Skocz do zawartości

Inkwizycyi w kwestyi maga Nicponiem zwanego słów kilka


bosa

Polecane posty

Spodobało. Muszę o tym pomyśleć. To jest o tyle fajne, że w jednym zdaniu można zawrzeć dwa zupełnie odmienne style i oba dobrze dopracować niezależnie, to jest myśl... [tu następuje początek procesu pomysłowego] 

 

Muszę przeczytać tą książkę.

Czytałam coś takiego na studiach - trudne doświadczenie. 

Autorów nie pamiętam (mam wrażenie, że powieść pisało małżeństwo) - zderzenie języka współczesnego i pseudo-staropolszczyzny było ciężkostrawne.

Sapkowski w Trylogii husyckiej pisze pięknie - Bosa także :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiecze! Jak możesz? ;)

 

 

Profan ;)

 

mogę. normalnie. po prostu uważam, że Sapkowski jest najzwyczajniej w świece słaby. dobra przebłyski miewał, ale ogólnie? i wcale nie zamierzam bronić Kresa jak Nicei, bo on też słaby, ale u niego klimat ciężki polski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wspomnianą trylogię Sapkowskiego zanęcony ochami i achami, i nigdy nie doszedłem do setnej strony. Bardzo rzadko zdarza mi sie nie przeczytac książki. Bardzo. Nie moge nawet przypomniecć sobie wszystkich pięciu tytułów.

 

Tekst Bosej jest oczywistą zabawą i ćwiczeniem warsztatu. Dobre i krótkie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wspomnianą trylogię Sapkowskiego zanęcony ochami i achami, i nigdy nie doszedłem do setnej strony. Bardzo rzadko zdarza mi sie nie przeczytac książki. Bardzo. Nie moge nawet przypomniecć sobie wszystkich pięciu tytułów.

 

Tekst Bosej jest oczywistą zabawą i ćwiczeniem warsztatu. Dobre i krótkie.

Piszesz o Trylogii... czy sadze o wiedźminie (5 części)? Wiedźmin faktycznie literacko arcydziełem nie był, tam raczej liczyła się fabuła. Ale Trylogia jest dobra :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, różne rzeczy się lubi. Tsyrawe może prześlij mi swoją Trylogię, znam kogoś kto ucieszy się z takiego prezentu, albo puszczę obiegiem po znajomych. Bez cienia ironii to mówię.

 

Dla mnie siła i atrakcyjność Sapkowskiego to w mniejszym stopniu "wystrój wnętrz" czyli gdzie i (domyślne) kiedy a bardziej dialogi i fabuła w której są obecne i polityka w swym prawdziwym obliczu i wszelkie dylematy świata współczesnego i współczesnego człowieka, moralne wybory, poświęcenie i skurwysyństwo, poczucie misji i twarde stąpanie po ziemi, potrzeba miłości, zaufania i przyjaźni vs. zbydlęcenie, żądza władzy, wpływów i pieniędzy. Dla mnie magiczno-"średniowieczne" tło wydarzeń jest tylko pretekstem to wycieczki po sytuacjach gdzie idealizm i zasady zderzone są ze znacznie mniej bajkową rzeczywistością. Oczywiście superbohater, który nie zawsze wygrywa i nie jest cukierkowy jest tutaj napędem wszystkich spraw.

 

Są dłużyzny w Pani Jeziora czy Wieży Jaskółki, a stylizacja językowa z jednej strony urokliwa i wykorzystana wcześniej raczej z wyczuciem, w Trylogii Husyckiej (razem z wrzutkami w postaci tekstów nie-po-polsku)  może trochę utrudniać odbiór czy nawet irytować, zwłaszcza, że wiele rzeczy trzeba sobie sprawdzić poza książką. Ale tam jest akcja, i to co ja lubię w kryminałach czy awanturniczych książkach płaszcza i szpady: chce się wiedzieć co będzie dalej, jak się rozwijają kolejne wątki. To już lata temu, ale pamiętam, że wtedy nie mogłem się doczekać na kolejne tomy...

Dla mnie to jest bardzo przyzwoita rozrywka, nie potrafię ocenić czy wybitna, ale rozrywka, która spełnia swoje zadanie - pozwala się na chwilę oderwać... A dialogi bawiły mnie jak u Chmielewskiej kilkanaście lat wcześniej...

 

Rbit, nie lubisz Sapkowskiego, bo czytałeś i jest słaby, czy nie lubisz iść za stadem i skoro "wszyscy" się zachwycają to Twój wewnętrzny kompas każe Ci poruszać się w bezpiecznej odległości? Podrzuć jakieś propozycje co bardziej Ci podeszło, chętnie sprawdzę: lubię czytać, mówię szczerze. Takie (para)fantasy w ogóle czytasz?

 

Pozdrawiam,

Mac

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowe zasady BHP są takie, że rbit'a należy pisać małą literą, inaczej rbit dostaje piany i muszą go wypuścić z klatki. a to ani eleganckie, ani przyjemne. ani tym bardziej bezpieczne.

 

 

czy czytałem Sapka? czytałem. o ile razy. sagę przeczytałem ze dwa razy. pierwszy raz zanim się dowiedziałem, że to modne. a drugi jak już wiedziałem i chciałem sprawdzić, czy może taki kretyn jestem, że się nie poznałem, czy co. i za każdym razem był dla mnie przegadany i nie znalazłem w nim tego o czym piszesz.

 

fantasy nie czytam, nudzi mnie to. prędzej sci-fi.

Edytowano przez rbit9n
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprawnienia instruktora BHP wygasły mi parę lat temu (serio) i pewnie stąd problem... Dzięki za odpowiedź :)

 

Jest tysiąc powodów dla których warto sięgnąć po daną książkę i na szczęście każdy ma swój a to co ja znajduje w "przygodach Geralta i Reynevana" nie musi być tym co inni odnajdą. No wiem, nuda i oczywistość.

 

W każdym razie, pomyślałem, że w mieście słynnej va... ny w postaci pomnika, autoironia, przaśność, brak patosu i dosłowność Sapkowskiego powinna być w cenie ;)  W każdym razie twórca Wiedźmina pomników nie pisał, więc szczęśliwie klękać nie trza ani ołtarzy stawiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vanny? skądże! przecież każdy wie, że to jest W.C.

 

zaraz, a który napisał, że kopnęła (prostytutkę) w warsztat pracy. Kres czy Sapek?

 

i gwoli ścisłości sagę czytałem w liceum, dokładnie w renomowanym I L.O. im. S.S. w Lublinie, a nie w Rzeszowie i wtedy jego styl mnie nie porwał. jakiś taki napuszony mnie się wydał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...