Skocz do zawartości

Parker Duofold Amber Check Centennial


Mariusz888

Polecane posty

Korpus:

Składa się na niego przede wszystkim mozaika elementów wykonanych z żywicy. Klasyczna czerń sekcji, zakończenia korpusu oraz skuwki jest można powiedzieć elementem, który jest bardzo, ale to bardzo charakterystyczny dla linii Duofold i przewijał się praktycznie przez cały jej okres. Wracając jeszcze do mozaiki czy raczej szachownicy, jej kolory są żywe, ale bardzo eleganckie. To pióro nie przywodzi na myśl złotych piasków tropikalnych wysp, a raczej gobelin oświetlony płomieniami kominka, w ciemny jesienny wieczór. Faktycznie nazwanie tego koloru "amber" jest bardzo trafne. W dodatku jak na swoje barwy jest po prostu eleganckie, ale jednocześnie na tyle inne od np. czerni, że rzuca się w oczy. To pewnie również za sprawą pozłacanych 23k złotem wykończeń - przede wszystkim dwa pierścienie oddzielają elementy czarne od kolorowych, a trzeci rozpoczyna sekcję. Także dwa pierścienie skuwki oraz spory klip są pozłacane. Nie inaczej mogło być również ze zwieńczeniem skuwki na szczycie której mamy jakby "medal" z napisem DUOFOLD, a także powtórzenie symbolu asa.

Odnośnie skuwki to niedawno czytałem wątek o otworach w nich (tzn. w skuwkach) - w tym piórze taki otwór jest i jest on schowany pod klipem.

pdac1.jpg

Stalówka:

Duża, wykonana ze złota (18k 750) z elementami platerowanymi platyną. Na stalówce poza informacjami takimi jak materiał oraz nazwa producenta znajduje się symbol asa, który jak podaje firma - symbolizuje doskonałość wykonania. Platynowane są również końcówki skrzydełek stalówki. Stalówka nie jest specjalnie elastyczna - raczej można powiedzieć, że trzyma się solidnie w kanonach dzisiejszej mody produkcji i jest raczej twarda. Aczkolwiek pisze się nią mimo to bardzo dobrze. Jeśli chodzi o dokładność nakładania dodatkowego tonu stalówki to tak: przy oglądaniu jej nieuzbrojonym okiem jest bardzo w porządku - jednak po użyciu obiektywu macro z odwzorowaniem 1:1 widać, że jest już trochę słabiej. Tyle, że trzeba mieć świadomość, że mało kto będzie ją oglądał przy takim powiększeniu, dlatego mimo wszystko się do tego nie przyczepię, chociaż jak na przedmiot z tej a nie innej linii powinniśmy oczekiwać perfekcji w każdym elemencie -w końcu "as" zobowiązuje nie?

System napełniania:

Klasyczny tłoczkowy system napełniania. Na pochwałę zasługuje fakt, że w piórach z pozłacanymi wykończeniami, dostajemy w komplecie tłoczek którego elementy metalowe również są pozłacane. Wbrew pozorom nie jest to taka "oczywista oczywistość".

Cena i jakość:

W zależności od sklepu trzeba na niego wysupłać od 1500 do nawet 2000zł. Ja miałem to szczęście, że udało mi się go kupić za sporo mniejsze pieniądze. Duofold jest najwyższym modem wśród regularnych modeli Parkera. Cena więc musi być na swój sposób adekwatna, choćby z uwagi na pozycjonowanie modelu. Niemniej jest to cena która nie wydaje się wygórowana - wiele osób jest w stania ją wysupłać na porządne pióro. W dodatku wystarczy spojrzeć na ceny w jakich swoje topowe modele sprzedaje konkurencja - Pelikan M1000 czy Montblanc 149 wcale nie są tańsze, a wręcz często droższe niż opisywany tutaj Duofold. Jakość wykonania jest na pewno wysoka. Nie można się dopatrzyć żadnej niedoróbki. Jest miłe i ciepłe w dotyku, a w dodatku naprawdę dobrze wyważone. Więc jeśli komuś to pióro się podoba to myślę, że będzie z niego bardzo zadowolony.

