Skocz do zawartości

Pelikan 100


konis

Polecane posty

Przeglądając dział recenzje, nie znalazłem nigdzie nic o jednym z kultowych piór wiecznych – Pelikanie 100. Postanowiłem nadrobić to niedopatrzenie.

1.Firma - Pelikan

2.Model – Pelikan 100

3.Rok produkcji.

Model Pelikana 100 produkowany był od 1929 do 1944 roku.

Prezentowane pióro datowane jest przez mojego guru od Pelikanów, kolegę Stickyfingr’a,

na schyłkowy okres produkcji, po listopadzie 1942 r. Od tej daty pióra wyposażano w

tłoczek z uszczelką z tworzywa sztucznego. Przed tą datą tłoczek zrobiony był z korka.

Spływak i stalówka w prezentowanym egzemplarzu są jednak wcześniejsze i były

produkowane w okresie od czerwca 1931 do 1937 roku. – spływak, a stalówka od 1930

rok.

4. Jakość wykonania

Pomimo swojego wieku, prawie 70 lat, pióro wygląda świeżo. Powierzchnie są

błyszczące, pomimo kilku rysek, świadczących o tym, że to nie muzealny eksponat, a

normalnie użytkowany instrument do pisania. Barwy są nasycone. Czerń jest

rzeczywiście czarna, korpus marmurkowo zielony. Okienko podglądu atramentu co

prawda trochę się zamgliło (miałem je doprowadzić do stanu jak nowe, ale dałem sobie

spokój), ale to właśnie jest ta patynka, dodająca urok starym przedmiotom.

Najważniejsze, że pióro jest w 100% sprawne, system napełniania atramentu działa beż

zarzutu, jest szczelny i wydajny.

5.Serce pióra czyli stalówka

Stalówka to mocna zaleta Pelikana 100. W prezentowanym piórze jest to złota 14

karatowa stalówka o rozmiarze M. Stalówki takie były produkowane w latach 1930-1937.

Wygrawerowano na niej w czterech wierszach napisy : Pelikan, - 14 -, KARAT, M.

Stalówka jest cudownie elastyczna i pisze z lekkim oporem, pozwalającym precyzyjnie

kontrolować kreśloną linię. Stalówkę i spływak można w każdej chwili wykręcić z sekcji

celem umycia i wyczyszczenia, bądź wymiany.

6.System napełniania

Piston filler. Nie wymaga chyba rekomendacji. Szczelny, wydajny, praktyczny i banalnie

prosty w obsłudze.

7.Wymiary:

z zamkniętą skuwką – 117 mm

długość korpusu (bez stalówki) – 95 mm

długość skuwki – 61 mm

długość pióra ze stalówką (bez skuwki) -115 mm

ze skuwką założoną na korpus – 160 mm

średnica korpusu – 12 mm

waga (z atramentem) – 15,70 g

8.Cena

Ceny za te pióra są bardzo mocno zróżnicowane, w zależności od kolorystyki, stanu

zachowania, okresu produkcji i mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do kilku

tysięcy dolarów.

9. Rys estetyczny:

Zawsze twierdziłem, że to pióro, to skrzyżowanie cysterny z lokomotywą. I dalej tak

twierdzę. Jest tak brzydkie, że aż ładne. Jedno tylko można o nim powiedzieć, że jest

rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Ma za to wyśmienite walory użytkowe, co sprawia,

że zaczynamy z czasem na takie paskudztwo patrzeć z miłością.

Ale dość ględzenia – kilka fotek.

9bc1ba25f6f92f6b.jpg

c5a045d8ab121c54.jpg

3efafa99cbd92bb8.jpg

25b30b701bb51482.jpg

a5f4f471ff7ac285.jpg

3be8bf51c14ebbca.jpg

0f03b4fc8e985fb9.jpg

afcaa6e3ba68c6b3.jpg

9cd18fb996e8c7c1.jpg

Na obrzeżu cap-tpu napis : GŰNTER WAGNER

89024efa4844477f.jpg

c8866155eecd09ef.jpg

Pokrętło tłoczka gładkie.

13eeb7e11c1d1b51.jpg

2b1c963cb0da6af1.jpg

Próbka pisma.

83d4426682079d8c.jpg

I na koniec porównanie z Pelikanem 100N.

a2fd46ad95662d7a.jpg

Wyraźnie widać stożkową i szczuplejszą sekcję Pelikana 100 w porównaniu do Pelikana 100N

539541d32247dbf6.jpg

39985daf384215fc.jpg

75292055d8d3958d.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióro ładne nie jest, ale po wcześniejszych moich kontaktach z Reformem który jest w sumie repliką Pelikana 120, to trzeba przyznać, że w tym szaleństwie jest metoda ;)

Swoją drogą, wielka szkoda że nie zamieściłeś zdjęcia rozebranego spływaka i stalówki wcześniej, wpadłbym na pewien pomysł znacznie wcześniej ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióro ładne nie jest, ale po wcześniejszych moich kontaktach z Reformem który jest w sumie repliką Pelikana 120, to trzeba przyznać, że w tym szaleństwie jest metoda ;)

Nie za bardzo mogę się zgodzić z takim zdaniem. Reform i Pelikan 120, to zupełnie dwa różne pióra. Wspólną mają może jedynie kolorystykę.

46aabce4471b1da1.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może użycie słowa replika było zbyt daleko idące, ale trudno ukyć, że te dwa pióra sporo łączy w sensie koncepcyjnym, nie wiem jak długo by trzeba było czekać, żeby 120 ewoluowała w Reforma. Może o wiele lepszym określeniem jest że Reform bardzo dużo inspiracji czerpał ze 120.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raczej bliżej Reformowi do tego Noodlersa niż do Pelikana. Z Pelikana Reform ma tylko podobny klips. Cała reszta proporcji ma się do Pelikana nijak, oprócz podobnej kolorystyki. Późniejsze Pelikany są dość dobrze znane i nie są zbyt podobne do Reforma.

Oto Noodlers. Wypis wymaluj jak Reform. Proporcje i nawet okienko podglądu atramentu jak u Reforma.

e27aead74650fa89.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...