Skocz do zawartości

Anatomia pióra - TWSBI Diamond 580 Clear


rbit9n

Polecane posty

Siła i Moc Obywatele!

Czy zdajecie sobie sprawę, że nie ma etykiety dla piór TWSBI? Tak, tak, nie ma, niestety. Ale może będzie już wkrótce? Jako że Marcin wychodzi na przeciw oczekiwaniom ludu pracującego miast i w.s.i. jestem dobrej nadziei. Ale do rzeczy.

 

Dziś przedstawię Wam wybrane zagadnienia z anatomii pióra TWSBI Diamond 580 Clear. Pióro przez wielu znane i doceniane.

 

Pióro do klienta dociera w ładnym etui, w którym skrywa się oprócz pióra i instrukcji użytkowania, kluczyk do wykręcania maszynki tłoka i smar do tegoż. Ale po kolei.

 

JbsnRN.jpg

 

Po odkręceniu skuwki, zasadniczo nic z nią robić nie musimy, możemy ją spokojnie odłożyć. Chyba że chcemy odkręcić klips, bo na tyle nam konstrukcja skuwki pozwala. Jest ona jednoczęściowa, więc czyszczenie odbywa się wyciorem, czy czymś takim.

 

Kiedy już odkręcimy kapę, możemy wykręcić osadkę z zespołem stalówki. Osadka to to przeźroczyste na prawo od kapy, a zespół stalówki na lewo. Na zdjęciu widać akurat zespół ze stalówką 1,5mm. Oczywiście są też inne tęgości stalówek. Ja mam jeszcze EF. Ci którzy śledzą recenzje, pewnie pamiętają. Aha, jest jeszcze jedna część, która tu się znajduje. Otóż jest to chromowany pierścień, który nasuwa się od tyłu na zespół stalówki i jako całość się wkłada w przejrzystą osadkę. Dodatkowe stalówki są dostarczane razem jako jedna część z pierścieniem i osadką. Podczas wymiany (a tę można przeprowadzać przy napełnionym piórze, wykręca się całość i wkręca całość. Proste i genialne.

 

Natomiast jeśli chodzi o drugą stronę, to aby wykręcić tłok z przydatkami, należy odkręcić pokrętło (to przeźroczyste z chromowanym pierścieniem), tak jakbyśmy wypróżniali pióro. W powstałą szczelinę między zbiornikiem, a pokrętłem wsuwamy dołączony kluczyk i odkręcamy obudowę mechanizmu. To to czarne grubsze. Wyciągamy mechanizm, czyścimy i smarujemy tłok i wkręcamy w podobny sposób, tyle że odwrotnie. Można też się pokusić o całkowite rozebranie maszynki tłoka. W tym przypadku należy rozważyć wszystkie plusy dodatnie i ujemne, bowiem w przypadku TWSBI ustalenie położenia wszystkich części względem siebie, nie jest takie proste. Psikus bowiem polega na tym, że część z zewnętrznym gwintem, ma nieco luzu w pokrętle tłoka. Czesto więc kiedy nam się wydaje że jest всё в порядке, po wkręceniu maszynki w zbiornik całość się rozjeżdża i najczęściej nie jesteśmy w stanie potem na maksa dokręcić pokrętła do zbiornika. Dzieje się tak, bo gwint zewnętrzny nieco się przysuwa w stronę zbiornika, a gwint tłoka napiera wówczas  na dno pokrętła. Czyli mamy maksymalnie dokręcony tłok, a pokrętło nie. Może też być odwrotnie. W każdym razie sytuacja o tyle komfortowa, że można całość wykręcić przekręcić i znów dokręcić. Nie to co w mąblu 22, gdzie ponowne wyciąganie mechanizmu do najprzyjemniejszych nie należy.

 

I tyle. Tu dekonstrukcja i rekonstrukcja (pomijając odpowiednie ustawienie maszynki tłoka) jest chyba najprostsza. Nic nie trzeba grzać, żadnych dodatkowych (prócz dołączonego fabrycznie kluczyka) nie potrzeba. Banalne i ordynarne in and out, in and out.

