plastik, z którego wykonano Platinum nie zrobił jakiegos mega pozytywnego wrażenie, ale wielu osobom podoba się. Osobiście wybrałbym Sailora, ale pewnie głosy forumowiczów rozłożą się po równo.

2. Proponuję stalówkę M - będzie cieńsza niż europejskie M, coś pomiędzy F/M Watermana - nie za cienka, nie za gruba.

3. Dowolny. W dziale recenzje atramentów znajdziesz setki recenzji: wybierz kolor, który ci się podoba, sprawdź, czy nie ma na jego temat negatywnych głosów (związanych na przykład z zasychaniem na stalówce czy wychodzeniem na nią).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Platinum jakoś mi nie pasuje stalówka (wygląd), mam natomiast Sailora Sapporo ze stalówką EF 14k i nie mam z nim problemów pisałem też Realo z Mką i też wydawało się OK. 

Żeby nie było, nie Twierdzę że kasiasemba sobie coś wymyśla ;) po prostu ja mam odmienne doświadczenia i nie przekreślałbym tej marki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Restoration

platinum ma swietny odcien burgundu i serduszko zamiast zwyklego kolka. :P nie mam doswiadczen z tymi firmami, poza trzymaniem sailora w rece i kilka liter. kierujac sie wygladem wybralbym platinum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

posiadam oba pióra o które pytasz ale w czarnej wersji. Tyle, że ja jestem zdecydowanym zwolennikiem cieniutkich kresek czyli stalówki F a nawet EF wybieram. Jeżeli chodzi o wykonanie tych piór to dla mnie są na tym samym poziomie. Plastik wersji czarnej dla mnie jest nierozróżnialny.

Samie pióra różnią się wielkością Platinum jest nieco większe jago stalówka jest również większa co mi akurat się podoba.

Platinum 3776 mam ze stalówką SF (soft fine) pisze gładko ale raczej sucho, nie zdarzyło się aby przerwało, miało problem ze startem.

Sailor 1911 Standard mam ze stalówką H-EF (hard extra fine) pisze również gładziutko nieco bardziej mokro od Platinum i również nie sprawia żadnych problemów. W mojej ocenie są to porównywalne pióra jeżeli idzie o jakość i oba powinny spełnić Twoje oczekiwania.

Powinieneś wybrać to które podoba Ci się bardziej, Zwrócę jeszcze raz uwagę, że Platinum jest nieco większe, a i ma specjalnie skonstruowaną zatyczkę, która ma zapobiegać zasychaniu atramentu w przypadku długiego nie używania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platinum jest większe, ma tępo zakończone końce, jego proporcje są też mniej ładne od Sailora. Ma dużo większą stalówkę, bardziej łopatowatą. Sailor jest mniejszy, żeby nie powiedzieć nawet, że dość mały, lżejszy. Osobiście pod względem wyglądu wolałbym Sailora. Ale tu zaczynają się schody ze stalówkami. Oba te pióra są bardzo wysokiej jakości, ale Sailor zrobił ostatnio jakiś przekręt ze swoimi stalówkami. A mianowicie 14k stalówki kiedyś były tłoczone, a obecnie są grawerowane laserowo. Dodatkowo, wszystkie laserowo grawerowane M, które widziałem, miały źle oszlifowane ziarno, co powodowało drapanie i przerywanie. Ja osobiście pokusiłbym się o stalówkę 21k, jak w wyższych modelach Sailora. Poza tym, coś niskie te ceny znalazłeś. Bo ja też chciałem Platinum kupić, tylko niebieskie i poniżej 85 bez przesyłki nie znalazłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie bym się przymierzył do obu przed zakupem, jeśli jest taka opcja.

