Skocz do zawartości

Powitanie z daleka :-)


Kerbasi

Polecane posty

Witam! Mieszkam w Kijowie. Mam wyksztalcenie techniczne.

Nie jestem bardzo starym ale ZSRR pamiętam dobrze nawet wojsko mi nie minęło.

 

Od samego dzieciństwa lubię systemy pisma. Niedawno zainteresowałem się w kaligrafii. Okazało się, że w naszym wesołym kraju, kiedy napiszesz codziennie 15 minut ćwiczeń kaligraficznych piórem wiecznym, na przykład w stylu Spencerian Penmanship (Stany Zjednoczone, 1866), wtedy można przeżyć dzień bez leków  psychotropnych. :-) Najbardziej ta terapia jest skuteczna, kiedy jeszcze gra muzyka relaksująca... 

 

Dużo piszę w internecie po ukraińsku. Niedawno postanowiłem utworzyć specjalny blog na temat systemów pisma a kaligrafii praktycznej. Przyniosłem tam teksty z innego mojego blogu, będę teraz wypełniać nową treścią:

http://atramentaria.wordpress.com

 

Tam wszystko napisane po ukraińsku, ale są wielu zdjęć. Kiedyś może dodam krótki opis po angielsku. 

 

Kolekcji nie mam, mam dwa starych Pilot 78G, medium i fine, Duke 96A-3 oraz Parker Sonnet ze stalówką M - żadnego systemu, tylko losowe nabycia. 

 

Nie znałazłem czynnych forów na temat piór wiecznych w Ukrainie, tylko wyraźnie handlowe, dlatego zarejestrowałem się tutaj. Jestem zachwycony! Chociaż nie wiem, czy będę aktywnym uczęstnikiem, bo moja wiedza języka polskiego jest bardzo ograniczona.Czasami nie wiem czy piszę po polsku lub po ukraińsku alfabetem łacińskim. Właśnie ten przypadek, kiedy podobieństwo języków raczej przeszkadza a nie pomaga.

 

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :) Znakomicie piszesz po polsku, a jeśli czasem wtrącisz ukraińskie słowo, to przecież i tak wszyscy Cię na pewno zrozumieją. Udzielaj się jak najczęściej!

P.S. Kijów to piękne miasto, a kanapki w barze, który Chmielnicki wskazuje buławą ze swego pomnika do dzisiaj wspominam z nostalgią :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :) Znakomicie piszesz po polsku, a jeśli czasem wtrącisz ukraińskie słowo, to przecież i tak wszyscy Cię na pewno zrozumieją. Udzielaj się jak najczęściej!

P.S. Kijów to piękne miasto, a kanapki w barze, który Chmielnicki wskazuje buławą ze swego pomnika do dzisiaj wspominam z nostalgią :D

 

Myślę, że chodzi o Mr. Snack sandwich bar. Niestety już tam go nie ma...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Czuj się jak u siebie w domu. Twoja znajomość jezyka polskiego jest zupełnie dobra i całkowicie wystarcza do pisania na Forum - gratuluję i brawo! Bardzo byłbym zainteresowany oglądnięciem kilku zdjęć prezentujących kaligrafię w przypadku cyrylicy.

 

Myślę, że w obecnej sytuacji nie można nie napisać Ci wyrazów solidarności jakie chciałbym przekazać Ukrainie. Piszę to w moiim własnym imieniu, ale sądzę, że wielu Forumowiczów myśli podobnie...

Edytowano przez MarcinEck
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedziłam Twój blog i zauważyłam wpis dotyczący egipskich hieroglifów. Niestety nie rozumiem, czego dokładnie dotyczył. Mógłbyś z grubsza wprowadzić mnie w temat? A propos, uważam, że hieroglify też się nadają do ćwiczenia kaligrafii ;)

http://atramentaria.wordpress.com/2014/03/05/%d1%86%d1%8f-%d0%bf%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bc%d0%bd%d1%96%d1%81%d1%82%d1%8c-%d0%bd%d0%b0%d0%b7%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%81%d1%8f-%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%b2%d0%b0%d0%bc%d0%b8-%d0%b1%d0%be%d0%b3/

 

Tu chodzi o hieroglifach falicznych w pismie Egipskim. W rzeczywistości dwa wyrazy ze wpisu nie mają nic wspólnego z penisem. Na górnym zdjęciu napisano jest słowo "słusznie" albo "dokładnie", w dolnym po prostu przyimek "przed". Napisałem ten wpis w maju 2009-go, gdy w Ukrainie zaczęła cenzurować twory literackie Komisja rządowa ds ochrony moralności. Kpię że jeśliby cywilizacja Egipska docierła do dnia dzisiejszego, można sobie wyobrazić na przykład reklamę albo abecadło dla dzieci. Może zostaliby zakazane tam wycieczki. Wpis ma tytuł "Te pismo się nazywalo "Słowa Bogów". 

