Skocz do zawartości

Ołówek automatyczny - jaki


Gość

Polecane posty

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Też korzystam z jottera - chwalę je sobie, ale nie wiem dlaczego, ale dosyć często je gubię ;(, ale również bardzo sobie chwalę ołówek Pentela Technigrip czy coś takiego - gruby, gumowy uchwyt - co prawda plastik ale porządnie wykonany. Mój ma już co najmniej 7 lat uczciwej pracy i się trzyma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Rotring Tikky. Koszt ~11zł lub nawet mniej, bardzo wytrzymały, modele dostępne na wszystkie grubości rysików. Po prostu świetny ołówek za bardzo małą kasę.

Swgo czasu Konis pisał recenzję, myślę że dał dobry ogląd tego produktu łącznie z krótką historią: http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/920-rotring-tikky-ii-i-tikky-iii-dwa-pokolenia/page__hl__rotring__fromsearch__1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z budżetowych ołówków to Rotring Tikky jest dobry (uzywałem go na studiach i byłam strasznie zadowolony).

Teraz mam pentela P205 i jestem chyba jeszcze bardziej zadowolony. Cytując autora bloga:

This pencil reminds me of why I like Pentel – it’s not the fanciest, but it’s a good, solid, reliable instrument that just shouts out “efficiency”, “no-nonsense” and “I’m the pencil of real engineers”...

Można go dostać w rozsądnej cenie w sklepie internetowym pentela.

Mam jeszcze Caran d'Ache podobny do takiego, tylko biały do bardziej reprezentacyjnych zastosowań ;) (można je czasem dostać na allegro) grafit tylko 0.7.

Ogólnie polecam blog Davea przy wyborze ołówka. Autor pokusił się też o wybranie 10 najlepszych ołówków i 10 najlepszych "technicznych" ołówków i oczywiscie swoich ulubionych ołówków. Większość ma swoją recenzję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F-C, przynajmniej w modelu e-motion, ma wściekle gruby grafit - (1,4 mm).

Ja do regularnego pisania, szkicowania używam Staedtler Mars 777 (0.5 mm) oraz jakiegoś solidnego Rotringa (0.5 mm), po którym nijak nie widać, że ma kilkanaście lat.

Natomiast w ramach fanaberii i chwalipięctwa mam Pelikana D200. Grafit 0.7 mm już mi jednak trochę nie podchodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyoglądałem sobie F-C i takie TK-FINE wyglądają niezgorzej, nie wiem jak z solidnością. Linia Executive nawet ładniejsza. A Vario wygląda naprawdę interesująco, ale to już mniej budżetowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na punkcie ołówków mam hopla nie mniejszego niż na punkcie piór

odpowiedziałbym Ci tak: każdy będzie dobry, ale nie każdy bedzie tak samo fajny

na bieżąco w użyciu:

pentel techniclick G 0,5 PD305T 7F

pilot H225

rotring Tikky II 0,5

faber castell 0,7 - nie mam pod ręką, trójkątny, działa fajnie i mam do niego jedno ale... plastikowy, aż odrzuca, taka lekka tandetka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam metalowego Parkera z pionowymi nacięciami w dolnej części. Potwornie się ślizga podczas pisania. Ponadto wkład ołowka łamie sie non stop, pęka dosłownie co 1-2mm. Zestaw 4 w 1. Koncepcja fajna, jakość też ale przez w/w wady zupełnie nieprzydatny. Krótkie wkłady także mało praktyczne bo często trzeba zmieniac a sa drogie i nie zawsze dostępne.

Używam zwykłego plastikowego Rotringa i jest świetny. Pomimo, że plastki, ale niestety firmy nas nie rozpieszczają jeśli chodzi o ołówki. Pamiętam jak kiedyś miałem super autopmata Staedtlera, z chowaną końcówką, plastikowy, ale jakiej jakości... szkoda, że teraz niedostępne.

Bardzo solidne są Rotring 600 i 800 (tylko na ebayu) oraz ogólnie dostępny Rotring Pro. Kwestia dolnej części - nie każdy lubi - wygląda nieco jak pilniczek :).

Sprawdziłem http://www.staedtler.ca/graphite_760_ca - mi sie podoba, ale gdzie to kupic...?

Edytowano przez musicman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vit: otóż to, dopytuję, bo chciałbym, żeby był nie tylko dobry, ale też fajny. Nie jestem doświadczonym użytkownikiem, więc pewnie nie będzie lepszego wyjścia niż metoda prób i błędów. Choć podpowiedzi na forum dużo dają. Np. wrażenia taniego plastiku wolałbym uniknąć.\

@musicman: na ebay te ołówki są po ok. 40 zł. z wysyłką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałe. Ale chyba jest jakiś standard w zakresie wymiarów grafitów do ołówków mechanicznych? Czy każdy ma swój i wybierając ołówek wybieram konkretne grafity? Który producent na tym polu sprawuje się najlepiej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są standardy. Zazwyczaj spotykałem różnice w grubości grafitów co 0.1mm zaczynając mniej więcej od 0.4 do 0.7 w najpopularniejszych, kończąc po 1,5 w maszynach podobnych do Duofolda z propozycji Ariela. Z dostępnością nie ma problemu i nie musisz się raczej przejmować, że nie będziesz miał czym załadować pisadła. Jedynie miałbym obawy co do grubasków typu 1,5.

Kolejną kwestią jest wybór twardośći (systematyka jak w zwykłych ołówkach). Osobiście używam w okolicach B1.

Co do firm rysikoprodukujących, nabywałem różne i nie spotkałem się jeszcze z jakimś super łamliwymi. Obecnie mam Pentel i Micrograph (sądzę, że obie równoważne z no name) i sprawują się przyzwoicie.

Edytowano przez Mateusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moglibyście polecić jakiś ołówek dla przyszłego studenta architektury? Chciałem bratu sprawić na prezent, a nie wiem jaki będzie dobry. Może ktoś z forum ma takie doświadczenia :)

Polecam zestaw Rotring Tikky. Można nabyć na grafity grubości 0,35 mm, 0,5 mm, 0,7 mm i 1,0 mm. Twardość wkładów od bardzo twardych do bardzo miękkich. To są znakomite ołówki.

dc7c78c19c834099.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...