Skocz do zawartości

Polskie pióro wieczne Krywit


ArielN

Polecane posty

Jakiś czas temu udało mi się nabyć pióro wieczne Krywit. Jego produkcją zajmowała się krakowska Wytwórnia Piór Wiecznych działająca w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zlokalizowana przy ul. Dietla 5. 

 

Krywit do złudzenia przypomina Skyline'a marki Eversharp (projekt Henry'ego Dreyfussa, patent USA D132,663). Jest wykonany z materiałów słabej jakości (bakelit). Stalówka z oznaczeniem "DURABLE 4", bez kuli irydowej.

 

Cechą charakterystyczną jest wypukłe oznaczenie KRYWIT na szczycie skuwki oraz otwór na zwieńczeniu korpusu. Ten ostatni to rozwiązanie będące elementem systemu napełniania. Stalówkę zanurzano w atramencie, a w otwór dmuchano. Powietrze powodowało skurczenie się zbiorniczka na atrament, który następnie uwolniony uruchamiał proces zasysania. Patent nr 22409.

 

Polskie_pioacutero_wieczne_KRYWIT.jpg

Polskie pióro wieczne Krywit

 

Polskie_pioacutero_wieczne_KRYWIT_1.jpg

Polskie pióro wieczne Krywit

 

Polskie_pioacutero_wieczne_KRYWIT_2.jpg

Polskie pióro wieczne Krywit

 

Polskie_pioacutero_wieczne_KRYWIT_3.jpg

Polskie pióro wieczne Krywit

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióro nie było nigdy używane, więc oszczędziłem sobie nieprzyjemności skrobania po papierze ostrzem "Durable". Te stalówki to esencja produkcji niskobudżetowej.

Piękny egzemplarz. Cieszę się, że takie pióra zaczynają trafiać w powołane ręce i że miałeś ochotę go nam pokazać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory faktycznie były różne. Ale w przytoczonym powyżej przypadku dostał mi się Parker Vacu ze skuwką od Krywita :)

Wkrótce po tym wpadło w moje ręce pióro identyczne jak prezentowane przez ArielN'a "pióro wietrzne" tylko czarne i bez napisu KRYWIT na wierzchołku skuwki.

Edytowano przez ryard
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...