 

Obie firmy zacne, z 11 Sailorów jakie miałem w sumie przez lata w 2-ch faktycznie szlif nie był do mojego sposobu trzymania pióra, przy czym w jednym przypadku to było Saibi-Togi, bardzo specyficzna stalówka a drugie pióro to jedno z tych 4-ch jakimi pisała kasiasemba, więc dramatu nie ma jeśli chodzi o statystykę, ale warto być czujnym. W razie problemów jest możliwość reklamacji bezproblemowej, bez wysyłania na drugi koniec świata?

+ trzeba uważać na stalówki 21 karatowe bo dociśnięte potrafią nie wrócić same do pierwotnego położenia, i trzeba troszkę pogimnastykować skrzydełka.

Ale w 1911 Standard jest 14kt więc nie ma problemu. Szczerze polecam stalówkę MF - zdecydowany król boiska.

 

Na jakim papierze ma być pisane? Bo jeśli słabej jakości, to chyba jednak F-ki będą lepsze.

 

Platinum to moim zdaniem super pióra, nudnie doskonałe jeśli chodzi o stalówki. Materiał inny, rozmiary inne. Inne wrażenie z pisania i trzymania w ręku. Wersja Slip and Seal, którą chcesz kupić ma tą reklamowaną cechę zabezpieczenia przed wysychaniem na miesiące. I mam wrażenie, że w celu zapewnienia tego bezproblemowego startu po długim czasie niepisania, jest w tych piórach "podkręcony" przepływ. Co jest fajne w sumie, ale trzeba mieć świadomość, że tu i F-ka nie będzie zupełnie anorektyczna.

 

Pozdrawiam, powodzenia i patrz pierwsze zdanie :-)

Mac

Ps.: Bardzo dobre ceny...

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wicie gazdo - jo wam radze  -  róbcie jak uważacie.

Oba piórka pyikne som hej! Jedne robi daleko stond Józek Gąsienica Sajlor, a drugie Stasiek Pawlikowski Platfus, co mu potem na Platyna przerobili, jak się dorobił wielgich dutków.

A wicie z tom Kaśkom to tak było - siedzioł se kiedysik Panbucek na przyźbie niebiańskiej i koziczkiem cosik strugoł. A że fach w rynku miół, co go od Ojca cieśli wziun, to i pikna mu wyszła gaździnka. Kaśka jej bydzie, rzek Najwyinksy Baca. Posłał jo Panbucek na Zachód Polski, coby piknyk gaździn i tam nie brakowało. Cepry tyż potrzbujo...

Oj udała się gaździnka, udała. Gymbo gładko, zgrabna taka, ynteligentna przy tym i gospodarna,. Nawet sie tak po nienanasymu naucyła, co jom najstarsi gazdowie w Jackowie rozumiejo. No i tańcowała tak, co się aże iskry po izbie sypały...

Poźrzeł Ociec najświntsy i pedo do juhasa: Juhasie? A Wom sie nie widzi co ona za dobra, za gładka? I jesce gotowac umi! Nie może tak być co jedne ludzie nic nie majom, a inne sycko. Juhasie, zróbcie cosik.

No i Juhas do Józka Sajlora napisól i mu tak pedo : ni mosz posyłac do ty Kaśki dobryk piór, ino takie co przez ISO nie prześły... :P

No i tako to się stało. Bo to śwagry som.

Ale dzienki ty gaździnie inne ludzie z sajlorów zadowolone so...

 

Znających gwarę góralską prosze o wybaczenie, jestem dopiero na poziomie A1 (czytaj : alkohol raz!)

 

A tak poważnie : miałem w ręku Platinum i mi się bardzo podobało. Stalówka S (soft) pikna, a czy M czy F - to już decyduj sam.

a i sajlor - tyz pikny

:rolleyes:

PS. Kasiu - mam nadzieję,że się nie pogniewasz za tę "opowieść nieledwie wigilijną"

Edytowano przez MarcinEck
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za tak wielki i szybki odzew.

