Skocz do zawartości

Polecane posty

Już na samym początku zrobię czarny PR swojej pracy. Nie jestem z niej zadowolony - tak duża próba atramentów przerosła mnie, popełniłem sporo błędów, w niektórych zestawieniach zgubiłem część kolorów albo, po prostu, zabrakło mi koloru.

 

Zastanawiałem się, czy wrzucić te zdjęcia czy nie. Uznałem jednak, że mogą się komuś przydać.

 

Początkowo chciałem kartki zeskanować, jednak na żadnym z trzech sprawdzonych skanerów, do których mam dostęp (dom, praca, znajomi) nie udało się oddać kolorów. To jest największy dla mnie problem z brązami - na skanach wychodzą często fioletowe i nie wiem, jak sobie z tym poradzić.

 

Dlatego też zrobiłem zdjęcia, też nie do końca udane, miejscami prześwietlone. Kolor na zdjęciach nie będzie przypominał koloru w świetle sztucznym. Tekst napisałem Pilotem 78 G z blaszką B.

 

Teoretycznie w zestawieniu jest 26 brązów, ale razem są tylko na pierwszym zdjęciu. Na kolejnych zawsze czegoś brakuje.

 

CHyba muszę jeszcze poćwiczyć tworzenie zestawień na mniejszych próbkach - do dziesięciu maksymalnie.

 

Kiedy nabiorę wprawy wezmę się w końcu za zielenie i niebieskie.

 

A tymczasem zapraszam do rzucenia okiem na zdjęcia. Gdyby ktoś miał pomysł na skuteczne skanowanie brązów w taki sposób, żeby wyglądały brązowo a nie fioletowo, chętnie go poznam.

 

1. Ślad pozostawiony patyczkiem higienicznym na papierze Mondi 90 g

 

w4l1.jpg

 

2. Próbka pisma na papierze OXFORD

 

jmgm.jpg

 

3. Próbka "pisma" na papierze Lyreco

 

4tft.jpg

 

4. SZLACZKI NA PAPIERZE OXFORD

 

5ou5.jpg

 

5. Próbka pisma w notesie

 

j5qk.jpg604p.jpg1ul8.jpgm627.jpg

 

 

PODSUMOWANIE

 

Tak jak wspomniałem, nie wyszło :/ Nie zamierzam jednak załamywać rąk, tylko poszukam informacji na temat skanowania i spróbuję - za jakiś czas - zrobić drugie podejście. Płukanie Pilotów przy takiej próbie atramentów może doprowadzić do szału.

 

Dla zainteresowanych, moje ulubione brązy to:

 

1. ANCIENT COPPER - Diamine: genialny kolor, podłe właściwości. Zakwita na każdej niemal stalówce. Szkoda - bo jest to w moim odczuciu jeden z najładniejszych kolorów w ogóle.

 

2. HAZELNUT BROWN: bardzo ładny, ciepły brąz.

 

3. ITZAMNA: to w sumie nie jest brąz, tylko kolor herbaciany. Nieważne, bardzo go lubię.

 

4. TSUKUSHI: ładny atrament w ładnym opakowaniu i o dobrych właściwościach.

 

5. ENCRE HAVANE: lubię go.

 

6. LIE DE THE: jest ciekawy.

 

7. BORON: jak wyżej

 

Nie lubię następujących brązów: Terre de Feu (po prostu nie), Cafe des Iles (kolor ładny, ale przepływ fatalny), FOGGY BOTTOM SEPIA (totalne badziewie, omijać z daleka, zapycha KAŻDĄ stalówkę), CIEMNY BRĄZ (początkowo mi się podobał, ale po wypisaniu próbki stwierdzam, że jest po prostu za ciężki), BRĄZ KAWOWY (nuda), COFFEE (nuda).

 

Reszta jest OK - w mniejszym lub większym stopniu.

 

Dziękuję za uwagę.

 

Bez odbioru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:sacro:  nie bądź dla siebie taki surowy, ja wrzuciłam fiolety, mazane patyczkiem a i tak, mimo że było tego dużo mniej, doprowadziły mnie do szewskiej pasji :D

na pierwszym zdjęciu umieściłeś 5 najładniejszych jak dla mnie kolorów, przedostatnia linijka ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skanów to obawiam się, że ciężko będzie zrobić je dobrze. Jeśli skaner świeci światłem 'białym', to tak naprawdę (w większości przypadków) świeci tylko trzema określonymi długościami fal, reprezentującymi kolory czerwony, zielony i niebieski. Takie źródło światła nie pomaga w oddaniu 'rzeczywistego' koloru.

