Skocz do zawartości

Papeterie - jeszcze w użyciu?


Polecane posty

  • 3 months later...
  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

kupując diplomata esteem, kupiłem też blok listowy A5 firmy szwajcarskiej: elco of Switzerland. blok o nazwie classic satine. jest rewelacyjny! papier gładki, ciężki (100g), ze znakiem wodnym. dobrze przyjmuje atrament, nie strzępi, nie przebija. wprost idealny. do bloku dołączony liniuszek i bibułka do osuszania (sklejone z pozostałymi kartkami). blok tani nie był, ale był wart tych pieniędzy. nie pamiętam jakich, ale na pewno tak.

 

link do sklepu z dyplomatami i papierkami: http://www.sklep.hankopol.pl/go/_category/?idc=%2217_20_15_10%22&sess_id=ad9791f08fa91898346db77eade9b8d7

 

aha! papier jest równie gładki co oxford, ale nie jest taki atramentofobowy jak oxford. kolejny plus.

Edytowano przez rbit9n
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okładka wygląda tak:

m067.jpg

 

wnętrze wygląda mniej więcej tak:

seg2.jpg

 

niestety skaner bez pytania z ecru zrobił biały. papier tego bloku jest minimalnie jaśniejszy niż papier w notatniku moleskine.

kolor diamine monaco red (dzięki Marcin!) też nie taki jak w rzeczywistości.

 

próbowałem zeskanować odwrotną stronę kartki, ale tu apteczny skaner już sobie w ogóle nie radzi. jest tak, że pismo prześwituje, ale nie przebija. prześwituje, bowiem jest to papier ze znakiem wodnym, więc mimo swoich 100g/m^2 jest dość... filigranowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] ze znakiem wodnym [...]

 

Jak to wygląda? Szukam, rozglądam się i nie umiem znaleźć tego nigdzie na zdjęciu (w Internecie) ;) Po zdjęciach które widziałem nie różni się specjalnie od zwykłego papieru (lepszej jakości)... 

 

Pasuje stylistycznie do prywatnych, osobistych listów (ciut w stylu retro), czy tak średnio? :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciach które widziałem nie różni się specjalnie od zwykłego papieru (lepszej jakości)... 

 

Pasuje stylistycznie do prywatnych, osobistych listów (ciut w stylu retro), czy tak średnio? :P

1. to kłamstwo smoleńskie! to nie jest taki sam papier jak inne. jak wygląda w porównaniu do oxforda, zobaczysz tutaj: http://www.piorawieczne.fora.pl/recenzje-atramentow,7/visconti-carbon-i-pelikan-4001-blue,1582.html co prawda w tym teście jest nieco inny papier elco, ale kolor się zgadza.

 

2. na drugie pytanie nie znam odpowiedzi. ale wydaje mnie się, że tak.

 

3. zdjęcie znaku wodnego spróbuję wykonać jak wrócę z pracy. mam już nawet na ten temat pewną teorię. to znaczy pomysł do sprawdzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minęło 12776355537 strzałów znikąd.

 

niech przemówią zdjęcia:

P1070103_zps3146176c.jpg

lewa elco -- prawa esquisse (oxford) -- oświetlenie: świetlówka o świetle zimnym i świetlówka kompaktowa o świetle ciepłym

 

P1070104_zps31a314f4.jpg

lewa elco -- prawa esquisse (oxford) -- oświetlenie: wbudowana lampa błyskowa

 

P1070106_zpsa9a46634.jpg

lewa elco -- prawa esquisse (oxford), oświetlenie: od tyłu świetlówka o świetle zimnym, od przodu świetlówka kompaktowa o świetle ciepłym.

 

papier elco jest lekko kremowy, w zależności od oświetlenia widać to bardziej, lub mniej. tu balans bieli ustawiałem na esquisse, ale w takim świetle mieszanym, niestety nie da się poprawnie wszystkiego ustawić. elco też jest bardziej jednorodne, nie jest tak gładkie jak esquisse, ale też nie jest chropowate jak na przykład papier do xero. jest satynowe. w dodatku ma lepszą chłonność powierzchniową. nie ma problemu z torowaniem podczas pisania diplomatem.  znaki wodne wypadają różnie, tu akurat tak, ale mam kartkę, gdzie znak jest ucięty na krawędzi.

 

na koniec zestaw, czyli blok a na nim dołączone (klejone jak kartki) bibułka do osuszania i liniuszek:

P1070096_zps8a331fdd.jpg

światło mieszane, halogeny plus lampa błyskowa. z tego zestawy najbielszy jest liniuszek.

 

ogólnie uważam, że papier ten nadaje się jako oldskulowy materiał epistolograficzny. znak wodny nie wpływa na pismo i normalnie jest niewidoczny. papier miły w dotyku i ładny. atrament nie przebija, nie strzępi, miód - malina. no nie jest pretensjonalny jak te z karbowanymi brzegami.

