Skocz do zawartości

Duke 2017, czyli "szeroki w barach"


bosa

Polecane posty

Witojcie!
Coś mnie, bosego i ubogiego dusigrosza, natchnęło, aby sobie sprawić spóźniony autoprezent na urodziny. Z racji mojego ogromnego zadowolenia z Duke'a 209 wybór padł na tę właśnie firmę. Zastanawiałam się długi czas nad Konfucjuszem, ale pułap cenowy był dość wysoki, więc schodziło niżej, niżej i niżej...
I znalazłam TO.
Zakupiłam piórko Duke 2017.

Przyszło w miłym do głaskania pokrowcu z logiem Duke'a.

 

k9oe.jpg

 

Tsyrawe stwierdził, że to pióro "szerokie w barach" (to bardzo pasuje - stąd tytuł tematu) a Ann posądzała mnie o jakieś niepokojące rzeczy :D  więc piszę amatorską recenzję, aby oczyścić się z zarzutów i Wam to sympatyczne pisadło przybliżyć.

Historii firmy Duke nie piszę, bo zrobił to niedawno bardzo przyjemnie moim zdaniem visvamitra z okazji recenzji Duke'a 962: http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/3452-duke-962/
Na niej się nieco wzorowałam również, tak więc dzięki, visvamitro, za wzór fajny do analizy Duke'ów  :)

 

Za kiepską jakość zdjęć przepraszam, ale nie posiadam lepszego aparatu :/

Huh.
No dobra. To jedziemy z tym koksem. Od czego mogłaby innego zacząć kobieta:

 Wygląd

 

6nou.jpg

Pióro ma ciekawy, niecodzienny kształt, prawdziwie męską sylwetkę można powiedzieć... Nie znam się za bardzo na materiałach, ale znalazłam informację, że jest wykonane z lakierowanego i chromowanego mosiądzu.

Skuwka zwęża się ku górze, klips jest cieniutki, co mało mi się podoba, ale w gruncie rzeczy bardzo pasuje do tego pióra, bo już ono samo jest dość masywne.

 

5ddi.jpg

Czarne ze srebrnymi akcentami, między innymi standardowo pierścień z napisem DUKE.

 

giap.jpg

 

Czy ładne? Co się komu podoba. Dla mnie nieco oryginalne, ale sympatyczne.

Wymiary

Zamknięte - ok. 145 mm
Otwarte - ok. 125 mm
Długość skuwki - ok. 65 mm
Waga - 45 g (z czego sama skuwka 15 g)

 

Zajrzyjmy do skuwki: CIEMNOŚĆ WIDZĘ CIEMNOŚĆ

2zd2.jpg

Konstrukcja

Jestem człowiekiem, który bardzo często odruchowo zakłada "na tyłek" pióra skuwkę. Dlatego też pierwszą rzeczą, jaka rzuciła mi się w oczy było to... że tak się praktycznie nie da pisać.  Pióro jest bardzo ciężkie, ale niemal doskonale wyważone...

 

t7vr.jpg

zisl.jpg

6y2l.jpg
 

...dzięki czemu wagi tak bardzo nie czuć. Choć może moje łapy są w tej kwestii nieco nieprecyzyjnym źródłem informacji, bo większość moich piór jest raczej przy kości i może już mi bic urósł od tego pisania, kto wie... ^^

A jak ktoś na upartego chce pisać ze skuwką, to mu po paru akapitach ręka mdleje z wysiłku.

 

zr1a.jpg

 

Natomiast jak skuwka leży grzecznie obok, otwartym piórem można pisać baaardzo długo, w łapie świetnie leży, przynajmniej mojej.

Zaletą także test to:

ma3y.jpg

Palce elegancko tu pasują i pisanie staje się bardzo wygodne.

Napełnianie: diukowski tłoczek.

Stalówka
Osobiście uwielbiam stalówki Duke. Ta jest bardzo, bardzo twarda. Jest to jedna z rzeczy, które w piórze mi się na początku średnio podobały, ale teraz uznałam, że jest to do zniesienia - pisze się nim bardzo podobnie jak Markiem Twainem.

Rozmiar: coś koło F-ki.

 

e02l.jpg

 

mrgm.jpg

 

v6gg.jpg

 

5xz7.jpg

 

GAPI SIĘ.

zerx.jpg

 

 

Na kartce mała próbka pisma i porównanie z Parkerem Frontierem, Parkerem Vectorem i Markiem Twainem z zestawu Sankt Petersburg - mam wrażenie, że to właśnie pióro jest najbliższe Duke'owi 2017, jeśli chodzi o wrażenia z pisania.

 

sqn4.jpg

 

uu53.jpg

 

nxvl.jpg

Sunie dość gładko, niestety nieco żydzi atramentu miejscami (raczej nie polecam ludziom, którzy piszą ledwo muskając papier stalówką). Mam wrażenie jednak, że pióro się "rozpędza" - dziś pisałam nim niemal cały dzień i im dłużej, tym kreska była tłustsza - pod koniec było najlepiej). Co ciekawe często różne kąty trzymania stalówki dają lepszy lub gorszy przepływ atramentu, więc to, jaka jest grubość linii w dużej mierze zależy od tego, jak dana osoba pisze.
Ogólnie startuje niemal od razu.

 

Kącik Księgowej

2017 kupiłam na aukcji internetowej, od tej: http://www.pioroteka.com.pl/ firmy. Jak zwykle przepłaciłam, ale teraz już wiem, że można to pióro kupić nawet za 52 zł.
Przesyłka przyszła bardzo szybko, bezpiecznie zapakowanie.

Podsumowanie

Mnie się to pióro bardzo podoba - nie tylko dlatego, że to Duke, po prostu świetnie pasuje do mojego stylu pisania. Na początek nie mogłam się przyzwyczaić do niecodziennego kształtu, ale już jak się zaprzyjaźniliśmy, współpracujemy pełną parą. B)

Polecam wszystkim lubiącym jak pióro jest ciężkie, konkretne, którzy lubią pióro przycisnąć i którzy lubią u pióra grubą, stanowczą krechę.

Niniejszym dziękuję za uwagę, a tym, którzy dotrwali z Dukiem 2017 i jego bosą recenzentką do końca babeczki w nagrodę :D

 

5f5ff50b-6911-4961-939e-6bfd2a6326b1_201

Psst pssst. Lepki, dziękuję za Turmaline! :]

Edytowano przez bosa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PelEd-Turmaline.jpg

Zupełnie inaczej niż ten fiolet. Nie wiem czemu na zdjęciach tak wyszła, ale skanów nie ma co wrzucać, bo są jeszcze gorsze. Na tych zdjęciach wlazła jakaś taka ciemna strasznie, nie wiem czemu... A tak na marginesie Yennefer robiła chyba w swojej Atramentopedii jeden rysunek Turmalinką, zerknij, bo może tam lepiej widać jej kolor? Ale na żywo jest świetna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...