 

Oto spektrogram przykładowego skanera, wygrzebany w internetach:

scanner-lamp.png

A tak wygląda spektrogram dla światła słonecznego po przejściu przez atmosferę Ziemi:

72.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden sposób na twoje problemy -- musisz skalibrować skaner i najlepiej monitor też. To, co prezentuje Rittel, wpływa na color space (nie pamiętam polskiego określenia), i dlatego ilość kolorów będzie ograniczona. Nie mniej jednak nawet sRGB będzie zadawalającym przybliżeniem. Przesunięcia odwzorowania kolorów nie są takie same we wszystkich barwach, inaczej fałszowane są niebieskie, inaczej czerwone itd. Jedynie kalibrowanie może je przywrócić do pionu, ponieważ obejmuje szerokie spektrum barw.

Może uda ci się pożyczyć lub kupić od kogoś IT8 target, które to jest po prostu kartą z wydrukowanymi, skalibrowanymi kolorami, plus jeden z programów do kalibrowania. Albo zainwestuj. A może w okolicy ktoś może skalibrować twój skaner za opłatą.

W ten sposób załatwisz problem po twojej stronie, za dalsze przekłamania będą winne nieskalibrowane monitory forumowiczów, ale przynajmniej ja będę mógł docenić barwy atramentów ma swoim monitorze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjne zestawienie. Naprawdę. Każdy z nas ma przynajmniej jeden z tych kolorów i na tej podstawie może sobie odpowiednio wyobrazić resztę kolorów, przez porównanie. Bardzo podoba mi się Ancient Copper, ze względu na bajkowe cieniowanie. Natomiast ostatnio bardzo mile mnie zaskoczył zwykły brązowy atrament Watermana, fajny, ciemny, zimny brąz, znakomicie sprawdzający się w maczance. Dzięki, visvamitra !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszego zestawienia nie widzialam. Takiemu nowicjuszowi ja mi latwo sobie wyobrazic, jak atrament bedzie wygladal, nie tylko na podstawie kleksa, ktory niestety nie odzwierciedla koloru atramentu przy pisaniu. Zawiodlam sie bardzo na jade edelstein kupionym na podstaiwe wlasnie kleksa. W Lamy alstar ze stalowka M wyglada jarmarcznie i tandetnie. Bardzo ale to bardzo podoba mi sie Ancient cooper, ale wciaz mam obawy co do jego zakupu, by nie wyladowal na alldrogo, bo do targowiska dostepu nie mam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden sposób na twoje problemy -- musisz skalibrować skaner i najlepiej monitor też. To, co prezentuje Rittel, wpływa na color space (nie pamiętam polskiego określenia), i dlatego ilość kolorów będzie ograniczona. Nie mniej jednak nawet sRGB będzie zadawalającym przybliżeniem. Przesunięcia odwzorowania kolorów nie są takie same we wszystkich barwach, inaczej fałszowane są niebieskie, inaczej czerwone itd. Jedynie kalibrowanie może je przywrócić do pionu, ponieważ obejmuje szerokie spektrum barw.

Może uda ci się pożyczyć lub kupić od kogoś IT8 target, które to jest po prostu kartą z wydrukowanymi, skalibrowanymi kolorami, plus jeden z programów do kalibrowania. Albo zainwestuj. A może w okolicy ktoś może skalibrować twój skaner za opłatą.

W ten sposób załatwisz problem po twojej stronie, za dalsze przekłamania będą winne nieskalibrowane monitory forumowiczów, ale przynajmniej ja będę mógł docenić barwy atramentów ma swoim monitorze :)

 

Jeżeli skaner posiada takie źródło światła jak zaprezentował Rittel - to kalibracja pozwoli dokładnie oddać kolor kartki kalibracyjnej, i tyle. Wszystko zależy od tego przy jakiej długości fali barwnik absorbuje, jeżeli widmo barwnika nie pokrywa się ze źródłem promieniowania to dla skanera tego koloru w ogóle tam nie ma.

Szkoda że te brązy ci się nie podobają :P Może kolejne będą fajniejsze ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...