Skocz do zawartości

Waterman Carene Deluxe Green GT


konis

Polecane posty

Aż dziw, że nikt jeszcze nie napisał na tym forum recenzji pięknego modelu Watermana, jakim jest Carene. Pióro piękne i warte podzielenia się wrażeniami z jego użytkowania.

W taki razie do dzieła.

Firma – Waterman

Model – Carene

Nie wiem dokładnie w którym roku model ten ukazał się na rynku. Produkcja jego trwa już kilka lat. Co jakiś czas pojawiają się liczne wersje kolorystyczne, ze skuwkami lakierowanymi lub platerowanymi itd. Model Carene to klasa średnia wyższa, jeżeli można takie porównanie jak do modeli samochodów zastosować.

Spece od marketingu sprzedają kit, jakoby inspiracją do projektu Carene, były kadłuby jachtów, ale ja w to nie wierzę. Carene stara się i chyba temu modelowi udaje się nawiązać do tradycji i „dizajnu” modelu Concord, który cieszył się zasłużonym uznaniem i przychylnością klientów. Co prawda zakończenie korpusu pióra wygląda jak pawęż rufowa jachtu, ale na tym porównania Carene z kadłubem jachtu się kończą. No oczywiście pozostaje również nazwa, która w wolnym tłumaczeniu z włoskiego oznacza „kadłuby”.

Wygląd, jakość wykonania.

Trzeba przyznać, że projektanci pióra stanęli na wysokości zadania. Pióro jest piękne, a jakość wykonania perfekcyjna. Moje pióro jest w wersji deluxe (cholera wie co to znaczy) w kolorystyce ciemnooliwkowej zieleni z metalową, platerowaną złotem skuwką o układających się na kształt południków żłobieniach o obłych krawędziach. Sekcja jest czarna z naklejonym „pazurkiem” jednolicie złotej 18 karatowej stalówki. Dwa sprężyste sztyfciki pracują jako zatrzaski utrzymujące skuwkę w pozycji zamykającej pióro. Znajdują się one na krawędzi środkowego ringu, który od strony korpusu pióra przechodzi w rodzaj kołnierza, ograniczającego długość dokręcenia korpusu do sekcji. Wszystkie gwinty są metalowe,

Mosiężne, czyli z materiału z jakiego jest zrobione pióro. Na styku korpusu z sekcją dodatkowo zamontowano dwa gumowe oringi, aby wykluczyć wyciek atramentu z wnętrza korpusu, gdyby przypadkiem nabój lub konwerter wypadł z gniazda w sekcji.

Napisy i oznaczenia wykonano w wersji „low visibility” nie rzucające się w oczy.

Na klipsie i stalówce logo Watermana, na dole skuwki napis WATERMAN i FRANCE, na stalówce oznaczenia próby złota w karatach i metrycznie – 18 ct i 750. Na sekcji obok otworka napowietrzającego jest jeszcze oznaczenie wielkości stalówki „ F”, co odkryłem dopiero jak zrobiłem zdjęcie. I fragment ten ukazał się mi 10 krotnie powiększony na ekranie komputera. System napełniania – konwerter lub długi watermanowski nabój.

Wymiary :

- pióro zamknięte – 146 mm

- pióro otwarte - 129 mm

- skuwka na plecach – 149 mm

- średnica max – 13 mm

- waga z konwerterem – 34,5 gramów

Trochę obrazków.

8909123eb3869556.jpg

b5584165d6d1fcc1.jpg

5549dbe4580ea0fb.jpg

fe775b99a5cd025a.jpg

c58bf45322726aa7.jpg

Oznaczenie wielkości stalówki.

438a7cb5f703bbf7.jpg

Jeden ze sztyfcików zatrzaskujących skuwkę.

c15d1cd09fb437e4.jpg

Dwa ringi uszczelniające korpus.

1c086a089a3dc466.jpg

Zakończenie korpusu w kształcie pawęży rufy łodzi.

47fc1e5617878c42.jpg

Skuwka jak dzieło sztuki !

adab1aaab1aeac68.jpg

018dcccd623fd761.jpg

b7aff1b4672987a9.jpg

To niby ma być przypominać kształt kadłuba łodzi. Może? Trzeba mieć dużą wyobraźnie, lub nie wiedzieć jak wygląda kadłub łodzi.

5b7d79fa7ab62c3f.jpg

Oto Watrman Carene, jedno z moich ulubionych piór z innym moim ulubionym piórem. Watermanem Liaison Ruby Red.

79aa5873a20fa21d.jpg

be8ecb35c723dadf.jpg

Próbka pisma.

3057929886798959.jpg

Małe podsumowanie.

Waterman Carene to wspaniałe pióro, w tej wersji kolorystycznej, po prostu piękne.

