Skocz do zawartości

Pióro do kaligrafii


thefil9

Polecane posty

Ostatnio naszedł mnie pomysł spróbowania swoich sił w kaligrafii - niestety, maczanki to chyba nie będzie to, więc uznałem, że kupię jakieś tanie pióro ze stalówką italic, szczególnie, że niedawno mignął ładny zestaw na bazarku. Czy taki zestaw na początek wystarczy? Link - http://www.ebay.com/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównywalnej cenie dorwiesz Manuscripta (crisp italic) albo Pilota 78g B (stub). Polecam na początek tego drugiego, albo Pilota Plumixa (szersza gama grubości stalówek).

Hmm, a mógłbyś mi wyjaśnić, czym od italica różni się crisp italic? Bo stub, jak rozumiem, ma lekko zaokrąglone krawędzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Akszugor - kierowałem się ceną, parker jest po prostu najtańszy, a ja nie mam pojęcia, czy mi się kaligrafia przyjmie. Ale jeśli ktoś ma informację o innych producentach, przyjmę bardzo chętnie. 

@chomsky - tak, italic, wydaje mi się, że do gotyku będzie najlepsze.

Jeśli literki mają być większe, tak na dwie kratki, to najlepszym wyborem będzie Pilot Parallel 1,5. Na trzy kratki- Parallel 2,4, na cztery kratki- parallel 3,8. Podaję wielkość liter w przybliżeniu.W sumie to pióra o ciekawej konstrukcji, są bezkonkurencyjne. Do gotyku bezwzględnie. Cena jednego na All.... to 42 złote. Do tego naboje z tuszem Pilota Parallel, różne kolory, w cenie- można przeżyć.

Jeśli literki mniejsze, to  masz do wyboru komplety Sheaffera, Herlitza- mam dwa rodzaje, te cieńsze dłuższe czarne wydają sie być precyzyjniejsze- różne grubości. Mam kilka piór marketowych, które sam przeszlifowałem na italic, w kant, trochę drapią ale są "ostre"- precyzyjne.

Posiadam także pięć sztuk Pilotó Plumix, EF, F, M, B, BB. Baaardzo fajne lecz raczej może do "normalnego" pisania z fasonem i zmienną grubością kreski. Ostatni BB pewnie by się nadał to mniejszych liter przy pisaniu gotykiem.

 

W sumie kup Piloty Parallel i grubszy papier, linijkę na 30cm, ołówki do malowania linii, kątomierz. To będzie najlepszy wybór.

Edytowano przez chomsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już pojedyncze lub komplety piór z takich firm jak :

 Pilot Plumix, Sheaffer, Rotring Art Pen, Lamy Joy, Manuscript

 tą ostatnią firmę powinni zamknąć, zakopać i zalać 4 metrową warstwą betonu :unsure:

 Co do typowych stalek typu italic, oczywiście prócz (stub) to nie ma się co nadmiernie spodziewać gładkiego pisania

 zwłaszcza przy pisaniu liter z zawijasami.

 Ale ostatnio kupiłem fajny komplecik z firmy Daler Rowney i tu miła niespodzianka, stalki bardzo gładko piszą

 nawet przy zawijasach nie ma problemu, :nono:

 Atrament podawany jest soczyście i równomiernie (nie trzeba naciskaniem wymuszać przepływu).

 W komplecie jak widać jest 6 stalówek, w tym cztery są ścięte w lewo, dwie najwęższe są równe.

 Dodatkowo w komplecie jest konwerter jak i 6 naboi fioletowego koloru.

 Jedynym minusem jest, nieszczelna skuwka (co skutkuje nadmiernym wysychaniem pióra w odpoczynku)

 Ten problem bardzo łatwo można zlikwidować (w górnej części skuwki jest taki krążek, którego łatwo można wyjąć, w jego miejsce

 posmarować silikonem i ten krążek wcisnąć ponownie na swoje miejsce) sprawdzone i działa  :thumbup:

 

gallery_1251_114_33533.jpg

 Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najbardziej się przkonałem do Pilota Parallel, dziękuję bardzo wszystkim za pomocne opinie. Teraz tylko pytanie, jakie rozmiary zamówić dla początkującego? Pomyślałem sobie, że zamówię dwie wersję, jedną trochę większą jak będę miał całe biurko i kartkę A3, drugą trochę mniejszą, jak będzie mi sie nudziło i pod ręką będzie tylko zeszyt A5 czy A4, i nie chę wtedy oczywiście pisać po jednej literze na kartce ;). Wziąć 1.5 oraz 3.8, czy może 6.0 i 2.4? Czy może jeszcze inny zestaw?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz tylko czekać na przesyłkę i już mogę próbować cokolwiek robić, chociaż pewnie zakrawać to będzie na profanację. A jaki papier? Taki normalny, gladziutki Oxford się nada, czy moze trochę bardziej chropowaty Clairefontaine do szkicowania?

Edytowano przez thefil9
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dorwałem się do właściwie nieograniczonych pokładów papieru o gramaturze (podobno) 200g. Zobaczę, jak się bedzię pióro zachowywało, wiem tylko, że w połączeniu z Pelikanem Graphos i tuszem współpracował znakomicie, więc właściwie skończyły się chyba moje pytania i wątpliwości, raz jeszcze dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...