Podsumowanie:

Pióro jest godnym kontynuatorem linii o bogatej historii i tradycji. Każdy kto zetknął się z modelem Duofold w przeszłości od razu rozpozna pewne charakterystyczne elementy. Jednak firma nie bała się wprowadzić pewnych zmian - mowa tutaj przede wszystkim o zmianie charakterystycznej "strzałki" na stalówce na zupełnie nowy element - podobnie na zwieńczeniu skuwki. Można by nazwać te zamiany ewolucją - czy w dobrym kierunku? Odpowiedź każdy musi znaleźć sam, aczkolwiek mnie osobiście wydaje się, że akurat pamiętne "strzałki" mogły pozostać. Chociaż na pewno nowe logo nie wygląda źle. Oczywiście można by oczekiwać bardziej elastycznej stalówki - niemniej wszyscy wiemy jakie dziś są trendy. Wiemy o tym, że to długopis wypiera pióro. Niemniej może szkoda, że producent nie daje przynajmniej takiej stalówki jako alternatywy dla osób chcących zakupić pióro z taką stalówką. Z drugiej strony naprawdę ciężko się czepiać - bo dostajemy do ręki bardzo dobrze piszący i świetnie wyglądający przedmiot piśmienniczy, który daje dużo radości z użytkowania.

FOTO:

pdac2.jpg

pdac3.jpg

pdac4.jpg

pdac5.jpg

pdac6.jpg

pdac7.jpg

pdac8.jpg

pdac9.jpg

pdac10.jpg

I próbka pisma przy użyciu pióra (taka sama jak w teście tytułowego atramentu ;))

skanowanie0018w.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że Duofoldy są wciąż produkowane?

A czemu miały by nie być produkowane? :)

Gdzie i za ile kupione?

A to już jakiś dłuższy czas temu na Allegro za chyba 900zł :)

Wszystko pięknie, ale w piórze tej klasy i z tej linii naboje/konwerter to za blisko Chin jak dla mnie.

Tak sobie wymyślili i tak mają - w sumie w Montblancu Travelerze też są naboje jak i w wielu innych piórach. Dla mnie generalnie nie ma to większego znaczenia :) na swój sposób trzeba spojrzeć na to jako zaletę w sensie uniwersalności - do pióra takiego jak np Pelikan M1000 czy MB 149 naboju nie wsadzisz, a są osoby które preferują naboje (ja akurat naboi nie lubię ;)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, to kwestia upodobań i nawyków. Ja mam takie, ktoś inny inne. Co do zdjęć muszę dodać i od siebie wyrazy uznania - pięknie prezentują piękne pióro.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie, ale w piórze tej klasy i z tej linii naboje/konwerter to za blisko Chin jak dla mnie.

Tak sobie myśle, że dla mnie to nie problem a wręcz zaleta, zwłaszcza możliwość wymiany w sytuacji kiedy zapomni się napelnić pióro.

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parker wygląd dostojnie i pięknie z daleka. Po bliższym obejrzeniu stalówka wydaje się zrobiona z jakieś cieniutkiej blaszki może w M800 stalówka jest mniejsza lecz na pewno grubsza i solidniejsza, tworzywo korpusu też wydaje się podatne na uszkodzenia bardziej niż to w M 800. Co do właściwości pisarskich nie przeszkadzało mi grube F Parkera ale przez jego spory rozmiar i dziwne wyważenie pisanie nie było aż tak wygodne jak w przypadku niektórych piór WM czy pelikana M 250 (bardzo lekkie pióro ale dobrze wyważone) lub m 800 (podobna waga jak parker Duo). Z drugiej strony może jak bym popisał dłużej to bym się przyzwyczaił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...