 

I tym angielskim akcentem rodem z East Endu się z Wami żegnam na dziś i na weekend.

Tally ho!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No fajnie fajnie. Planujesz cala rozbierana serie?

 

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/5687-anatomia-pi%C3%B3r-montblanc-22-parker-51-lamy-2000/page-2

 

więcej piór o skomplikowanej budowie, które można bezkarnie rozkręcić, nie mam. znaczy mam jeszcze pelikana m-20, ale jako że wygląda na to, że się uszczelnił, więc wolę go nie ruszać. ale kto tam wie z rabinem. coś mu strzeli do łba i taaaa....

 

no i ostatnio udało mnie się rozebrać nib unit pelikana m-250, ale z drugiej strony wolałbym nie ruszać mechanizmu tłoka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

w związku z pytaniem: czy można wstawić zlatkę do twsbi? postanowiłem rozebrać zespół stalówki. wcześniej tego nie robiłem, bo myślałem, że większą to sprawia trudność. ale nie. całkiem łatwo się wyjmuje, a potem wkłada. to nie zespół w pelikanie, gdzie strach o żeberka, gdzie ciężko wszystko ustawić (dobra, nie ciężko, ale upierdliwie). tutaj jest szast-prast i po wszystkim. łatwiej niż w takim diplomacie, albo wancherze, albo nawet yiren. powaga!

 

cNnGHP.jpg

 

na zdjęciu od lewej: chromowany pierścień ozdobny, jego uszczelka, obudowa zespołu, stalówka. pod nimi spływak. żadnej filozofii nie znaleziono.

 

stalówka ma długość całkowitą 26mm, nie pamiętam czy taką samą długość ma zlatka w pelikanie m250, ale gabarytowo są bardzo podobne. gdyby nie uciążliwość wyjmowania zlatki pelikana, zaraz bym przymierzył, a tak? a tak to nie.

 

tally ho!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, dlaczego? jeśli nie masz potrzeby rozbierania pióra do aerozolu, nierozbieralność niższych modeli pelikanów nie przeszkadza. co innego kiedy trzeba przeczyścić spływak po czymś klasy invincible blue. albo trzeba dokładnie przesmarować tłok i cylinder. ale poza tym? no dobra, pióro w gabarycie M800 masz za 50$, ale żeby dorównać własnościami pisarskimi, musiałbyś wstawić zlatkę 26mm. i cenowo na jedno by wyszło. chyba.

 

aha, ja zlatkęw M250 wyjąć musiałem, bo zaczęła się kolebać, także tego, ale zasadniczo nie polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Gość Markol

Siła i Moc Obywatele!

Czy zdajecie sobie sprawę, że nie ma etykiety dla piór TWSBI? Tak, tak, nie ma, niestety. Ale może będzie już wkrótce? Jako że Marcin wychodzi na przeciw oczekiwaniom ludu pracującego miast i w.s.i. jestem dobrej nadziei. Ale do rzeczy.

 

Dziś przedstawię Wam wybrane zagadnienia z anatomii pióra TWSBI Diamond 580 Clear. Pióro przez wielu znane i doceniane.

 

Pióro do klienta dociera w ładnym etui, w którym skrywa się oprócz pióra i instrukcji użytkowania, kluczyk do wykręcania maszynki tłoka i smar do tegoż. Ale po kolei.

 

JbsnRN.jpg

 

Po odkręceniu skuwki, zasadniczo nic z nią robić nie musimy, możemy ją spokojnie odłożyć. Chyba że chcemy odkręcić klips, bo na tyle nam konstrukcja skuwki pozwala. Jest ona jednoczęściowa, więc czyszczenie odbywa się wyciorem, czy czymś takim.

