Skocz do zawartości

Pióro Bałtyk


Gnatko

Polecane posty

Kupiłem na bazarze pióro z wyglądu na wykonane przed II w. św. w dość dobrym stanie, posiada na korpusie wytłoczoną nazwę BAŁTYK oraz logo firmy (?) Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś informacje zw. z tym tematem? Będę wdzięczny za ich podanie.

 

post-2810-0-12205100-1392836685_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne pióro, aczkolwiek nie przedwojenne. Najprawdopodobniej produkcja częstochowskiej fabryki (tej od Omeg), z lat 60.

Np.:

 

image23ei7.jpg

Bardzo dziękuję za odpowiedz,czy pióro na w/w zdjęciu ma związek z  BAŁTYKIEM jeżeli tak to bardzo różni się od mojego. pozdrawiam   Gnatko  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Pióro powstało w latach 50-tych, ewentualnie na początku 60-tych. Na pewno jest to wyrób Częstochowskich Zakładów Materiałów Biurowych, czyli Znacjonalizowanej wcześniej Omegi. To ta firma produkowała później pióra i długopisy Zenith. Jest świetna publikacja na ten temat - "Ikony dizajnu w województwie śląskim." Autorki niestety nie pamiętam.  "Bałtyk" to po prostu oznaczenie modelu. Produkowano wtedy wiele rodzajów piór. np. Astra, Amicus, Record, Olimp, czy Glob... Sam mam parę egzemplarzy piór tej marki, z tamtego okresu. Między innymi podobnego Bałtyka, niestety nie kompletnego.

 

Co do piór "Syrena" - nie mają one z tymi nic wspólnego. Wierzę, że były one produkowane przez Warszawskie Zakłady Materiałów Biurowych.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czy możesz pokazać częstochowskie pióro Amicus?

Amicusa produkowała jakaś niemiecka firma w latach chyba 30-tych, ale że robiono takie w Częstochowie, to bardzo ciekawe.

Pozdrawiam

 

 

Pióro powstało w latach 50-tych, ewentualnie na początku 60-tych. Na pewno jest to wyrób Częstochowskich Zakładów Materiałów Biurowych, czyli Znacjonalizowanej wcześniej Omegi. To ta firma produkowała później pióra i długopisy Zenith. Jest świetna publikacja na ten temat - "Ikony dizajnu w województwie śląskim." Autorki niestety nie pamiętam.  "Bałtyk" to po prostu oznaczenie modelu. Produkowano wtedy wiele rodzajów piór. np. Astra, Amicus, Record, Olimp, czy Glob... Sam mam parę egzemplarzy piór tej marki, z tamtego okresu. Między innymi podobnego Bałtyka, niestety nie kompletnego.

 

Co do piór "Syrena" - nie mają one z tymi nic wspólnego. Wierzę, że były one produkowane przez Warszawskie Zakłady Materiałów Biurowych.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czy możesz pokazać częstochowskie pióro Amicus?

Amicusa produkowała jakaś niemiecka firma w latach chyba 30-tych, ale że robiono takie w Częstochowie, to bardzo ciekawe.

Pozdrawiam

Swój mały zbiór pokażę za jakiś czas. Informację, że moje pióro pochodzi  z Częstochowy zdobyłem właśnie ze wspomnianej powyżej publikacji. Jest to wierna kopia Parkera Slimfold ze stalówką Bock, wykonana ze średniej jakości tworzywa. Stempel "Amicus" odciśnięty jest na skuwce. Innych oznaczeń brak. Moje pióro ma kolor burgundowy. We wspomnianym źródle pokazany jest egzemplarz jasnozielony. Jest on tam podpisany "Astra". Ale pióro "Astra", które też mam jest podpisane "Amicus" 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest świetna publikacja na ten temat - "Ikony dizajnu w województwie śląskim." Autorki niestety nie pamiętam.

 

Pani Irma Kozina  - Ikony dizajny w województwie śląskim, Strona 160 z zdjęciem rodzinnym i m.in. piórem Astra, a od s. 149 początek rozdziału. http://ikony.design-silesia.pl/publikacja/publikacja.pdf

Na pierwszym Pen Show Katowice miała wykład i udało mi się wygrać w mini- konkursie egzemplarz książki :P W sumie unikat bo nakład wynosił podobno jedynie 500 sztuk.

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Irma Kozina  - Ikony dizajny w województwie śląskim, Strona 160 z zdjęciem rodzinnym i m.in. piórem Astra, a od s. 149 początek rozdziału. http://ikony.design-silesia.pl/publikacja/publikacja.pdf

Na pierwszym Pen Show Katowice miała wykład i udało mi się wygrać w mini- konkursie egzemplarz książki :P W sumie unikat bo nakład wynosił podobno jedynie 500 sztuk.

 

czy książkę można legalnie kraść na potęgę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...