 

pozdrawiam

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Intrygujący blok, muszę przyznać... ;) Dziękuję za zdjęcia! :) Jutro pójdę na wywiad do lokalnego papierniczego zobaczyć co (i czy cokolwiek) mi zaoferują, ale coś czuję "że to ten typ" i trzeba będzie zamówić :)

 

Masz też koperty z tego zestawu, czy sam blok?

mam i blok i koperty. zamawiałem internetowo w tym sklepie: http://sklep.hankopol.pl/

opis papierów: http://www.hankopol.pl/frame_elc.htm

 

blok kupiłem niejako na dokładkę. wyszło mi bowiem, że za przesyłkę bloku, kopert i pióra (diplomat esteem lapis) zapłacę mniej, niż za samo pióro.

Edytowano przez rbit9n
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobiegałem po lokalnych sklepach i udało mi się kupić jedną w miarę stonowaną papeterię (7,90 zł za zestaw 10 kartek i kopert - kupiona na poczcie), która mi najzwyczajniej w świecie posłuży zanim nie kupię czegoś lepszego (listów do prezydenta nie piszę, a do korespondencji z dziewczyną się sprawdzi - przynajmniej nie będzie marudzić, że nie dostaje kwiatów :P). 

 

Papier? Na pierwszy rzut oka bez szału (na drugi nie przewiduję zaskoczenia), ale przy Pilocie 78G powinien jakoś się sprawować... Chyba ;) (Gdyby mnie jednak zaskoczył - wstawię więcej fot, ale na Waszym miejscu bym się ich nie spodziewał :P)

 

7v5c.jpg

 

508b.jpg
 
Najprawdopodobniej zamówię Elco. Bo to rewelacyjny papier, mimo braku zdobień wygląda ładnie i - zwyczajnie nie ma nic lepszego ;) (a przynajmniej nie widzę po kilku dniach przewalania Internetu). 
 
Teraz jeszcze tylko dostać gdzieś zestaw kolorowych naboi (strzykawkę mam, pusty nabój do pilota mieć będę) - i można się bawić, hehe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Teraz jeszcze tylko dostać gdzieś zestaw kolorowych naboi (strzykawkę mam, pusty nabój do pilota mieć będę) - i można się bawić, hehe

 

w leklerku są zestawy, taniej niż najtaniej.

http://www.piorawieczne.fora.pl/recenzje-atramentow,7/jakis-tani-box-30-naboi-roznokolorowych,8366.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z obiecanką cacanką.

 

tak wygląda paczka:

 

P1070108_zps5777524c.jpg

 

koperta z daleka:
 

P1070109_zps44dbc808.jpg

 

a tak z bliży:

 

P1070111_zps5b0dac0a.jpg

 

jest klej wodny, jest i maskowanie w postaci wklejki z białej bibułki.

 

koperta z kartką z bloku listowego:

 

P1070114_zps6675a17a.jpg

 

koperta z w/w kartką w środku:

P1070116_zps9b39c731.jpg

 

koperta z kartką widziana pod światło:

 

P1070118_zpsfa3726f0.jpg

 

na żywo widać nieco litery, ale treść jest nieczytelna.

 

na koniec znak wodny:

 

P1070115_zps946d9f19.jpg

 

ogólnie produkt kosztuje dość luksusowo, ale moim zdaniem wart pieniędzy, które na niego wydałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na popularnym portalu, którego nazwę można sparafrazować jako dwu-częściową nazwę składającą się z okrzyku "Alle!" i informacji, że jest drogo (;)), znalazłem estetyczne, proste koperty ze 120g papieru. Kolor biały lub satynowy. 
 
jrv8.jpg
 
W zamyśle są do zaproszeń. Koszt - 1,20 Pln za 5 sztuk (+ przesyłka 5 zł). Tańsze niż zaprezentowane wyżej a też bardo dobrej jakości (przynajmniej w założeniu). Sprzedawca deklaruje, że nic nie powinno prześwitywać. Wierzę - 120g w papierze do czegoś zobowiązuje... ;)
 
Link: [Klik]

Edytowano przez Murio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Odkurzę nieco temat, bo papeterie lub też szeroko pojęty papier na listy odręczne bardzo mnie interesuje. Mam trochę papeterii z wielu lat wstecz, ale obecnie szukam klasyki, a najbardziej papieru G.Lalo. Mam wrażenie, że jeszcze kilka lat temu był dość częsty w Polsce, a teraz to okaz niemal mityczny..:(

Szukam więc czegoś podobnego, poprzecznie prążkowanego (tak jakby) prążkami w fakturze papieru, a nie liniami nadrukowanymi. I zupełnie nie wiem gdzie szukać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...