 

Kiedy już odkręcimy kapę, możemy wykręcić osadkę z zespołem stalówki. Osadka to to przeźroczyste na prawo od kapy, a zespół stalówki na lewo. Na zdjęciu widać akurat zespół ze stalówką 1,5mm. Oczywiście są też inne tęgości stalówek. Ja mam jeszcze EF. Ci którzy śledzą recenzje, pewnie pamiętają. Aha, jest jeszcze jedna część, która tu się znajduje. Otóż jest to chromowany pierścień, który nasuwa się od tyłu na zespół stalówki i jako całość się wkłada w przejrzystą osadkę. Dodatkowe stalówki są dostarczane razem jako jedna część z pierścieniem i osadką. Podczas wymiany (a tę można przeprowadzać przy napełnionym piórze, wykręca się całość i wkręca całość. Proste i genialne.

 

Natomiast jeśli chodzi o drugą stronę, to aby wykręcić tłok z przydatkami, należy odkręcić pokrętło (to przeźroczyste z chromowanym pierścieniem), tak jakbyśmy wypróżniali pióro. W powstałą szczelinę między zbiornikiem, a pokrętłem wsuwamy dołączony kluczyk i odkręcamy obudowę mechanizmu. To to czarne grubsze. Wyciągamy mechanizm, czyścimy i smarujemy tłok i wkręcamy w podobny sposób, tyle że odwrotnie. Można też się pokusić o całkowite rozebranie maszynki tłoka. W tym przypadku należy rozważyć wszystkie plusy dodatnie i ujemne, bowiem w przypadku TWSBI ustalenie położenia wszystkich części względem siebie, nie jest takie proste. Psikus bowiem polega na tym, że część z zewnętrznym gwintem, ma nieco luzu w pokrętle tłoka. Czesto więc kiedy nam się wydaje że jest всё в порядке, po wkręceniu maszynki w zbiornik całość się rozjeżdża i najczęściej nie jesteśmy w stanie potem na maksa dokręcić pokrętła do zbiornika. Dzieje się tak, bo gwint zewnętrzny nieco się przysuwa w stronę zbiornika, a gwint tłoka napiera wówczas  na dno pokrętła. Czyli mamy maksymalnie dokręcony tłok, a pokrętło nie. Może też być odwrotnie. W każdym razie sytuacja o tyle komfortowa, że można całość wykręcić przekręcić i znów dokręcić. Nie to co w mąblu 22, gdzie ponowne wyciąganie mechanizmu do najprzyjemniejszych nie należy.

 

I tyle. Tu dekonstrukcja i rekonstrukcja (pomijając odpowiednie ustawienie maszynki tłoka) jest chyba najprostsza. Nic nie trzeba grzać, żadnych dodatkowych (prócz dołączonego fabrycznie kluczyka) nie potrzeba. Banalne i ordynarne in and out, in and out.

 

I tym angielskim akcentem rodem z East Endu się z Wami żegnam na dziś i na weekend.

Tally ho!

 

Cholera, że też najpierw rozkręciłem a dopiero potem przeczytałem :(

Teraz mam niestety puzzla :wallbash:

Czy mógłbyś rbit w wolnej chwili wyjaśnić w krótkich, żołnierskich słowach jak dopasować te nieszczęsne części maszynki tłoka, bo kręcę w tę i tamtą i nijak nie mogę utrafić?

 

P.S. Ten temat powinien być podpięty na początku działu ku przestrodze takich domorosłych majsterkowiczów, jak ja ;)

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

Sorry, że dubluję posta, ale znalazłem na YT film, który w sposób jasny i, co najważniejsze skuteczny, wyjaśnia, jak sobie poradzić z tym problemem

 

 

Sprawdziłem i zadziałało :D :D :D

 

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

przepraszam, że nie odpisałem na czas, ale naonczas siedziałem na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej i domagałem się wyjaśnień.

Nic się nie stało :)

Filmik jest bardzo "łopatologiczny", więc postanowiłem go wrzucić na wypadek, gdyby ktoś jeszcze rozkręcił radośnie swoje TWSBI i nie wiedział, co dalej ;)

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...