Skocz do zawartości

Renoird Roman Time


ArielN

Polecane posty

Renoird Roman Time

Pióra marki Renoird zagościły na Forum kilka tygodni temu za sprawą Kerada. Sensację wywołało nie tylko pojawienie się kolejnej marki na polskim rynku piór wiecznych, ale także polskiego producenta. Z tą polskością wiążą się dwie niespodzianki. Pierwsza, że pióra nie są produkowane na terytorium Polski. Druga, że w całości powstają na polskiej ziemi opakowania. Im poświęcę oddzielne miejsce, bo warto.

Niejednokrotnie miałem możliwość testowania chińskich piór i każdorazowo byłem zaskoczony pozytywnie. Największą niespodzianką okazał się niezapomniany Regal (co prawda nie z Chin, ale też ze wschodnich stron). Jak było w przypadku piór marki Renoird?

Początkowo, gdy usłyszałem o Renoirdzie spodziewałem się pióra rodem od naszych sympatycznych przedstawicieli o bystrych oczach. Nie pomyliłem się. Design nie odbiega od spotykanych na rynku modeli. Kilka spojrzeń na zdjęcia, jeszcze kilka, znów kilka i… pierwsze pytanie jakie mi się nasunęło, to do kogo chce trafić Renoird? Każde pióro jakby zostało przygotowane przez zupełnie innego projektanta. Różnorodność w przypadku całej kolekcji ma swoje zalety i wady, ale w moim odczuciu warto pomyśleć o pewnej standaryzacji na wzór największych firm. Nie tylko odetnie skojarzenia z chińską masą, ale podniesie też rangę produktów. Warto wyróżniać się czymś ponad kolejność liter na pierścieniu.

Rzymskie czasy w Polsce

Przyjrzyjmy się co o piórze napisał producent na swojej stronie:

Starożytny Rzym – kolebka dzisiejszej Europy, pod tym terminem rozumie się państwo założone przez mieszkańców miasta Rzym w 753 r. p.n.e. a trwające aż do 476 r. n.e.

Wpływ i następstwo cesarstwa rzymskiego na kształt obecnej europy jest oczywisty.

Pióra kolekcji Roman Time swym designem nawiązują do stylu starożytnych rzymian, łączą w sobie elegancję, prostotę a zarazem perfekcje starożytnych.

Nie sposób nie zgodzić się z nawiązaniem stylistycznym do Rzymu z jego złotego okresu. Wystarczy zatrzymać wzrok na klipsie, sekcji i osłonie stalówki. Nie wiedzieć czemu ta ostatnia kojarzy mi się z… gladiatorem.

Roman Time jest piórem wykonanym z cięższych, solidnych materiałów. Połączenia i przejścia są dopasowane, bez niedoróbek. Do jakości nie mam zastrzeżeń.

Przyjrzyjmy się detalom:

RD1917GF.jpg

Źródło: Renoird

RD1917G-logo.jpg

Źródło: Renoird

Zaskakujący tłoczek

Podczas pierwszego napełniania pióra zaskoczył mnie tłoczek. Miał niedokręconą metalową nakładkę. Kilka prostych ruchów i po problemie. Jednocześnie wyeliminowane zostało ryzyko wylania atramentu. Warto sprawdzić przed pierwszym napełnieniem, aby uniknąć niespodzianek. Budująca jest sama obecność tłoczka w piórze (rozmiar uniwersalny/international). Nie zawsze się pojawia, a jego zakup wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Stalówka

Stalowa z klasycznym grawerem i pisząca bez zarzutu – gładko, bez drapania i szurania. Wadą w modelu Roman Time jest brak oznaczenia rozmiaru stalówki na spływaku. Testowany egzemplarz kreślił linię zbliżoną do M-ki. Zaskakująca była delikatna elastyczność, która pozwalała na różnicowanie szerokości atramentowego śladu. Spływak nadążał z podawaniem paliwa.

RD1917-1.jpg

Źródło: Renoird

Pudełko z Polski

Ciekawostka, bo produkowane w Polsce i całkiem eleganckie pomimo prostoty konstrukcji. Kolor czarny (z zewnątrz i wyściółka). Swobodnie może służyć za nabiurkowe etui i zmieścić więcej niż jedno pióro.

otwarte.jpg

Źródło: Renoird

Pióra do testów i recenzji dostarczył ich producent - Renoird.

Ps. Póki co zdjęcia producenta, ale gdy odzyskam aparat, obiecuję własne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, polska firma piórowa, która w Polsce robi... pudełka do piór... :P

Cóż, dobre i to...

