Skocz do zawartości

Ołówek i pióro.


Polecane posty

Konisie - to do Ciebie głównie pytanie jako do znanego i uznanego pelikanologa, w tym między innymi ze specjalnością ołówkoznawczą ;-)

Ale i do każdego ktokolwiek wie...

Mam dwa ołówki automatyczne Pelikana, stylistycznie dopasowane do nieśmiertelnego modelu 100. (Zdjęcia zamieszczę niebawem w "nowych nabytkach"). Na razie interesuje mnie jak datować ww ołówki. Są prawie identyczne (choć kolor koszulki inny), ale jeden ma napis na górnej nakrętce "skuwki" : AUCH Pelikan D.R.P., zaś drugi : Pelikan * Pelikan. U obu na czubku "captopa" pelikan z dwoma pisklakami w gnieździe...

Który był wcześniejszy?

Z jakich lat pochodzą?

Dziękuję za odpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Niestety, aż tak dobrze nie znam się na Pelikanach, abym mógł odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Mogę tylko powiedzieć, że Twoje ołówki wyprodukowano już po 1937 roku, skoro psiadają logo z dwoma pisklakami.

Mogę natomiast powiedzieć ile taki ołówek kosztował przed wojną.

482519fdfce96342.jpg

c739ecb6ad42f705.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci Konisie dziękuję.

Co ciekawe - adres Floriańska 2 to przysłowiowy rzut beretem od miejsca gdzie mieszkam. Postaram się pstryknąć fotki - kamienica z pewnością stoi - sklepu z pewnością już dawno nie ma.

 

Poniżej obiecane fotki. Z ciekawostek to jeden z nich (ten z napisem Pelikan * Pelikan) ma zdecydowanie inne kolory. Po pierwsze koszulka jest ewidentnie szara zielonkawa, a nie zielona, jak w drugim. Po wtóre górna nakrętka w tym pierwszym jest ewidentnie czekoladowa w kolorze, ale to chyba wynik utleniania się materiału, gdyż dół jest podobnie czarny jak u jego kolegi...

Oto materiał porównawczy :

0558ef7330963fccm.jpg

 

725e5df239db6f4dm.jpg

 

8572e8f6342918e4m.jpg

 

i jeszcze dwa w świetle dziennym :

 

d7940a863fb2fc14m.jpg

 

241ccc1d074440cbm.jpg

 

(Wygląda na to, że zacząłem zbierać ołówki... ;-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci Konisie dziękuję.

Co ciekawe - adres Floriańska 2 to przysłowiowy rzut beretem od miejsca gdzie mieszkam. Postaram się pstryknąć fotki - kamienica z pewnością stoi - sklepu z pewnością już dawno nie ma.

 

Poniżej obiecane fotki. Z ciekawostek to jeden z nich (ten z napisem Pelikan * Pelikan) ma zdecydowanie inne kolory. Po pierwsze koszulka jest ewidentnie szara zielonkawa, a nie zielona, jak w drugim. Po wtóre górna nakrętka w tym pierwszym jest ewidentnie czekoladowa w kolorze, ale to chyba wynik utleniania się materiału, gdyż dół jest podobnie czarny jak u jego kolegi...

[...]

Chwila z google...

Pelikan wprowadził do sprzedaży ołówki w 1934 roku, nazwał je "Auch Pelikan" czyli "także Pelikan", ot taka drobna reklama. Z napisem "Auch Pelikan" ołówki produkowane były do 1951 roku. Napis d.r.p. oznacza Deutsch Reichpatent (patent Rzeszy Nimieckiej), był używany od 1919 do 1945 roku. Czyli najprawdopodobniej masz ołówek z lat 1937-45. Co do koloru to ołówki były produkowane w kilku kolorach, w tym szarym. Może więc ten młodszy to odbarwiony szary a nie zielony?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila z google...

Pelikan wprowadził do sprzedaży ołówki w 1934 roku, nazwał je "Auch Pelikan" czyli "także Pelikan", ot taka drobna reklama. Z napisem "Auch Pelikan" ołówki produkowane były do 1951 roku. Napis d.r.p. oznacza Deutsch Reichpatent (patent Rzeszy Nimieckiej), był używany od 1919 do 1945 roku. Czyli najprawdopodobniej masz ołówek z lat 1937-45. Co do koloru to ołówki były produkowane w kilku kolorach, w tym szarym. Może więc ten młodszy to odbarwiony szary a nie zielony?

Dzięki za uzupełnienie. Znaczenie skrótowca DRP znałem, temat "Auch Pelikan" także był wyjaśniany już. Intryguje mnie natomiast czemu datujesz moje ołówki na po 1937 r., skoro piszesz, że zaczęli je sprzedawać od 1934r.? Czy masz informacje na temat tego, że Pelikan bez słowa "auch" pojawiał się wcześniej czy później?

Co do koloru - wiem, że było kilka kolorów, zresztą ktoś mi potwierdził istnienie szarej serii. Ja nie sugerowałem wcale, że mój jest odbarwiony.(tzn. twierdziłem nie na temat pasiastej owijki, ale tylko na temat "captopa", gdyż zamiast być czarny jest ciemnoczekoladowy.

I który Twoim zdaniem ołówek jest młodszy?

Sorry, że tyle pytań, ale mnie to wszystko zaintrygowało...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............................. Intryguje mnie natomiast czemu datujesz moje ołówki na po 1937 r., skoro piszesz, że zaczęli je sprzedawać od 1934r.?....................

Bo gdyby był wyprodukowany w latach 1934 - 1937, to miałby takie logo.

e0a0c33436dc88c8.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Trzy Pelikany 450.

6f198ff2845aa166.jpg

6847292977167b85.jpg

Dwa na rysiki grubości 1,18 mm, jeden na rysiki o grubości 0,92 mm

dff864daafa45dd2.jpg

Ten ołóweczek na cieńsze rysiki miał dodatkowe dwa rowki wyryte na końcówce piszącej.

56743b737ddc7c05.jpg

Oczywiście wszystkie pasowały do  Pelikanów 400. Ja sobie dopasowałem je do Pelikana 400, 400N i 400NN.

8758f0bb9ac146b2.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny temat,...  :)

 

że też ślepy jednak jestem i go wcześniej dokładnie nie obejrzałem...

 

no ale, nie ma co nad rozlanym,...

 

bo też i nie mam dużo do pokazania,...

 

ot takie tam...

 

cMrYBWl.jpg

 

świeżynki...

 

a właściwie to zwykła włoszczyzna... ;)

Edytowano przez Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Ender, piękny zestaw. Celuloid burkina i dwa fantastyczne projekty wzorowane na pomyśle Armando Simoniego. Jednym zdaniem, 80. urodziny Arte Italiana. Jak sprawuje się tłok w piórze? Nie ma niespodzianek?

 

 

a o jakich niespodziankach myślisz?...

 

bo dla mnie zaskakujące są suchoty zainstalowanej w niej eFki... :hmm1:

 

oczywiście w zestawieniu z postającymi w mym posiadaniu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...