Jeśli chodzi o cenę to ebay tu link do zakończonej aukcji http://www.ebay.pl/itm/F-nib-Platinum-3776-CENTURY-BOURGOGNE-Fine-14K-Fountain-Pen-PNB-10000-SALE-/171623876797?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27f59488bd oraz do sailora http://www.ebay.pl/itm/SAILOR-1911-PROFIT-STANDARD-COLOR-ROUGE-RED-PLUME-OR-14-CARATS-GOLD-FOUNTAIN-PEN-/251713063057?pt=FR_YO_Bijoux_Stylos&hash=item3a9b448891 mam nadzieję że nie robię reklamy sklepu.

Jeśli chodzi o wygląd to sailor ale kilka osób pisze o problemach ze stalówkami, czy ktoś testował system w patinum który powoduje nie zasychanie atramentu przy nieużywaniu pióra?

Jeśli chodzi o papier to będzie różny gatunek więc trudno określić czy gatunkowo dobry czy słaby.

Yaner czy mógłbyś wrzucić zdjęcie jak piszą oba pióra?

Czekam na dalsze wpisy które pomogą mi w podjęciu decyzji zakupowej.

Jak kupić pióro za granicą aby nie było dodatkowych opłat w naszej zielonej wyspie?

Pozdrawiam.

Edytowano przez MarnyPopis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy ktoś testował system w patinum który powoduje nie zasychanie atramentu przy nieużywaniu pióra?

...

 

Ja testowałem,...

 

tak dla zabawy jako i ćwiczenia słabej silnej woli,...

 

przez 6 miechów leżały 2 Platynasy 3776 zalane i nie ruszane,...

 

jeden EF drugi music,...

 

oba ruszyły bez zająknięcia,...

 

co do Sailora to nie mam, nie miałem, chwilkę się bawiłem Piterowym, ale tam stalka inna i w dodatku po liftingu, także sam widzisz,...

 

aaaa no i miałem okazję przy zakupie platfusa musica wypróbować sailora musica i,...

 

padło na na to co padło,...

 

jak się domyślasz, to nie jestem masochistą,...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wemakeanicepear- mieszkam w Dynowie stąd często bywam w Rzeszowie, Przemyślu, Sanoku, itp. Takie mam centralne położenie.

Dlaczego Lamy 2000? Bo solidne, bo ma tłoczek niezły, bo ponoć pisze fajnie? Boję się, że ciut za gruba jest ta F-ka jak na mój gust. Nawet mi sie podoba. Z klasycznych mam Watermana Charlestona- stuba, dwa Sheaffery Gift300, jestem z nich zadowolony.

Sailor 1911 podoba mi się bardzo. Niestety fundusze mam na jedno z nich.(jeszcze to Platinum 3776?) Widziałem na zdjęciu tę stalówkę "music", napisz co to za zwierze?

Edytowano przez chomsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wemakeanicepear- mieszkam w Dynowie stąd często bywam w Rzeszowie, Przemyślu, Sanoku, itp. Takie mam centralne położenie.

Dlaczego Lamy 2000? Bo solidne, bo ma tłoczek niezły, bo ponoć pisze fajnie? Boję się, że ciut za gruba jest ta F-ka jak na mój gust. Nawet mi sie podoba. Z klasycznych mam Watermana Charlestona- stuba, dwa Sheaffery Gift300, jestem z nich zadowolony.

Sailor 1911 podoba mi się bardzo. Niestety fundusze mam na jedno z nich.(jeszcze to Platinum 3776?) Widziałem na zdjęciu tę stalówkę "music", napisz co to za zwierze?

 

Jeśli mogę w czymś pomóc,...

 

to trzy z wymienianych piórek mam,...

 

Lamy 2000 z M w wersji z makrolonu; Platfuska #3776 Burgunda ze stalką EF no i Platfuska Czarnuszka #3776 Music...

 

a tu mała prezentacja stadka,... nadmienię, że Lama Milenijna też przez przypadek brała udział w teście zasuszania i w sumie wyszła obronna ręką...

 

InmhgVH.jpg

 

 

KcCMkmj.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...