Nie muszę chyba dodawać, że jest niezawodne.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa oringi pełnią jeszcze jedną funkcję. Dwa metalowe gwinty (sekcja-korpus) dają na tyle małe tarcie, że pióro miałoby skłonność do odkręcania przy pisaniu. Uszczelki przed tym zabezpieczają.

Gwint przy sekcji ma pewien "bajer" - można go ustawić tak, żeby zakończenie korpusu układało się w określony sposób względem stalówki. Symetrycznie, przeciwstawnie, ukośnie, bokiem. Wedle uznania. Wystarczy odkręcić nakrętkę dociskającą gwint (ta gładka część), obrócić pierścień z gwintem i dokręcić nakrętkę. Mniejszy oring zabezpiecza całość przed przypadkowym przestawieniem.

Ja postrzegam Carene jako mniejszy odpowiednik Edsona. Bardzo podobne zakończenie sekcji pod stalówką i mocowanie skuwki, podobnie zaokrąglona linia. Coś jak Sheaffer Imperial w zestawieniu z PFM.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

A propos awaryjności - miałem z moją przygodę spowodowaną prawdopodobnie zbyt mocnym dokręceniem (chyba, że upadek z biurka na dywan. kochane koty) - poziome pęknięcie frontu około pół centymetra pod pierścieniem, długości ok. 1 cm, widoczne pod lupą bądź po bardziej zdecydowanym przyciśnięciu do papieru. Wina może i moja ale nie było to pierwsze pióro, które zakręcałem ani tym bardziej pierwsze, które mi upadło a usterka tego rodzaju zdarzyła się po raz pierwszy. Wymienili na gwarancji i chwała im za to.

EDIT: teraz mi się przypomniało - załatwiając dzisiaj inną sprawę usłyszałem, że byłem pierwszy ale nie ostatni z takim problemem.

Co do niszczenia, to faktycznie dość szybko zaczęły pojawiać się rysy na korpusie ale trzeba jej oddać, że była użytkowana intensywnie przez prawie rok.

Delikatne stworzenie i tyle. W końcu to pióro a nie cegła.

Osobiście mam co do niej mieszane uczucia. Nawet mi się podoba, dobrze leży w dłoni ale jest dla mnie trochę za sztywna. Skrobie przy gęstszych atramentach. To niby F-ka ale różnicę czuję w porównaniu nawet z innymi F Watermana. Sprawdza się do robienia notatek przy ograniczonej ilości miejśca. Jako pióra do codziennego użytku chyba jednak nie polecam.

Edytowano przez młody
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pióra do codziennego użytku chyba jednak nie polecam.

Hmm, ja bym się w tym miejscu jednak nie zgodziła. Może to zależy od konkretnego egzemplarza, a może od osobistych upodobań, niemniej - moim zdaniem - Carene świetnie nadaje się na pióro do codziennego użytku :) poza tym, że jest lekko droga jak na 'woła roboczego' - ale wychodzę z założenia, że skoro mam pióro to nim piszę, jeśli tylko czuję, że dobrze ze sobą współpracujemy :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale wychodzę z założenia, że skoro mam pióro to nim piszę, jeśli tylko czuję, że dobrze ze sobą współpracujemy :)

Podobnie jak ja. Nie kupuję piór tylko po to żeby na nie patrzeć :( Z tym że nie czuję w tym przypadku tej chemii. Pojawiło się najwyżej początkowe zauroczenie, szczególnie że to było moje pierwsze lepsze pióro. Może, tak jak piszesz, to kwestia egzemplarza. Na pewno nie rozumiem zachwytów nad nim. W mojej subiektywnej ocenie jest przyzwoite i nic więcej. Ostatnio częściej używałem raczej Hemisphere. Od wczoraj nie mam już tego problemu :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak ja. Nie kupuję piór tylko po to żeby na nie patrzeć ;) Z tym że nie czuję w tym przypadku tej chemii. Pojawiło się najwyżej początkowe zauroczenie, szczególnie że to było moje pierwsze lepsze pióro. Może, tak jak piszesz, to kwestia egzemplarza. Na pewno nie rozumiem zachwytów nad nim. W mojej subiektywnej ocenie jest przyzwoite i nic więcej. Ostatnio częściej używałem raczej Hemisphere. Od wczoraj nie mam już tego problemu ;)

Prawdopodobnie więc to wszystko kwestia upodobań osobistych i bardzo dobrze, że w tej sprawie na forum pojawiło się więcej głosów.

Hemisphere lubię ale głównie dlatego, że to Waterman. Jakiś czas temu zaliczył upadek i chociaż stalówka się nie pogięła, to od tamtego czasu nie pisze już gładko i płynnie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...