Choć nawet w czasach globalizacji, wolałbym, by takie drobiazgi jak projekt pióra, kontrola jakości (ten konwerter...) itp. były robione w Polsce.

A tak? Dostajemy de facto chiński model strojący sie w narodowe piórka. :) Do mnie to nie za bardzo przemawia.

Jasne, niektóre modele chińskich piór są zupełnie przyzwoite, ale nawet ze zmienionym logo tak średnio stają się "made in Poland". A przyznam, że takie właśnie mi się marzą.

Może kiedyś się doczekam... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie troche zaskoczylo jedno zdanie producenta i poniekąt się zgadzam; Brak w Polsce projektantów piór. Potrzebne byłyby spore nakłady a czas w tym przypadku nie jest sprzymierzeńcem, wróciłyby się dość późno. Ile ludzi będzie wiedziało, że to chińskie projekty, a może nie. Picasso to Francuzi produkujący w Chinach. Duke, Niemcy produkujący w Chinach. Może po umocnieniu się na polskim rynku coś się tutaj zacznie np. male serie limitowane. Podchodzą do tego bardzo mądrze. Dajmy im jako przyszli klienci czas i trzymajmy kciuki. Życze im jak najlepiej, tym bardziej że jakość tej produkcji na świecie się obniża, przymamniej tej niższej półki.

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc z możliwości powielenia wzoru, to nie Francuzi projektowali Picasso...

Poza tym, łatwo z góry założyć, że brak projektantów. Może są, tylko uważają, że brak producentów potrzebujących ich usług?

Wiland, TWSBI, Edison, Wood by Tom - ciekawe, czy oni potrzebowali wyspecjalizowanej komórki B+RT i stada inżynierów do optymalizacji krzywizny klipsa? (Pytanie retoryczne :blink:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cooo? W Polsce nie ma ludzi potrafiących zaprojektować pióro?!? Ratunku! Wzornictwo przemysłowe PRL-u stało na zupełnie przyzwoitym poziomie. Co się stało z tymi wszystkimi artystami? Wyemigrowali na zmywak do UK? Nie wierzę, sorry!

A bazowanie na tym, że ludzie nie wiedzą, że to chińskie projekty... Mam nadzieję, że to Twoje, kerad domniemanie, a nie polityka firmy... ;)

Ja też trzymam kciuki za Renoird, ale zainteresuję się jej wyrobami wtedy, gdy się pojawią.

Małe, limitowane serie? Yes, yes, yes! No to siadam sobie cichutko w kąciku i czekam. :blink:

Alverynie, Wiland, jak wiesz, potrzebował... się. :D

No, ale to artysta, a nie biznesmen (co już wszyscy wiemy... ;)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Brak w Polsce projektantów piór.

No proszę Cię... nie studiowałem wzornictwa przemysłowego, a architekturę, ale zaprojektowałem już trochę rzeczy w życiu (włącznie z wyborem mojego projektu na dekiel zegarka Glycine w limitowanej edycji jako zegarka klubowego Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, a który był wykonywany w Szwajcarii). Chętnie bym spróbował swoich sił w projektowaniu piór, ale jakie jest u nas zapotrzebowanie? Choćbym zrobił 100 projektów lepszych niż projektanci Montegrappy, Parkera i Pelikana razem wzięci, to i tak mogę sobie z nich zrobić samolociki, albo wykorzystać jako podpałkę. ;)

Edytowano przez Mariusz888
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jak Renoird będzie otwarty na sugestie i projekty uzytkowników piór to ja chętnie spróbuję. W końcu fajnie by było jakby powstały nowe modele piór - tak zaprojektowane jak i wykonane w PL. Generalnie koresponduję właśnie z Renoird i informacje są bardzo obiecujące :)

Jakie rezultaty rozmów, Mariuszu? Doczekamy się, dzięki Tobie, polskiej szkoły wzornictwa piór wiecznych? To byłoby coś... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jeszcze ciężko mówić o konkretach, ale pewne ewentualne próby tak z grubsza nakreśliliśmy. Zobaczymy co przyniesie czas. Na zakładanie szkoły to raczej nie czuję się kompetentny - takich rzeczy raczej powinny się podejmować osoby z długoletnim stażem w danym kierunku. Ale jak tylko uporządkuję trochę życiowych zmian to gdzieś od września mam nadzieję podjąć pewne próby projektowe :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...