 

http://atramentaria.wordpress.com/2014/03/05/%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d1%8e%d0%b9-%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d1%96-%d0%bf%d0%be-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d1%8c%d0%be%d0%bc%d1%83/

 

Tu chodzi o tym że w grobie urzędnika Ni-Anch-Nefer-Tem'a został znaleziony napis w jakiem jednego hieroglifa z jego imienia pokręcono do upodobnienia z hieroglifem "penis". Krewni nie mogli tego nie widzieć. Pewnie nie zbyt kochanym był zmarły. W tym wpisie kpię z ruchu "proty wsich" na wyborach prezydenckich w roku 2010-mu, gdy w internecie proponowali zorganizować flesh-mob "Narysuj władzy ch*j". Uczęstnicy musili według organizatorów narysować penis na karcie do głosowania i zrobić zdjęcie. Wpis ma tytuł "Narysuj wladzy *** po starożytnie-egipsku".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem, że cyrylica zawiera dodatkowe litery jeszcze - starocerkiewnosłowiański jest nią zapisywany. A grażdanka z modyfikacją w postaci i z kropeczkami jest do zapisu ukraińskiego :)

Grażdanka to jest font wprowadzony przez Piotra Pierwszego z następnym ale nie jednoczesnym usunięciem ę, ą, dz, omegi itd. z alfabetu i z dodawaniem kilka liter. Cyrylica jest imieniem alfabetu w ogólie, jest C. wczesna (staroslowianska), jest współczesna. Ustaw to font zasadniczy C. wczesnej, grażdanka współczesnej. Przynajmniej tak napisano w naszych podręcznikach.

 

Nie podoba mi cyrylica. W pismie ręcznym wygląda jak palisada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://atramentaria.wordpress.com/2014/03/05/%d1%86%d1%8f-%d0%bf%d0%b8%d1%81%d0%b5%d0%bc%d0%bd%d1%96%d1%81%d1%82%d1%8c-%d0%bd%d0%b0%d0%b7%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%81%d1%8f-%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%b2%d0%b0%d0%bc%d0%b8-%d0%b1%d0%be%d0%b3/

 

Tu chodzi o hieroglifach falicznych w pismie Egipskim. W rzeczywistości dwa wyrazy ze wpisu nie mają nic wspólnego z penisem. Na górnym zdjęciu napisano jest słowo "słusznie" albo "dokładnie", w dolnym po prostu przyimek "przed". Napisałem ten wpis w maju 2009-go, gdy w Ukrainie zaczęła cenzurować twory literackie Komisja rządowa ds ochrony moralności. Kpię że jeśliby cywilizacja Egipska docierła do dnia dzisiejszego, można sobie wyobrazić na przykład reklamę albo abecadło dla dzieci. Może zostaliby zakazane tam wycieczki. Wpis ma tytuł "Te pismo się nazywalo "Słowa Bogów". 

 

http://atramentaria.wordpress.com/2014/03/05/%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d1%8e%d0%b9-%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d1%96-%d0%bf%d0%be-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d1%8c%d0%be%d0%bc%d1%83/

 

Tu chodzi o tym że w grobie urzędnika Ni-Anch-Nefer-Tem'a został znaleziony napis w jakiem jednego hieroglifa z jego imienia pokręcono do upodobnienia z hieroglifem "penis". Krewni nie mogli tego nie widzieć. Pewnie nie zbyt kochanym był zmarły. W tym wpisie kpię z ruchu "proty wsich" na wyborach prezydenckich w roku 2010-mu, gdy w internecie proponowali zorganizować flesh-mob "Narysuj władzy ch*j". Uczęstnicy musili według organizatorów narysować penis na karcie do głosowania i zrobić zdjęcie. Wpis ma tytuł "Narysuj wladzy *** po starożytnie-egipsku".

Dziękuję za tłumaczenie :)

Nie sądzę, by ów hieroglif był przez starożytnych Egipcjan uważany za obraźliwy. Widziałam go nawet w imieniu któregoś z późnych faraonów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siła i moc!

 

jeśli odręczna cyrylica wygląda jak palisada, to jak wygląda Kurrentschrift?

Problem z cyrylicą polega w tym, że cyrylica ma zadużo liter, które w pismie ręcznym mają "pali": и, ш, щ, ц, у. Przy pisaniu o średniej staranności dodajemy jeszcze н, м, т (т pisano jak łacińskie m). Jeśli piszący jest nie bardzo staranny, to jeszcze а, ь, ы (ros.). To wszystko utrudnia czytanie nawet jeśli znasz kontekst. Alfabet łacinski ma mniej takich liter.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...